Защо се разсейваме толкова често?
Способността да се съсредоточаваме е израз на добро телесно и психично здраве. Все пак никой не може да поддържа вниманието си фокусирано безкрайно дълго. Всеки може да се разсее по различни причини. Едни от тях са нормални, свързани с прекалено много стимули от външната среда, тревоги, произтичащи от реални житейски събития. Други са свързани с конкретното състояние - телесни заболявания, болка.
Ето някои от тях:
Затопляне на времето
Пролетта носи със себе си бум на хормоните. Тялото се събужда за нов живот след дългата зима. Това създава предпоставки за влошаване на концентрацията. Пренастройването към по-дълга продължителност на светлата част от денонощието води до активиране не само на сексуалните, но и на всички останали хормони. Напълно възможно е този хормонален бум да ни направи по-разсеяни. Състоянието е временно и се нормализира в рамките на няколко седмици.
Изтощение
Прекаляване с работата и продължителното активно фокусиране на вниманието могат да ни направят разсеяни. Умствената работа по принцип изтощава в по-голяма степен от физическата. Ако ви се налага да поддържате по-високо темпо на интелектуална дейност по-дълго време, задължително трябва да отделите време и за почивка.
Шумове
Вниманието ни има два компонента - активен и пасивен. Първият подрежда по важност текущите задачи и се занимава с изпълнението им. А вторият възприема стимулите от външната среда, въздействащи върху сетивата ни. Някои специалисти в областта на психофизиологията смятат, че сънищата ни всъщност са плод на обработката на тази информация, събирана през деня от пасивното ни внимание. Обикновено при силна концентрация ние сме дотолкова вглъбени в дейността, с която сме заети, че сякаш изключваме околния свят. Когато обаче стимулите от него - шумове, светлини, миризми, ситуации, станат твърде интензивни, настъпва разсейване.
Интернет
По-голямата част от умствената работа днес се върши на компютър. Повечето компютри са свързани с интернет. Възможността постоянно да сме във връзка с приятели, познати, както и с целия свят силно разсейва. Все пак всичко е въпрос на разпределение и организация на времето. Ако сме в добра кондиция, можем бързо да свършим задължителната си работа и после да се отдадем на сърфиране. Ако обаче сме изморени и трудно събираме мислите си, малките онлайн "бягства" могат допълнително да понижат трудоспособността ни.
Психични разстройства
Някои психични проблеми като разстройствата на емоциите - биполярните разстройства, депресията, както и някои медикаменти, които се приемат при лечението им, могат да способстват за лоша концентрация и разсеяност. Обикновено те се съчетават с нарушения в съня, лоши мисли или постоянен поток от бързо връхлитащи ни идеи, раздразнителност, значителна промяна в поведението и множество други симптоми. Ако разсейването надхвърля изброените по-горе причини и това състояние продължи повече от 2 седмици, необходима е консултация с психиатър.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
ДА ВИЖДАШ НЕВИДИМОТО - ДЖЕЙМС КОУТС - ШАМБАЛА
СТЪКЛЕНИЯТ ПОХЛУПАК - СИЛВИЯ ПЛАТ - СИЕЛА
33-ТЕ СТРАТЕГИИ НА ВОЙНАТА - РОБЪРТ ГРИЙН - СИЕЛА
СУОНСЪН ЕКСТРАКТ ОТ КОРЕН НА ВАЛЕРИАНА - СТАНДАРТИЗИРАН капсули * 120 SWH069
ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Флуоксетин
- Методи за лечение на анорексия
- д-р Даниела Георгиева Ангелова
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Подходящи игри и физически занимания за деца с дефицит на внимание и хиперактивност
- д-р Георги Димитров Димитров
- д-р Любка Симеонова Илиева
- д-р Мария Николова Гаджалова–Батинкова
Коментари към Защо се разсейваме толкова често?