Кибер реалността или какви болести ни дебнат в бъдещето? - 2 част
Новите технологии и стремежът на хората да автоматизират всяка сфера от живота биха могли да доведат до неочаквани заболявания и проблеми в бъдеще.
Роботизирането и пристрастяването към техниката крият опасности, които биха могли да ни се отразят в следващите десетилетия.
1. Нанотоксикологичен шок.
Нанотехнологията има потенциала да прекрои почти всеки аспект на човешкото състояние, както за по-добро, така и за лошо. Днес учените са загрижени за въздействието, което нанотехнологичните материали и устройства ще имат върху околната среда. Има значителен дебат доколко индустриалната и търговската употреба на наноматериали ще засегне организми и екосистеми.
Тъй като тези технологии включват производството на материали на молекулярно ниво, е възможно частиците да започнат да се натрупват в околната среда. В крайна сметка хората ще влязат в контакт с тези нанозамърсители, които ще причинят всякакви сериозни здравословни проблеми, включително увреждане на нашите клетки и ДНК.
2. Индуцирана свръхинтелектуална психоза.
Нашето общество фетишизира интелигентността, така че е вероятно да започнем да засилваме нашите познавателни способности, използвайки биотехнологиите, включително геномика, лекарства и кибернетика. Придобиването на екстремни познавателни способности обаче би могло да бъде дори дезадаптивно. Свръхувеличението на интелекта може да доведе до антисоциални поведения и дори до лудост, включително и проблеми като припадъци, претоварване с информация, пристъпи на тревожност, екзистенциални кризи, самовлюбеност и екстремно отчуждение.
3. Робофобия.
В бъдеще някои от нас могат да развият ирационален и преувеличен страх от роботи.
Това психологическо разстройство ще граничи с линията между истинска фобия и чист предразсъдък, особено след като роботите ще бъдат интегрирани в обществото и ще заемат нашите работни места. Освен това те постепенно ще стават по-мощни и подобни на хората в поведението си.
4. Пристрастяване към сексуална самостимулация.
Секс чипът идва, а с него и способността да се предизвика чувство на невероятно удоволствие при поискване. Разбира се, звучи страхотно, но повечето от нас не разполагат с волята да го използват избирателно.
През 2008 г., невролози обявиха, че са в състояние да стимулират центровете в мозъка, отговорни за удоволствието, чрез имплантиране на чип. Той праща леки сътресения на орбитофронталната кора - зоната, отговорна за чувството на удоволствие.
Навлизането на това устройство до голяма степен би заличило нуждата от реален партньор.
5. Ендемична депресия, породена от удължаването на живота.
След като остаряването бъде овладяно, някои от нас може да се отегчат от безкрайно дългия живот. Това би довело до обща умора от самия живот, свързана с емоционално състояние на депресия и скука.
Прекалено възрастните хора, живеещи в такова състояние, ще намират всичко за скучно и повтарящо се. Ограничаване на интервенции, нищо няма да изглежда вълнуващо или роман вече. Тези чувства могат да станат ендемични, което води до по-широка социална здравна криза.
Вижте тук Кибер реалността или какви болести ни дебнат в бъдещето? - 1 част.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗАВИСИМОСТ КЪМ ИНТЕРНЕТ И КОМПЮТЪРНИ ИГРИ - СВИЛЕН ЕНЕВ
СИСТЕМНО ПРОГРАМИРАНЕ UNIX - ЛИЛЯН НИКОЛОВ - СИЕЛА
ОЧИЛА С ПЕРФОРАЦИЯ СПОРТ
ОЧИЛА С ПЕРФОРАЦИЯ ЛЕЙДИ
ДЖОН АТАНАСОВ - ЧОВЕКЪТ, КОЙТО ИЗОБРЕТИ КОМПЮТЪРА - ДЖЕЙН СМАЙЛИ - СИЕЛА
НовХРОНИЧНА ВЕНОЗНА БОЛЕСТ - НИКОЛАЙ ДОНЧЕВ
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ
- Състоянието на ноктите на ръцете предупреждава за евентуални заболявания
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- д-р Елка Маринова Станчева
- д-р Васил Иванов Иванов
- д-р Георги Николов Георгиев
- Д-р Бойка Иванова Серафимова-Димитрова
- Кока
- Компютърна томография (КТ)
- д-р Кремена Петкова Минкова
Коментари към Кибер реалността или какви болести ни дебнат в бъдещето? - 2 част