Здравословният начин на живот може да понижи риска от развитие на деменция
Здравословният начин на живот може да понижи риска от свързаните с възрастта деменция и когнитивен спад, според две нови проучвания, представени наскоро на Международната конференция на Асоциацията за болестта на Алцхаймер. Изследванията разкриват, че начинът на живот може да противодейства на генетичното предразположение към неврологични заболявания.
Първото проучване, което е проведено от Университета в Екстър, включва почти 200 000 възрастни от Великобритания. В него изследователите използват предишни генетични изследвания на Алцхаймер, за да определят риска от подобен тип болести при всички участници.
Начинът им на живот е категоризиран спрямо четири фактора: тютюнопушене, честота на физическата активност, хранителна диета и консумация на алкохол.
Не е изненадващо, че хората с висок генетичен риск и нездравословен начин на живот по-често страдат от деменция. Въпреки това изследователите откриват, че при всички участници в проучването, случаите на развитие на неврологични заболявания могат да се понижат значително чрез водене на здравословен начин на живот, независимо от генетичните рискови фактори. В действителност заболяванията с нарушения на когнитивните функции намаляват с 32%.
„Нашите открития са вълнуващи, тъй като показват, че можем да предприемем действия, с които да се опитаме да компенсираме генетичния риск от деменция. Придържането към здравословен начин на живот определено би помогнало за предотвратяването на загубата на памет.“, казва Елзбиета Кузма.
Второто проучване, направено от Университета Ръш, използва по-обширен подход при изследването си. Проследява се начинът, по който влияе здравословният живот на появата на неврологични заболявания. В него взимат участие 2000 души, чийто начин на живот учените наблюдават средно девет години. В това изследване е наблегнато на пет специфични фактора за здравословен живот: диета, 150 минути упражнения седмично, лека до умерена консумация на алкохол, участие в когнитивно стимулираща активност и отказ от тютюнопушене.
Констатациите показват, че придържането към поне 4 от изброените специфични фактори понижава риска от развитие на деменция и болестта на Алцхаймер с 60%.
Макар със сигурност да не е голяма новина, че упражненията, отказването от пушенето и по-доброто хранене могат да бъдат полезни за здравето, то проучванията предлагат успокояващо твърдение, че въпреки генетичното предразположение, може потенциално да се избегне или забави когнитивния спад в по-късен етап от живота, като се направят някои прости промени в начина на живот.
newatlas.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Тест за общ белтък в ликвор
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
- Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
- Анозогнозия – не разбирам, че съм болен
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
Коментари към Здравословният начин на живот може да понижи риска от развитие на деменция