Защо летните жеги са толкова опасни за човешкото здраве
Освен че са неприятни, високите температури през лятото крият риск за живота и здравето ни. По данни на Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията само на територията на САЩ в периода 2004 г. – 2018 г. всяка година 700 души са загубили живота си заради горещините, като броят им ще продължи да расте, твърдят експертите.
По-долу ще ви запознаем с рисковете, които крият високите температури, и с начина, по който всеки от нас може да прецени доколко опасни са те за него самия.
>>> Близо 62 000 смъртни случая през 2022-а в Европа заради горещините
Какво се случва, когато температурата на тялото се повиши твърде много?
Нашите прадеди са живели в райони с тропически климат, което е помогнало на телата ни да развият механизми за охлаждане чрез кожата. Когато обаче температурата на въздуха стане по-висока от тази на кожата, тоест над 36-37 градуса, или потта не може да се изпари, „започваме да задържаме топлината, а вътрешните ни органи започват да прегряват“, пояснява професорът по физиология и кинезиология от университета Penn Лари Кени. Ако не намерим начин да спрем процеса и температурата във вътрешността на тялото продължи да се покачва, е възможно да развием заболяване, причинено от прегряване.
Защо здравето на някои хора е по-силно застрашено през горещите летни месеци?
Експерти от Агенцията за опазване на околната среда предупреждават, че бебетата и децата са най-уязвими, защото губят течности много по-бързо и разчитат на възрастните да се погрижат за охлаждането на телата им.
Прием на медикаменти
Приемът на някои медикаменти също може да повлияе на терморегулацията и да застраши здравето ни през летните месеци. Някои антидепресанти и антипсихотици затрудняват изпотяването, а лекарствата за сърдечни заболявания като например ACE инхибитори могат да причинят дехидратация и да увредят бъбреците. Възрастните хора често страдат от диабет, който ги прави по-трудноприспособими към горещини, тъй като жлезите им отделят по-малко пот. Освен това кръвоносните съдове се променят с годините, което също пречи на охлаждането, защото кръвта достига по-трудно до кожата.
Високите температури могат да доведат до топлинен удар
Топлинен удар настъпва, когато температурата във вътрешността на тялото достигне 40°С. Възможни последици са отказ на органите да функционират, мозъчно увреждане и дори смърт. Една от причините топлинният удар да е толкова е опасен е, че крие сериозен риск от нарушения на когнитивните функции. Често пострадалият не знае къде се намира, как е стигнал до там или пък кой ден от седмицата е. Той може да изпадне в безсъзнание, а ако температурата продължи да се повишава – да умре.
В повечето случаи горещините засягат най-тежко хората, които работят на открито, военните служители и спортистите, допълва проф. Кени.
Експертите уточняват, че най-голяма опасност крият внезапните горещи вълни, когато температурата се покачва рязко и тялото не е имало време да се адаптира. Тук за пример Кени дава футболистите, които понякога получават топлинен удар по време на тренировки през лятото, още преди да са свикнали с високите градуси.
В случай на топлинен удар човекът трябва да се охлади възможно най-бързо, за предпочитане е цялото му тяло, до шията, да се потопи в леденостудена вода. Много е важно след това да бъде прегледан от лекар, който да провери телесната му температура и да направи нужните изследвания, за да установи дали органите му работят нормално.
Горещите периоди от годината обострят психичните проблеми
Летните жеги могат да влошат състоянието на пациентите с психични нарушения. Според някои изследвания покачването на градусите води до увеличаване броя на самоубийствата. Данни от проучване от 2018 г., публикувано в списание Nature Climate, сочат, че при всяко покачване с един градус на месечна база, ръстът на самоубийствата в САЩ се е повишавал с 0,7%.
В най-горещите дни се наблюдава и по-голям брой посещения в спешните отделения от пациенти, изпаднали в криза. Амрута Нори-Сарма, асистент в Училището по обществено здраве към Бостънския университет и автор на проучване върху връзката между психичните заболявания и високите температури, вижда като възможна причина за зачестяването на кризите при психично болните пациенти влошеното качество на съня през летните месеци.
Горещините са опасни за сърцето
Жегите през лятото са особено опасни за хората със сърдечни проблеми, например при пациенти с диабет тип 2 или хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).
Високите температури при пациентите със сърдечносъдови нарушения натоварват сърцето и могат да доведат до инфаркт. „При покачване на телесната температура, сърдечният пулс се ускорява, а сърцето започва да бие по-бързо, за да изпомпа достатъчно кръв до кожата и да охлади тялото“, пояснява проф. Кени. Близо четвърт от смъртните случаи, причинени от прегряване, се дължат на фаталната комбинация от прекомерно затопляне и сърдечносъдово заболяване, разкриват от Агенцията за опазване на околната среда.
Затруднено дишане при пациенти с астма и ХОББ
Хората с астма или ХОББ трябва да бъдат много предпазливи през горещите дни, защото покачването на градусите затруднява дишането. Мръсният въздух и алергените като полените например, които често се наблюдават през летния сезон, още повече задълбочават дихателните им проблеми.
Обезводняване и бъбречно здраве
Не бива да подценяваме и обезводняването, което вреди сериозно на бъбреците. Когато човешкото тяло се претопли, те започват да отделят по-малко урина, тъй като кръвта се насочва с приоритет към кожата, за да помогне в охлаждането, а телесните течности се изхвърлят от тялото под формата на пот. Продължителната дехидратация е предпоставка за развитие на бъбречна недостатъчност.
Освен горещите вълни напоследък зачестяват и други опасни явления, свързани с климатичните промени, като суши и урагани. Дори в региони, където доскоро температурите не са били твърде високи, се забелязва покачване. Според Нори-Сарма там е нужно да се разработят „планове за адаптация към горещините“, в които да се предвиди изграждане на центрове с климатици, където да се настаняват хора от рисковите групи.
Не на последно място е грижата за ближния. През най-горещите дни би било добре редовно да се чуваме или навестяваме родителите си и да им напомняме, че не бива да излизат по обяд и следобед. Същото се отнася и за възрастните съседи, които живеят сами.
Why Extreme Heat Is So Bad for the Human Body: https://time.com/6202849/extreme-heat-health-risks/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КРЕВИЛ ОХЛАЖДАЩ ГЕЛ ЗА КРАКА 250 мл.
ПИК ОХЛАЖДАЩ СПРЕЙ 400 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- 10 начина да останем активни в летните жеги
- Горещото време отключва агресия
- Как се спасявате от летните жеги?
- 5 съвета за подобряване на охлаждането на тялото при тренировки в горещо време
- Горещото време може да предизвика преждевременно раждане
- Използвайте 10 лесни начина за оцеляване през горещите летни дни
- Пазете малките деца от големите температурни разлики
- Рекордните горещини са доказателство за глобалното затопляне
- 6 причини, поради които не трябва да се пие студена вода в жегите
- Жегата причинява безсъние и влияе на нервната ни система
Коментари към Защо летните жеги са толкова опасни за човешкото здраве