Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Инсулиновата резистентност увеличава с 40% риска от аортна стеноза

Инсулиновата резистентност увеличава с 40% риска от аортна стеноза

от 28 ное 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Инсулиновата резистентност увеличава с 40% риска от аортна стеноза - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Проучване показва, че инсулиновата резистентност е сериозен рисков фактор за аортна стеноза
  • Учени проучват в продължение на повече от 10 години 10 144 финландски мъже
  • Аортната стеноза е инвалидизиращо сърдечно заболяване и ако малформациите не бъдат открити навреме, се стига до усложнения, които застрашават живота

Мащабно популационно проучване сред мъже над 45 години във Финландия показва, че инсулиновата резистентност е сериозен рисков фактор за развитието на едно от най-често срещаните заболявания на сърдечните клапи – аортната стеноза. Изследването е дело на екип от Института по клинична медицина в Университета на Източна Финландия и на Университетската болница в Куопион. Ръководител е проф. д-р Йохана Куусисто, специалист по кардиология, която от 2021 г. е и част от експертната група по сърдечносъдови заболявания на Европейската агенция по лекарствата ЕМА.

Изследването

Учените анализират данни от 10 144 финландски мъже, които са на възраст от 45 до 73 години. В началото на проучването нито един от тях не страда от аортна стеноза. Както поясняват от екипа доброволците участват в проучване, посветено на метаболитния синдром при мъжете.

В началото изследователите измерват няколко биомаркера, сред които и свързаните с инсулиновата резистентност или хиперинсулинемия. Проследяването продължава над едно десетилетие. Средният период е от 10,8 години. След него става ясно, че на 116 от мъжете, което означава 1,1% от общата група, е поставена диагнозата „Аортна стеноза“.

Екипът идентифицира няколко биомаркера, свързани с инсулиновата резистентност – инсулин на гладно, на 30 и на 120 минути, проинсулин и серумен С-пептид, които са свързани с повишен риск от развитието на аортна стеноза. Тези биомаркери остават значими предиктори на аортната стеноза, дори след корекция на други известни рискови фактори, като например, индекса на телесна маса и високото кръвно налягане и при изключването на участниците, които са с диабет или с установена малформация на аортната клапа.

аортна стеноза

Следващата стъпка на научната група е да изолира ключови профили на биомаркери. Прави го като използа усъвършенствани статистически техники. В резултат учените идентифицират два различни модела, които показват инсулиновата резистентност като състояние, което предвещава появата на аортна стеноза. При това независимо от останалите сърдечносъдови рискови фактори – възраст, кръвно налягане, диабет, затлъстяване.

„Отритото от нас показва, че инсулиновата резистентност е значителен фактор за аортна стеноза, но в същото време и състояние, което може да бъде променено“, казва ръководителката на изследването проф. Куусисто.

Резултатите

Изводите от проучването могат да се приемат за първите, които показват ясно неразпознатия до момента рискова фактор за заболяването, което от своя страна отваря нови пътища за превенция, подчертават авторите. Важно е, защото аортната стеноза, която причинява стесняване на аортната клапа и така ограничава изтичането на кръв от сърцето, е инвалидизиращо заболяване.

С течение на годините клапата постепенно се удебелява и втвърдява. В резултат на това сърцето започва да работи много по-усилено, за да бъде в състояние да изпомпва ефективно кръвта. Ако малформациите не бъдат открити навреме, постепенно се стига до увреждания, които от своя страна са причина за усложнения, например, сърдечна недостатъчност, които застрашават живота.

Не бива да се забравя и това, че да се развият симптомите като болка в гърдите, задух, сърцебиене и умора често отнема години. Има и хора, които никога не изпитват симптомите на заболяването, но са изложени на риск от сърдечна недостатъчност и смърт.

>>>Смяна на аортната клапа - защо е важно да се избере точният момент

Установените ясно рискови фактори за аортната стеноза включват възраст, високо кръвно налягане, тютюнопушене, диабет и мъжки пол.

С настоящото изследване, резултатите от което са публикувани в списанието Annals of Medicine, до тях се нарежда и още един рисков фактор – инсулиновата резистентност.

проф. Йохана Куусисто

„Тъй като инсулиновата резистентност е често срещана сред западните популации, управлението на метаболитното здраве може да бъде нов подход за намаляване риска от аортна стеноза, но и за подобряване на сърдечносъдовото здраве при застаряващите популации“, казва проф. Йохана Куусисто.

Сред силните страни на проучването са както големият брой изследвани мъже, така и дългият период на проследяване. Недостатък е обаче, че са изследвани само мъже.

Заключението на авторите е: „Биомаркерите, отразяващи инсулинова резистентност, са рискови фактори за аортната стеноза.“

Източник:

https://www.news-medical.net/news/20241127/

Още по темата:
  • Инсулиновата резистентност увеличава риска от развитие на 26 болести Инсулиновата резистентност увеличава риска от развитие на 26 болести
  • Наличието на инсулинова резистентност е свързано с повишен риск от инсулт Наличието на инсулинова резистентност е свързано с повишен риск от инсулт
  • Диабет тип 2 вече не е присъда – овладяването му е възможно Диабет тип 2 вече не е присъда – овладяването му е възможно
  • Инсулиновата резистентност може да е причината за трудност при отслабване Инсулиновата резистентност може да е причината за трудност при отслабване
5.0/5 1 оценка

Коментари към Инсулиновата резистентност увеличава с 40% риска от аортна стеноза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Инсулиновата резистентност увеличава с 40% риска от аортна стеноза
    www.framar.bg 
    на 21 May 2025 в 01:23
    Коментирайте "Инсулиновата резистентност увеличава с 40% риска от аортна стеноза"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • Инсулинова резистентност
  • Да победиш Хашимото и инсулинова резистентност с помощта на храната - разказ от първо лице на блогърката Дени
  • Хранене при инсулинова резистентност
  • Инсулинова резистентност - имате ли симптомите?
  • Инсулиновата резистентност увеличава риска от развитие на 26 болести
  • Диабет тип 2 вече не е присъда – овладяването му е възможно
  • Наличието на инсулинова резистентност е свързано с повишен риск от инсулт
  • Не прескачайте хранения, за да избегнете инсулинова резистентност
  • Инсулиновата резистентност може да е причината за трудност при отслабване
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Действително ли може да се намали риска от рак с комбинация на различни храни, възможно ли е някой да потвърди?

преди 3773 дни, 12 часа и 41 мин.

Инсулинова резистентност - как се живее с нея?

преди 5158 дни, 7 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 13 часа и 28 мин.

Какво представлява прозяването

преди 9 дни, 4 часа и 28 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 9 дни, 4 часа и 40 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 9 дни, 4 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УЕЙТ УЪРЛД CLA КОНЮГИРАНА ЛИНОЛОВА КИСЕЛИНА капсули * 180

АВЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО ФЕМИЛИ SPF50+ 400 мл

СНБ СПРЕЙ ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА ЗАГРУБЯЛА КОЖА 100 мл

ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ ПРОБИОТИК ЗА ЖЕНИ капсули * 30

СНБ НЕЙЛ ЗАЗДРАВЯВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА НОКТИ С ХЕКСАНАЛ 15 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 17:04:53

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 16:45:10

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:41:17

НАТУРСЛИМ ХИДРОШЕЙП капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:37:50

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 14:19:53
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival