Как да спра да пуша – методи и терапии
Вероятно повечето пушачи биха си признали, че им се иска никога да не са пропушвали. Но когато си запалил първата си цигара някога в детството или юношеството, прекарал си целия си съзнателен живот досега като пушач, ти е направо невъзможно да си спомниш какво е да живееш без цигари. Това, което помниш, са трудностите при всеки опит да ги откажеш – нервност, раздразнение, неконтролирано ядене, агресивност към другите и към себе си – все неща, кое от кое по-неприятни.
В тази статия ще ви представим няколко научни метода и терапии, които могат да ви помогнат за постигане на успех в битката с тютюнопушенето.
Постепенно отказване на цигарите или спиране от раз
Изследователите отдавна си задават въпроса кой е най-добрият възможен метод, който да помогне на хората да откажат тютюнопушенето. В крайна сметка отговорът се свежда до две възможности: спиране изведнъж ("cold turkey") или постепенно намаляване на цигарите до пълното им отказване.
Ако пушите отдавна, откажете цигарите бавно и постепенно
Ако пушите отдавна или сте силно пристрастени към цигарите, може би за вас ще бъде по-лесно първо да ги намалите като брой за деня, като едновременно с това започнете да си купувате по-слаби цигари. По този начин постепенно намалява количеството на никотина, което приемате. Бъдете готови обаче да се контролирате поне месец и половина или два. Ще разберете, че прекалено силното желание да запалите цигара се появява не по-често от 8-10 пъти на ден. Така че, ако пушите по 15-20 цигари дневно, бихте могли да ги намалите наполовина. Освен това самоконтролът върху пушенето включва и намаляване на продължителността и дълбочината на всмукванията, увеличаване на времето между "дръпванията", както и изпушване само на част от цигарата.
Ако пушите малко и сравнително отскоро, откажете цигарите отведнъж
Ако пушите малко или умерено и сте започнали сравнително неотдавна, е по-добре да опитате да спрете да пушите от раз. Имайте предвид, че избирайки този вариант, ви чакат около 3-4 тежки дни, които ще подложат волята ви на изпитание. Ако не се изкушите да запалите цигара през това време, желанието за пушене ще изчезне завинаги.
В подкрепа на отказването от раз на тютюнопушенето е и изследването на д-р Никола Линдсън-Хейли от Оксфордския университет. В експеримента участват над 700 души, които пушат минимум 15 цигари на ден. Разпределени са в две групи на случаен принцип, като първата спира пушенето отведнъж, а втората намалява цигарите постепенно до пълното им отказване. И за двете групи са осигурени поведенческо консултиране, никотинови лепенки и Терапия за заместване на никотина (NRT), която включва дъвки, подсладени таблетки, спрей за уста и др. Противно на очакванията, резултатите сочат, че тези, които спират цигарите от раз, се справят с около 25% по-добре в сравнение с групата за постепенно прекратяване на пушенето.
Метод за отказване от цигарите чрез транскраниална магнитна стимулация
Невролози от Университета "Бен-Гурион", Израел, предлагат обещаваща техника, насочена към освобождаването от зависимостта към никотина чрез транскраниална магнитна стимулация (TMS). Учените установяват, че дългогодишни пушачи, които се подлагат на висока честота на стимулацията TMS, показват по-голям успех в опитите си за отказване на цигарите.
В проучването са включени 115 души на възраст между 21 и 70 години, които пушат минимум по 20 цигари на ден и са пробвали различни начини за отказване от тютюнопушенето. Разпределени са в три групи, като участниците в първата се подлагат на интензивна мозъчна стимулация всеки ден по 15 минути в продължение на две седмици и три дни през третата седмица със същата продължителност на сеансите. Във втората група са приложени същият брой процедури, но с по-ниска мозъчна стимулация, а при третата група само се имитира манипулацията при изключени устройства.
Резултатите от проучването показват, че 44% от хората в първата група, които са подложени на силна мозъчна стимулация, отказват цигарите окончателно след трите седмици лечение, докато участниците в другите две групи спират пушенето само временно.
Методът представлява принципно нов подход към проблема с тютюнопушенето, тъй като има за цел да помогне на най-пристрастените, при които всички опити за отказване досега са се провалили.
В подкрепа на хората, решили да спрат тютюнопушенето, съществуват и редица терапии, които подпомагат постигането на целта. Комплексният подход към проблема увеличава шансовете за успех.
