За разлика от хранителните добавки, статините понижават значително „лошия“ холестерол
Двата известни начина за понижаване на „лошия“ LDL холестерол са чрез прием на статини и хранителни добавки. Учени от клиника „Cleveland“ провеждат сравнителен анализ, който разкрива, че, за разлика от статините, добавките нямат доказан положителен ефект върху неговите стойности.
Честа практика е на хора с висок LDL холестерол да се предписват статини* като Крестор например. Много от тях обаче се страхуват от възможните странични ефекти, сред които крампи в краката, макар да няма доказателства за причинно-следствената връзка между двете.
Като алтернатива, на пазара се предлагат хранителни добавки, които се твърди, че подобряват сърдечното здраве – рибено масло и други продукти с високо съдържание на омега-3 мастни киселини. Най-популярните сред тях са рибата и лененото масло.
Кое е по-ефективно – статините или добавките?
За да отговорят на този въпрос, експерти от клиниката провеждат клинично изпитание, в което включват 190 доброволци на възраст 40-75 години. Едната група приема 5 mg розувастатин дневно в продължение на 28 дни, а другата – рибено масло, канела, чесън, куркума, растителни стероли или мая от червен ориз, за същия период от време.
Розувастатин понижава с 38% стойностите на LDL холестерола
Авторът на проучването Люк Лафин от Института по сърдечносъдови и торакални заболявания към клиника „Cleveland“ споделя: „Установихме, че розувастатин понижава LDL холестерола с почти 38%, много повече отколкото при групата, приемала шестте добавки. Спадът е достатъчен, за да предпази човек от инфаркт или инсулт.“
Заключенията на екипа са публикувани в списание „Journal of the American College of Cardiology“.
Според Лафин хранителните добавки се представят на хората като „естествени средства“ за регулиране на „лошия“ холестерол, но нито една от тях всъщност не го прави. LDL холестеролът е наричан „лош“, защото причинява натрупване на плаки по артериалните стени, които от своя страна водят до стесняване на артериите и увеличават риска от инфаркт или инсулт.
Стив Нисен, кариодолог и член на изследователския екип, също е на мнение, че статините помагат за понижаване нивото на LDL холестерола, но не и хранителните добавки. Той добавя също така, че последните могат да бъдат и много по-скъпи.
Друг кардиолог, който не участва в клиничното изпитване - Майкъл Хонигбърг от Масачузетската многопрофилна болница е категоричен, че до момента статините са най-доброто средство за превенция срещу инфаркт и инсулт. Той не е изненадан от резултатите, които само потвърждават вече доказания ефект от техния прием и развенчават широкоразпространения мит за добавките.
Кога е добре да се приемат статини?
Експертът обаче уточнява, че не всеки човек с фамилна обремененост или леко завишени стойности на холестерола трябва да се лекува със статини. Съвместен екип от Американския колеж по кардиология и Американската сърдечна асоциация е разработил насоки, според които лекарството е подходящо за хора, чийто LDL холестерол е 190 или повече.
Лекарите използват специален калкулатор за изчисляване риска от сърдечен проблем или инсулт през следващите 10 години, базирайки се на фактори като възраст, кръвно налягане и тютюнопушене. Ако е висок, се препоръчва лечение със статини.
Правилното хранене и физическата активност – с ключова роля за сърдечното здраве
Според Хонигбърг хората с леко завишен „лош“ холестерол, чийто риск не е висок според калкулатора, е добре да променят хранителните си навици и да се движат повече, вместо да купуват хранителни добавки. Той допълва: „По-разумно е да вложат парите си в качествена и здравословна храна, отколкото в хранителни добавки.“
Експертът обръща внимание на два хранителни режима, полезни за сърцето – средиземноморският, който включва основно полезни мазнини, плодове, зеленчуци и пълнозърнести продукти, и режимът DASH, чиято основна цел е да намали риска от сърдечно нарушение. Хонигбърг е на мнение, че хората подценяват ролята на храненето, която всъщност е ключова за доброто ни здраве.
Учени от Националния център по комплементарно и интегративно здраве също провеждат изследване, което отрича твърденията, че добавките с омега-3 мастни киселини предпазват от сърдечни заболявания, но препоръчват консумацията на риба като ефективно средство за превенция.
Ползи от приема на омега-3 мастни киселини
Анализ на Националните институти по здравеопазване на САЩ все пак не отрича ползите от приема на омега-3 мастни киселини. Те облекчават симптомите при пациенти с ревматоиден артрит, подпомагат правилното развитие на бебешкия мозък, когато са добавени в адаптираното мляко, и понижават нивото на триглицериди в кръвта.
По отношение на страничните ефекти от лечението със статини, Хонигбърг пояснява: „С всички мои пациенти, при които рискът от сърдечно нарушение е голям, обсъждаме безопасността на медикамента. Уверявам ги, че вероятността от усложнения след прием е минимална и няма от какво да се тревожат.“ Експертът цитира двойно сляпо проучване, според което страничните ефекти при групата, приемала плацебо, и групата, приемала статини, са почти еднакви. В заключение той казва: „Сравнителният анализ, който направихме, е доказателство, че хората нямат основания да се страхуват от възможни нежелани реакции вследствие на лечение със статини.“
* Luke J. Laffin, Howard G. Hutchinson, Steven E. Nissen et al. Comparative Effects of Low-Dose Rosuvastatin, Placebo and Dietary Supplements on Lipids and Inflammatory Biomarkers. J Am Coll Cardiol. Nov 06, 2022.
- Statins vs. supplements: New study finds one is 'vastly superior' to cut cholesterol: https://www.npr.org/sections/health-shots/2022/11/06/1134094540/statins-vs-supplements-new-study-finds-one-is-vastly-superior-to-cut-cholesterol
- Comparative Effects of Low-Dose Rosuvastatin, Placebo and Dietary Supplements on Lipids and Inflammatory Biomarkers: https://www.jacc.org/doi/10.1016/j.jacc.2022.10.013
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА
ХАЯ ЛАБС КОЕНЗИМ Q10 капсули 60 мг * 120
НАУ ФУДС ЗЕЛЕН ЧАЙ ЕКСТРАКТ капсули 400 мг * 100
ХАЯ ЛАБС ОМЕГА 3 - 6 - 9 капсули 1200 мг * 100
СОЛГАР ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 50
КАЛИВИТА СОЕВ ЛЕЦИТИН капсули * 100
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Висок холестерол
- Повишено ниво на VLDL-холестерол
- Нисък HDL холестерол
- Висок HDL холестерол
- Диета с ниско съдържание на мазнини
- Профилактика и лечение на камъни в жлъчката с алтернативни методи
- Изследване на триглицериди и холестерол
- Понижаване на холестерола с червен ферментирал ориз
- Намалете вредния холестерол със смокини и натурален ябълков оцет
Коментари към За разлика от хранителните добавки, статините понижават значително „лошия“ холестерол