За какви болести сигнализира неприятният дъх на устата
Въпреки хигиенните навици за поддържане на здрава устната кухина, лошият дъх (известен още като халитоза) може да се появи, вследстие на заболяване, за което човек не подозира.
Неприятният дъх често сигнализира за развитието на следните болести:
- Всичко, свързано с нарушението на стомашно-чревния тракт, може да предизвика такъв симптом, като лошия дъх. Това може да бъде вследствие на гастрит, язва или на диабет.
- Болестите, свързани с черния дроб и бъбреците.
- Продължителното чувство на глад или строгото ограничаване от храната. Когато човек е гладен, тялото му произвежда ацетон, което може да доведе до появата на неприятна миризма, идваща от устата му.
- Абсолютно всички заболявания на устната кухина, на зъбите и венците, например, зъбен кариес, отворени нервни, пародонтоза и други.
- Вируси и инфекции, засягащи дихателните пътища. В този случай лошият дъх ще се преустанови, след като пациентът се възстанови.
Показател за лош дъх от заболяване са налепите по езика. Те могат да преобладават в различни нюанси от бяло до сиво и дори зелено. Почистването на езика с обратната страна на четката за зъби не решава проблема и плака се появява отново.
Лош дъх и COVID-19
Маските, които носим от началото на пандемията от COVID-19, са не само средство да се предпазим от вирусите, но и помагат да разберем какъв е дъхът ни. Пред „Радио Спутник“ гастроентерологът д-р Никита Харлов обяснява, че благодарение на маските хората могат да установят наличието на проблеми, на които преди не са обръщали особено внимание. Когато е с маска, човек много по-лесно усеща лошия дъх. А той със сигурност е знак за здравословен проблем.
Д-р Харлов споделя, че като гастроентеролог той също усеща дъха на пациентите си и благодарение на опита си е в състояние да определи къде точно е заболяването. То може да е в хранопровода или в стомаха, а в най-лошия случай да е на прехода от стомаха към дванадесетопръстника или пък в самото черво. Стомашното съдържание е възможно да отиде нагоре и да изгори лигавицата. Именно миризмата на подобна увредена лигавица, към която може да се добави и инфекцията с хеликобактер пилори, показва състоянието на човешките органи.
Сред другите причини за лошия дъх е лошо храносмилане. В този случай миризмата е отвратителна, казва д-р Никита Харлов и пояснява, че става дума за миризма на несмляна храна, която стомахът не е усвоил. Миризмата на черен дроб обикновено се свързва с интоксикация.
Лош дъх може да се появи и след коронавирусна инфекция. COVID--19 изостря най-слабите места. Всички предишни хронични заболявания се засилват при постковидния синдром. Увеличава се и миризмата в устната кухина.
Няколко бързи полезни съвети при халитоза (лош дъх от устата)
- Почиствайте устата си.
Почистването на устата е много лесен начин да се отървете от проблемите с лошия дъх. Само пастата за зъби обаче не е достатъчна. Трябва да мием зъбите два пъти на ден, но е важно да не пропускаме езика си. Той попива като гъба и поема всякакви бактерии, водещи до неприятен дъх.
- Дръжте устата си влажна.
Винаги дръжте устата си хидратирана. Слюнката е един от естествените убийци на бактерии в устата и съответно на лошия дъх. Можете да хидратирате устата си чрез пиене на различни видове натурални сокове и вода.
- Дъвчете дъвки без ксилитол
Ако имате навика да дъвчете дъвка, избирайте такава, в която няма ксилитол, тъй като той увеличава микробите в устата. Прекалената употреба на захар не е добра както за зъбите, така и за дъха ви.
- Избягвайте някои храни.
Ако вие сте изправени пред проблема с лош дъх, тогава избягвайте бързата храна, лук, чесън, сирене и кафе, тъй като те засилват неприятния мирис в устата. Яжте храни, богати на витамин C, тъй като той успешно бори лошия дъх. Включете плодове в ежедневния си хранителен режим, като например ябълка, банан, чушки и портокали.
Посещението при лекар е задължително
При поява на неприятен дъх, човек следва да посети своя зъболекар. Ако проблемът не в устната кухина, е редно да се потърси терапевт или специалист, защото може да се развива бактериална инфекция или друго заболяване.
Неприятният дъх отдалечава събеседниците и проблема може да се реши с медикаменти и бонбони само временно. Това обаче може да задълбочи развитието на възпаление или заболяване и да забави неговото отстраняване.
Специалистите съветват хората да се подлагат на периодични прегледи на вътрешните органи и устата, за да се предотврати появата на различни заболявания и лош дъх.
на изображението: Pixabay
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЦЕТА БИО ОРГАНИЧНА ВОДА ЗА УСТА ЗА БРЕМЕННИ ЖЕНИ 200 мл
ХИМАЛАЯ ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНИ ЗЪБИ 75 мл
РИВАНА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БОСИЛЕК 10 мл.
ГЕОРГАНИКС ТАБЛЕТКИ ЗА УСТА С МЕНТА * 180
САНДРИН С БИЛКОВ ЕКСТРАКТ солуцио 25 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЙОТУЕЛ ОЛ ИН УАН СНОУ МИНТ
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Домашно лечение на афти
- СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ
- Костилките от маслини прочистват червата
- „Вечните“ химикали влошават чревното здраве на младите хора
- Естествени средства срещу сухота в устата
- Изследване на калпротектин
- Домашни средства срещу лош дъх
- Банан
- Функции на слюнката
- Лечение с билки при улцерозен колит
Коментари към За какви болести сигнализира неприятният дъх на устата