Добавянето на фолиева киселина в брашното ще намали случаите на тежки вродени дефекти
Британското правителство предлага конкретен тип брашно да бъде обогатен с фолиева киселина, но представители на научните среди са на мнение, че дозата би била твърде малка, за да предотврати стотиците случаи на тежки вродени дефекти всяка година.
Според проф. Сър Никълъс Уолд от University College London, за да се намалят с 80% случаите на деца, родени с увреждане на невралната тръба (спина бифида и аненцефалия), е нужно предложената доза фолиева киселина да бъде по-висока. Предвидената промяна би довела до незначителен спад от близо 10%.
Анализът е публикуван в списание „The Journal of Medical Screening“.
Неврална тръба
Невралната тръба е структурата в зародиша, от която през първите 4 гестационни седмици започват да се формират мозъкът и гръбнакът. Това означава, че бъдещата майка най-вероятно все още не знае, че е бременна, за да започне прием на фолиева киселина, или B9. Тя представлява синтетична и стабилна форма на фолиата, чийто недостиг може да доведе до тежки вродени дефекти.
Лекарите препоръчват на жените да приемат витамина като добавка още преди да забременеят и в първите месеци от бременността, но въпреки това част от тях не го правят.
През септември 2021 г. британското правителство информира гражданите, че планира да обогати с фолиева киселина определен тип брашно, което не е пълнозърнесто, с цел да се ограничи броя на бебетата с увредена неврална тръба. Всъщност Великобритания не е първата страна, която се решава на подобна крачка, тъй като други осемдесет вече са въвели мярката.
30-годишното изследване върху ефекта от недостига на фолиева киселина
Авторът на статията проф. Уолд провежда международно изпитване, известно като MRC Vitamin Study, което продължава над 30 години. Резултатите от него потвърждават негативните ефекти от дефицит на фолиева киселина върху правилното развитие на невралната тръба. Експертът пояснява: „Обогатяването на брашното с витамин B9 наистина има потенциала да намали случаите на деца, които се раждат с тежки увреждания на невралната тръба. Това, което предлагат нашите политици обаче, би било крайно неефективно и безсмислено, след като можем да намалим броя на случаите не с 10%, а с цели 80%, стига да добавим по-голямо количество фолиева киселина от предлаганото и да го направим не само с един конкретен вид брашно*, но и с пълнозърнестото и с всички зърнени храни на пазара.“
Има ли рискове при прием на повече фолиева киселина?
В доклада си професорът споменава, че според някои по-голяма доза фолиева киселина може да бъде невротоксична, но заключенията са направени на база изследване, което по-късно се оказва ненадеждно.
Друго съображение срещу увеличаване дозата на витамина е, че това може да доведе до недостиг на някои други, на B12 например. Уолд обаче уверява, че няма повод за тревога, защото вече има тестове за откриване на дефицит на B12 в ранна фаза, което позволява да се започне и навременно лечение.
Приемът на B9 да се увеличи до 4 mg
Ученият настоява дневният прием да бъде 4 mg, какъвто е бил по време на клиничното изпитване. За да се постигне, предложеният 0,2 mg фолиева киселина на 100 г брашно трябва да се увеличи до 1 mg на 100 г брашно.
Проф. Уолд смята, че не е нужно да се чака скрининга за откриване на дефект в невралната тръба, за да се установи, че има проблем и жената да реши дали желае да направи аборт. Много по-лесно и ефективно би било да се увеличи количеството добавена фолиева киселина в брашното.
Според изчисленията на екипа му, предложените от тях 4 mg биха предпазили 6,7 милиона бебета с вроден дефект на невралната тръба по света за периода 1992 г. – 2020 г.
Превенцията има по-важна роля от скрининг тестовете
„Превенцията би спестила стреса на младите семейства, ако се окаже, че резултатите от скрининга са лоши и трябва да решат дали да прекратят бременността. Именно превенцията би трябвало да е приоритет, а пренаталният биохимичен скрининг тест да е помощен инструмент при диагностициране“, допълва Уолд.
Към днешна дата на жените във Великобритания се препоръчва да пият фолиева киселина като добавка преди забременяване и през първите 12 седмици от бременността. За съжаление, изследване върху близо половин милион жени в Англия сочи, че само една от три го прави.
Тъй като обогатяването на брашното с вит. B9 все още не е одобрено, приемът му като добавка остава силно препоръчителен. Той обаче също е предмет на разгорещени дискусии, тъй като в момента препоръчителната дневна доза е 0,4 mg, докато на жените, които са били бременни с плод с увреждане на невралната тръба, се дават 4 mg или 5 mg. При такава дозировка жената се нуждае от рецепта, а и в много страни липсват добавки с въпросната концентрация на B9. Екипът на проф. Уолд призовава да се увеличи препоръчителната доза, без да е нужно да се представя рецепта от лекар.
Уолд обобщава: „Ако добавим фолиева киселина във всички брашна и зърнени храни, съм сигурен, че ще наблюдаваме сериозен положителен ефект в световен мащаб. Така ще успеем само с една превантивна мярка да предотвратим голяма част от случаите на вродени дефекти при бебетата, мъртви раждания, спонтанни аборти и аборти по желание.“
* Nicholas J Wald. Folic acid and neural tube defects: Discovery, debate and the need for policy change. Journal of Medical Screening. 2022.
- More folic acid in flour needed to prevent severe birth defects: https://medicalxpress.com/news/2022-08-folic-acid-flour-severe-birth
- Folic acid and neural tube defects: Discovery, debate and the need for policy change: https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/09691413221102321
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧАМОС ВЪЗСТАНОВЯВАЩА АМПУЛА С БИФИДА ФЕРМЕНТ ЛИЗАТ 50 мл
ПЕРФЕКТИЛ ПЛЮС КОСА таблетки * 60 ВИТАБИОТИКС
ОСТРОВИТ ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 90
ВИТАРАЛ таблетки * 30
ЖЕЛЯЗО КОМПЛЕКС капсули * 30 VIRIDIAN
ДР. БОБ МУЛТИВИТАМИНИ + ЦИНК + ЙОД дражета * 45
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Изследване на хомоцистеин
- Полезни витамини и минерали при анемия
- Леблебия, Нахут, Сланутък
- Сусам
- Изследване на фолиева киселина (витамин В9)
- Витамини от група В (В-комплекс)
- Ангелика, Лечебна пищялка, Ангеликово дърво, Градинска ангелика
- Физиологично значение на водоразтворимите витамини
- Консумацията на пащърнак е препоръчителна по време на бременност
- Маруля
Коментари към Добавянето на фолиева киселина в брашното ще намали случаите на тежки вродени дефекти