Терапии за спиране на цигарите
Никотинозаместителна терапия
Никотинът не е най-вредното нещо при пушенето – по-вредни са катранът, смолите и останалите вещества, които вдишваме с дима. От дъвките, пластирите, спрейовете и други подобни продукти в организма постъпва дозиран никотин, който позволява да се намалят симптомите на абстиненцията. Кое средство ще изберете, зависи само от вас. За тези, които предпочитат и ръцете им да са заети с нещо, е подходящ инхалаторът във форма на цигара – чрез него в дробовете влиза не дим, а премерено количество никотин.
Никотинозаместителната терапия е удобна, защото лесно се съвместява с начина на живот и не изисква отделяне на специално време за прилагане.
Имайте предвид, че тези средства помагат да се премахне само физическата зависимост, затова тяхната ефективност е около 30%. Освен това, докато определите нужната ви доза никотин, е възможно да получавате световъртеж и да ви прилошава. Уви, от таблетките и дъвките също ще ви се наложи впоследствие да отвиквате.
Помнете, че всички средства, които съдържат никотин, са противопоказни при бременност, кърмене и заболявания на сърдечносъдовата система.
Рефлексотерапия
Нашето тяло има повече от 600 биоактивни точки, върху които може да се въздейства с иглотерапия и точков масаж. При хората, решили да откажат цигарите, терапевтите работят основно с точките на ушната раковина и на ръката. Сеансите потискат влечението към цигарата, облекчават симптомите на никотиновия глад. Освен това те стимулират изработката на хормоните на радостта, които предизвикват усещане за отпускане, покой и щастие и премахват напрежението, характерно за бившите пушачи.
Тази терапия е подходяща за всеки. Процедурата е практически безболезнена.
Психотерапия
Най-често на хората, желаещи да откажат цигарите, помага хипнозата, когнитивно-поведенческата или групова психотерапия. Тези методи работят добре на практика. Те всъщност не намаляват влечението към никотина, но помагат за осъзнаването на психологическата зависимост и за изграждане на поведение за живот без цигара. При груповите сеанси човек получава и поддръжка от съмишленици.
Психотерапията е особено подходяща за т. нар. "социални пушачи" – хората, за които мнението и подкрепата на околните са особено значими. Най-важното е да сте готови да работите над себе си и да имате възможност редовно да посещавате сеансите особено през първите седмици.
Все по-голяма известност в България набира терапията по метода на Алън Кар (Allen Carr) – американски счетоводител, който се е превърнал в популярен гуру лечител. Автор е на редица бестселъри на тема самопомощ при отказване на алкохола и тютюнопушенето. Терапията не изисква усилие на волята, не препоръчва и не използва никотинови заместители. Води се от подготвени терапевти, които също са бивши пушачи.
Лекарствена терапия
Има лекарства, които не съдържат никотин, но по различни начини въздействат на мозъка. Някои потискат психологическата зависимост към пушенето и подобряват настроението. Други "лъжат" мозъка, като оказват никотиноподобен ефект или правят пушенето неприятно. Таблетките започват да се приемат преди пълното отказване от цигарите. За няколко дни в организма се натрупва определена концентрация на активното вещество и когато човек престане да пуши, не изпитва затруднения.
Ако изберете този вид терапия, е необходимо да се консултирате със специалист, защото като при всички лекарства, и при тези има противопоказания за употреба и странични ефекти след такава.
Важно е да помните, че всички лекарствени препарати се приемат само по лекарско предписание и под лекарски контрол! |
Независимо от високата ефективност на споменатите методи, те не са панацея. Всичко зависи от това колко силно е вашето желание да се разделите с цигарата.
Какво се случва с тялото след спиране на цигарите - видео
rolloid.net, brightside.me
Снимки: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Пречистете белите дробове с чай от живовляк
- Начини за изчистване на белите дробове от цигарите
- Тайните на човешкия мозък: защо хората, които опитват да откажат цигарите, напълняват
- Отказване на цигарите с хипнотерапия
- Спорт и дихателни упражнения се справят със страничните ефекти при спиране на цигарите
- Рецепти за пречистване на белите дробове с джинджифил
- Англия предлага безплатни вейпинг устройства по програма за ограничаване на тютюнопушенето
- Пийте чай от живовляк, за да откажете цигарите
- Полезни трикове, с които да спрем цигарите завинаги
- За изчистване на дробовете от слузестия секрет използвайте овес
Коментари към Как да спра да пуша – методи и терапии