Жълт кантарион – природният лек срещу депресия

В съвременния свят, където депресията е често срещан проблем, все повече хора търсят природни алтернативи за справяне с психичното разстройство. Сред най-ефективните и добре познати лекове е жълтият кантарион. Известна с лечебните си свойства от векове, билката привлича вниманието на все повече хора със своя потенциал да въздейства благоприятно върху нервната система.
Жълт кантарион при депресия
Жълтият кантарион е известен със способността си да облекчава симптомите на депресия. Благоприятният ефект на билката се дължи главно на влиянието й върху мозъчните химикали, които регулират настроението и емоциите. Двете основни активни съставки на жълтия кантарион – хиперицин и хиперфорин – играят ключова роля в този процес.
Хиперфоринът, едно от най-изследваните вещества, инхибира повторното усвояване на някои невротрансмитери като серотонин, допамин и норепинефрин в мозъка. Това води до повишаване на концентрацията им в синаптичната цепнатина, което подобрява комуникацията между нервните клетки и влияе положително на настроението. Действието на билката наподобява това на много от стандартните антидепресанти, но с по-малко странични ефекти.
>>> Алтернативни средства за лечение на депресия и тревожност
Какво казва науката?
Наличните изследванията показват, че жълтият кантарион е ефективен при лечение на лека до умерена депресия, но не и при тежка форма на психичното заболяване.
В проучвания, сравняващи билката с плацебо (захарни хапчета) и стандартни антидепресанти (селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина или трициклични антидепресанти), авторите установяват, че участниците, приемащи жълт кантарион, е по-вероятно да имат подобрение на симптомите си в сравнение с тези, подложени на лечение с плацебо. Освен това учените не откриват значителни разлики в ефективността на билката и стандартните антидепресанти.
Проучванията също така установяват, че участниците, приемащи жълт кантарион, са по-малко склонни да отпадат поради неблагоприятни ефекти, отколкото тези, чието лечение включва антидепресанти.
На пазара има редица продукти, съдържащи жълт кантарион, поради което трябва да се внимава за чистотата и количеството съдържащ се екстракт. В клиничните изпитвания обикновено се използва стандартизиран екстракт от жълт кантарион 0,3%.
Възможни странични ефекти
Въпреки че жълтият кантарион се счита за безопасен за употреба, важно е да се вземат предвид възможните странични ефекти и взаимодействия с различни лекарства. Това лечебно растение може да предизвика различни нежелани реакции, особено ако се приема в прекомерни дози или без консултация с медицинско лице. Възможните странични ефекти включват:
- объркване;
- световъртеж;
- сухота в устата;
- главоболие;
- умора;
- сексуална дисфункция;
- чувствителност към слънчева светлина;
- стомашен дискомфорт.
Националният център за допълващо и интегративно здраве на САЩ съобщава за случаи на влошаване на симптомите на психоза при хора с биполярно разстройство или шизофрения.
Експертите препоръчват билката да не се приема от:
- деца;
- бременни и жени, които планират зачеване;
- кърмещи жени;
- хора със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност, болест на Алцхаймер, биполярно разстройство, голямо депресивно разстройство или шизофрения;
- хора, които приемат селективни инхибитори на обратно захващане на серотонина;
- хора, приемащи триптани (лекарства за мигрена).
Взаимодействия с други лекарства
Жълтият кантарион взаимодейства с голям брой лекарства. Билката може както да намали, така и да усили действието на някои медикаменти, което пък увеличава риска от странични ефекти. Списъкът с лекарствата, които могат да взаимодействат с жълтия кантарион, включва:
- хормонални контрацептиви (хапчета и импланти);
- антикоагуланти (варфарин и дабигатран);
- блокери на калциевите канали (амлодипин, нифедипин и верапамил);
- антиконвулсивни лекарства (карбамазепин, фенобарбитал и фенитоин);
- статини (симвастатин и аторвастатин);
- метадон (опиоид, използван за лечение на болка);
- лекарства за ХИВ (ритонавир, ефавиренц и невирапин);
- дигоксин (медикамент за лечение на сърдечносъдови заболявания);
- противоракови лекарства.
Допълнителна информация относно приема на жълт кантарион
Жълтият кантарион се предлага в различни форми – чай, капсули, таблетки, тинктура. Също така има различни продукти, които комбинират жълтия кантарион с други билки, като например маточина и хмел.
Ефектът от жълтия кантарион не е незабавен. Може да се наложи прием в рамките на 2 до 3 седмици, преди да бъде отчетено подобрение в симптомите на депресия.
Риск от серотонинов синдром
Серотониновият синдром е сериозна лекарствена реакция, която е резултат от рязко повишаване на нивата на серотонин в организма. Възможно е да се прояви при употреба на жълт кантарион и някои лекарства, които също повишават нивата на невротрансмитера, като селективни инхибитори на обратно захващане на серотонина или трамадол (болкоуспокоително с упойващо действие).
>>> Как може да се предотврати серотониновият синдром?
Симптомите могат да варират от леки (напр. треперене и диария) до тежки (напр. мускулна ригидност, треска и гърчове). При по-леките случаи е достатъчно само преустановяване на приема на лекарствата, причиняващи проблема. Тежките обаче изискват хоспитализация и могат да бъдат фатални, ако не се назначи лечение своевременно.
- St John’s wort: https://healthify.nz/medicines-a-z/s/st-john-s-wort/
- Can you Treat Depression with St. John’s Wort?: https://psychcentral.com/depression/st-johns-wort-for-depression
Коментари към Жълт кантарион – природният лек срещу депресия