Кибер реалността или какви болести ни дебнат в бъдещето?
Актовете на биотероризъм и хакерство ще въведат изцяло нови и неочаквани проблеми, като умишленото разпространение на биоинженерни вируси или мозъчно хакерство.
Нека разгледаме здравословните проблеми, които има вероятност да се появят в резултат на нашите технологични постижения и нашата неспособност да се справим с тях.
1. Пристрастяване към виртуалната реалност.
Виртуалната реалност ще ни вкара в среди и настройки, които са далеч по-убедителни и по-контролируеми от реалния живот.
След като пълното потапяне във виртуалната реалност стане факт, ще става все по-трудно за хората да се ангажират с реалността. Нещо повече - тъй като виртуалната реалност ще даде възможност на хората за физически интерфейс с техните приятели и колеги на огромни разстояния, ще им става все по-трудно и неудобно да се отделят.
2. Дисоциативно разстройство на реалността.
Вече упоменатата виртуална реалност в крайна сметка ще стане толкова правдоподобна и реалистична, че ще бъде почти невъзможно за един човек да разграничи своите виртуални преживявания от тези в реалния свят.
Хората, страдащи от това заболяване, ще бъдат в непрекъснато съмнение дали дадена модална действителност представлява реалната вселена, или не.
Тази дезориентация вероятно ще обхване и междуличностните отношения. Ще се появи състояние на съмнение, в което хората няма да могат да кажат дали взаимодействат с "истински" виртуален човек, или просто сложен бот.
3. Персонална личностна дисфория.
С течение на времето, колкото и странно да звучи, ще става все по-трудно да знаем кои (или дори какво) сме ние.
Дисфорията е форма на болестно потиснато настроение, характеризиращо се със злоба, мрачни мисли, раздразнителност и чувство на враждебност към другите.
Постоянно обграждащото ни виртуално пространство води до потенциална криза на идентичността. Това е проблем, който със сигурност ще се усложнява, следователно, ние няма да знаем къде започва виртуалността и къде свършва, което води до пълна загуба на индивидуалност и патологично объркване за истинската ни същност.
4. Разстройство на социалната интеграция.
Представете си, че се събудите след 100 или 1000 години и се опитвате да се интегрирате в тогавашното футуристично общество, в което сте попаднали. Вие няма да познавате никого и няма да имате представа за новите си физически и познавателни умения.
Виртуалният свят, в който все по-дълбоко попадаме, ще затруднява отношенията ни с хората до такава степен, в която трудно ще се интегрираме в едно реално външно общество.
5. Кибернетична септицемия.
Не сме напълно сигурни как нашите тела ще реагират на кибернетични импланти с течение на времето, нито с вида на здравните проблеми, които те ще ни донесат.
Някои импланти могат да предизвикат тежки алергични реакции или силен имунен отговор. Усложненията могат да възникнат в начина, по който имплантите взаимодействат с тъканите, включително инфекция, възпаление и болка.
Те също могат да пречат на нормалното функциониране на тялото, тъй като има също така и риск от отхвърляне. Освен това тези импланти могат да започнат да се разграждат по неочакван начин, водещ до животозастрашаващи токсични ефекти и различни форми на инфекции.
Тук четете втора част.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗАВИСИМОСТ КЪМ ИНТЕРНЕТ И КОМПЮТЪРНИ ИГРИ - СВИЛЕН ЕНЕВ
ОЧИЛА С ПЕРФОРАЦИЯ СПОРТ
ОЧИЛА С ПЕРФОРАЦИЯ ЛЕЙДИ
ДЖОН АТАНАСОВ - ЧОВЕКЪТ, КОЙТО ИЗОБРЕТИ КОМПЮТЪРА - ДЖЕЙН СМАЙЛИ - СИЕЛА
НовСИСТЕМНО ПРОГРАМИРАНЕ UNIX - ЛИЛЯН НИКОЛОВ - СИЕЛА
СЪВРЕМЕННА ФИТОТЕРАПИЯ (СПРАВОЧНИК). СЪКРОВИЩНИЦА НА БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ТОМ 2 - ВАСИЛ КАНИСКОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ
- Състоянието на ноктите на ръцете предупреждава за евентуални заболявания
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- д-р Елка Маринова Станчева
- д-р Васил Иванов Иванов
- д-р Георги Николов Георгиев
- Д-р Бойка Иванова Серафимова-Димитрова
- Кока
- Компютърна томография (КТ)
- д-р Кремена Петкова Минкова
Коментари към Кибер реалността или какви болести ни дебнат в бъдещето?