Един от пет случая на рак на щитовидната жлеза в бъдеще ще е свързан с наднормено тегло
Изследването, публикувано в „International Journal of Cancer“ и ръководено от д-р Маарит Лааксонен от Училището по математика и статистика на Университета на Нов Южен Уелс, Австралия, установява, че един от пет случая на рак на щитовидната жлеза в бъдеще ще се дължи на настоящите нива на наднормено тегло и затлъстяване.
Д-р Лааксомем коментира, че тези данни са тревожни, тъй като разпространението на затлъстяването в Австралия се е удвоило през последните две десетилетия, като 75% от мъжете и 60% от жените са с повишено телесно тегло.
„Това откритие означава близо 10 000 случая на тереоиден карцином през следващите 10 години.“, споделя д-р Лааксонен.
Затлъстяването е рисков фактор за рак на щитовидната жлеза
Основният орган за изследване на рака, Международната агенция за изследване на рака, заключава, че затлъстяването е причинно-следствен рисков фактор за рак на щитовидната жлеза.
По думите на изследователите това е първото проучване, което оценява тежестта на рака на щитовидната жлеза, дължаща се на настоящите нива на наднормено тегло и затлъстяване, и сравнява случаите по пол.
Тереоидният карцином е един от малкото ракови заболявания, които са два до три пъти по-често срещани при жените, отколкото при мъжете. Настоящото проучване обаче установява, че случаите на злокачественото заболяване, дължащи се на повишено телесно тегло, са значително повече при мъжете в сравнение с жените.
Наднорменото тегло и затлъстяването обясняват два от всеки пет случая на рак на щитовидната жлеза при мъжете и един на всеки 10 при жените.
„Все още не е добре разбрана причина за разликата между двата пола“, казва д-р Лааксонен. „Но нашите открития добавят доказателства за спешната необходимост от спиране и обръщане на настоящата глобална тенденция в наддаването на тегло*, особено при мъжете.“
Докато проучването разкрива, че причинителят на един от всеки пет случая на тереоиден карцином в Австралия е излишното телесно тегло, все още не е ясна причината за останалите, коментират изследователите.
„Други фактори на начина на живот изглежда не оказват влияние, но е известно, че излагането на йонизиращо лъчение, дефицитът на йод и някои генетични фактори увеличават риска от раковото заболяване. Тереоидният карцином отчасти прилича на рака на простатата, тъй като рисковите фактори все още не са много добре разбрани.“, коментира д-р Лааксонен.
Резултати от проучването
Резултатите от изследването се основават на седем австралийски кохортни проучвания, включващи 370 000 участници, които оценяват по-рядко срещани видове рак, като рак на щитовидната жлеза.
„Ние свързахме данни от тези седем проучвания, които определят индекса на телесна маса (ИТМ) на всички участници, с националните бази данни за рак и смъртни случаи, което ни позволи да оценим силата на асоциациите ИТМ-рак и ИТМ-смърт по време на проследяването.“, казва авторът на изследването.
„Ние оценихме актуалното разпространение на наднорменото тегло и затлъстяване сред австралийското население с помощта на данни от последното Национално здравно проучване от 2017-2018 г. След това комбинирахме силата на асоциацията и оценката на разпространението, за да определим каква част раковите заболявания в бъдеще на ниво население се обяснява с текущата експозиция.“, коментира д-р Лааксонен. „Усъвършенстваният метод позволява изготвянето на безпристрастни оценки на тежестта на заболяването, както и сравнение на предотвратимите случаи по популационни подгрупи в изследването. Този метод изисква достъп до голяма база данни.“
Накрая изследователите умножават оценките си по прогнозирания брой случаи на рак на щитовидната жлеза за следващите десет години (2021-2030), за да получат абсолютния брой, който се очаква да възникне поради разпространението на затлъстяване.
Цел на проекта, екип и бъдещи изследвания
Целта на проучването, финансирано от Националния съвет по здравеопазване и медицински изследвания и „Cancer Institute NSW“, е да оцени за първи път броя на предотвратимите в бъдеще случаи на рак в Австралия.
Екипът включва сътрудници и представители от различни университети и институти, взели участие в седемте кохортни проучвания, на които се основава настоящото изследване.
Екипът до момента е публикувал констатации за предотвратимите случаи на рак на белия дроб, дебелото черво, гърдата, матката, яйчниците, панкреаса, бъбреците, пикочния мехур и главата и шията.
Следващите стъпки включват проучване за предотвратимите случаи на рак на стомаха и хранопровода и обобщен документ за всички видове рак.
*Laaksonen Maarit et al. Thyroid cancers potentially preventable by reducing overweight and obesity in Australia: A pooled cohort study. International Journal of Cancer. 30 Nov 2021.
One in five future thyroid cancers linked to excess weight: https://medicalxpress.com/news/2021-12-future-thyroid-cancers-linked-excess
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЮР НУТРИШЪН МАЛИНОВИ КЕТОНИ капсули * 60
АБОКА ЛИБРАМЕД таблетки * 138
АКТИСЛИМ капсули * 60
НовПЮРВИТАЛ МЕТС капсули * 60
КОД ЗАТЛЪСТЯВАНЕ - Д-Р ДЖЕЙСЪН ФЪНГ - ИЗТОК - ЗАПАД
ПЮРВИТАЛ ТИРОЗИН капсули 800 мг * 60
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
- Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Какви са рисковете от затлъстяване?
Коментари към Един от пет случая на рак на щитовидната жлеза в бъдеще ще е свързан с наднормено тегло