Дефицитът на цинк в организма води до повишаване на кръвното налягане при хронично болните
Ниските нива на цинк в човешкия организъм могат да допринесат за повишаване на кръвното налягане, като със състоянието се свързва и промяната на начина, по който бъбреците обработват натрия. Изследването е публикувано в "American Journal of Physiology".
Връзката между цинка и кръвното налягане
Цинкът е микроелемент, който е необходим за поддържането на здрава имунна система. Той е отговорен за редица функции в човешкото тяло и помага да се стимулира активността на поне 100 различни ензима. Елементът се намира естествено в много различни храни, но се предлага и като хранителна добавка. Необходимо е само малко количество цинк, за да се извлекат ползите за организма. Липсата на микроелемента пък може да направи човек по-податлив на различни болести.
Цинкът е необходим за нормалното развитие на човешкия организъм в много малки количества. Високите нива или дефицитът на цинк в тялото може да доведе до нарушаване на дейността на различни телесни системи, включително способността на тялото за поддържане на нормално кръвно налягане.
Дефицитът на цинк е често срещан при хора с хронични заболявания като диабет тип 2 и болести, засягащи бъбреците. Хората с ниски нива на цинк също са изложени на по-висок риск от поява на високо кръвно налягане (хипертония). Начинът, по който бъбреците отделят натрий в урината или го реабсорбират в тялото, също играе значителна роля в контрола на кръвното налягане. По-малкото количество натрий в урината обикновено означава, че стойностите на кръвното налягане са по-високи. Последните изследвания показват, че цинкът може да помогне за насочването на протеините, които от своя страна регулират котранспортера на натриевия хлорид, но пряката връзка между хипертонията на недостига на цинк в организма не е проучена.
Въпреки че недостигът на цинк може да доведе до хипертония, излишъкът на минерала също може да повиши кръвното налягане. Проучване от 2004 г. разкрива, че излишният прием на цинк влияе върху систолното кръвно налягане и средното артериално налягане. Изследователите заключават, че високите нива на цинк могат да доведат до хипертонично състояние, увеличавайки оксидативния стрес.
Проучването
За целите на настоящото проучване изследователите провеждат експеримент, по време на който сравняват мъжки мишки с недостиг на цинк със здрави екземпляри, които имат нормални нива на микроелемента. При първите се наблюдава повишаване на кръвното налягане и съответно намаляване на екскрецията (отстраняване) на натрий чрез урината. При здравите гризачи не са установени същите промени.
По време на проучването изследователите решават да изготвят диета, включваща храни, богати на минерала, за малка група от мишките с недостиг на цинк. След като нивата на микроелемента достигнат оптимални стойности, кръвното налягане на гризачите започва да спада, а количеството натрий в урината да се увеличава. „Тези значими открития показват, че засилената реабсорбция на натрий играе решаваща роля при хипертонията, предизвикана от дефицит на цинк“, заключават специалистите.
Според изследователите разбирането на специфичните механизми, чрез които ниските нива на минерала допринасят за нарушаване на регулацията на кръвното налягане, може да има значителен ефект върху лечението на хипертония при хора с хронични заболявания.
Препоръки за прием на цинк
Тъй като недостигът на цинк може да има неблагоприятни ефекти върху кръвното налягане, важно е човек да се увери, че приема правилното количество цинк чрез диетата си. Препоръчителното количество цинк на ден за мъжете е 11 мг, докато жените се нуждаят от 8 мг. Това обаче зависи от различни фактори, включително възраст, бременност и хронични заболявания.
livestrong.com, medicalxpress.com, freepik.com
Коментари към Дефицитът на цинк в организма води до повишаване на кръвното налягане при хронично болните