Добросъвестните хора са по-малко склонни да бъдат диагностицирани с деменция
Хората с личностни черти като добросъвестност, екстравертност и положителен афект (усмихват се и изглеждат щастливи) са по-малко склонни да бъдат диагностицирани с деменция, колкото невротиците, според анализ на изследователи от Калифорнийския университет – Дейвис и Северозападния университет. Констатациите са публикувани на 29 ноември 2023 г. в списанието Alzheimer's & Dementia.
Предишни проучвания правят опити да установят връзка между личностните черти и деменцията, но те са предимно малки и представляват само определени популации.
„Искахме да използваме нова технология, за да синтезираме тези проучвания и да тестваме силата и последователността на тези асоциации.“, коментира Емори Бек, доцент по психология в Калифорнийския университет – Дейвис. „Ако тези връзки се задържат, тогава насочването към личностни черти за промяна в интервенциите по-рано в живота може да бъда начин за намаляване на риска от деменция в дългосрочен план.“
Проучването
Екипът на Бел анализира данни от осем публикувани проучвания, включващи над 44 000 души, от които 1703 развиват деменция. Съпоставени са пет личностни черти (добросъвестност, екстравертност, отвореност към опит и преживявания, невротизъм и сговорчивост) и субективно благополучие (положителен и отрицателен афект и удовлетворение от живота) с клинични симптоми на деменция (производителност на когнитивните тестове) и мозъчна патология при аутопсия.
Обикновено се смята, че личността е свързана с риска от деменция чрез поведението. Например хората, които имат висока добросъвестност, по принцип са по-склонни да се хранят добре и да се грижат за себе си, което води до по-добро здраве в дългосрочен план.
Изследователите установяват, че наличието на невротизъм и отрицателният афект, както и липсата на добросъвестност, е свързано с по-висок риск от диагностициране с деменция*.
Връзка с диагнозата, но не и с патологията
За изненада на учените не е открита връзка между личностните черти и действителната невропатология при участниците. „Това беше най-изненадващото откритие за нас.“, споделя Бек. „Оказва се, че личността предсказва представянето на когнитивните тестове, но не и наличието на патология?“
Едно от обясненията е, че някои личностни черти могат да направят хората по-устойчиви на щетите, причинени от болести като Алцхаймер. Тези, които притежават добросъвестност и екстравертност, могат да намерят начини, независимо дали го осъзнават или не, да се справят и да заобиколят уврежданията. Друга работа на изследователския екип показва, че някои хора с напреднало заболяване могат да помажат леко увреждане на когнитивните тестове.
>>> Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
По време на проучването изследователите разглеждат и други фактори, които биха могли да смекчат връзката между личността и риска от деменция, включително възраст, пол и образователни постижения.
„Не открихме почти никакви доказателства за други фактори, освен че защитният ефект, осигурен от добросъвестността, се увелича с възрастта.“, споделя Бек. „Много фактори допринасят за развитието на деменция. Сред тези, които не са пряко свързани с генетиката, това проучване е първа стъпка в разкриването на асоциациите между личността и неврологичното заболяване.“
Изследователите планират да продължат и разширят работата, включително да проследят хора, които на тестовете показват леко увреждане, а в действително са в по-напреднал стадий. Те също така се надяват да разгледат други фактори, които могат да играят роля в развитието на деменция.
* Beck Emorie et al. Personality predictors of dementia diagnosis and neuropathological burden: An individual participant data meta-analysis. Alzheimer's & Dementia. 2023.
Conscientious personalities less at risk of dementia diagnosis, analysis suggests: https://medicalxpress.com/news/2023-11-conscientious-personalities-dementia-diagnosis-analysis
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Тест за общ белтък в ликвор
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
- Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
- Диета с ниско съдържание на сол
Коментари към Добросъвестните хора са по-малко склонни да бъдат диагностицирани с деменция