Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравна медиа Любопитно Знаете ли, че... Кучетата по-често синхронизират поведението си с това на възрастните, а не на децата в семейството

Кучетата по-често синхронизират поведението си с това на възрастните, а не на децата в семейството

от 25 фев 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Кучетата по-често синхронизират поведението си с това на възрастните, а не на децата в семейството  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Кучетата се разбират по-добре с възрастните в семейството, отколкото с децата, твърдят учени от университета в Орегон.

Откритието, разбира се, не омаловажава ролята на четириногия любимец в живота на детето. През последните години експерти намират все повече доказателства за благоприятния ефект от комуникацията помежду им. Кучето подпомага социалното му развитие, грижи се за добрата му форма, облекчава симптомите на тревожност и също така може да се окаже най-добрият му приятел, ако в семейството настъпят сериозни или негативни промени. Макар тези факти да са известни на повечето от нас, все още не е ясно как точно животното възприема детето и по какъв начин се свързва емоционално с него.

Привързаността на кучето към детето е различна от тази към възрастния

Моник Юдел, автор на изследването и специалист по поведение на животните, разказва повече за наблюденията на екипа:

„Новината всъщност е, че открихме по-различна форма на привързаност на домашните любимци към децата. Те обръщат на невръстните членове на семейството много повече внимание, разбират нуждите и настроенията им, а в много случаи дори синхронизират своето поведение с тяхното. Това показва положителна връзка с тях и обикновено е стабилна основа за изграждане на истинско приятелство.

Открихме нещо интересно, което ни изненада. Кучетата по-рядко следват поведението на децата в семейството, което ни навежда на мисълта, че макар да ги възприемат като свои приятели, все пак съществуват определени различия в начина им на общуване с невръстните и възрастните членове на семейството."

Докладът на екипа е публикуван в списание „Animal Cognition.“ Съавтори са Шелби Уанзър, колега и изследовател в лабораторията на Моник Юдел, и Мегън МакДоналд, доцент в Орегонския колеж по обществено здраве, хуманитарни и социални науки. МакДоналд е съсредоточила работата си върху механизмите, по които моторните умения и високата физическа активност подобряват начина на живот на деца с и без увреждания.

В своeто проучване екипът включва 30 деца и младежи на възраст 8-17 години, 83% от които страдат от проблеми в развитието си, и техните домашни любимци. Експериментът се провежда в голямо празно помещение. По пода са залепени ленти от цветно тиксо, които да насочват децата накъде да се движат заедно със своите кучета. Животните са без повод и движенията им не могат да бъдат контролирани.

Аспекти, разкриващи степента на синхронизация между кучето и детето

Изследователите записват експеримента и на по-късен етап анализират поведението на всяка двойка въз основа на три аспекта:

1. Активна синхронизация – времето, през което детето и кучето се придвижват или стоят на едно място заедно.

2. Близост – времето, през което те са в близост не повече от 1 метър.

3. Ориентация – колко време кучето е следвало посоката на движение на детето.

Учените отчитат много по-висока степен на синхронизация в поведението на животните спрямо това на децата и по трите критерия.

Резултати от експеримента

  • Активна синхронизация се наблюдава средно в 60,2% от времето. При по-детайлна разбивка на процентите става ясно, че кучетата се движат заедно с децата в 73,1% от времето и спират заедно с тях в 41,2% от времето.
  • Те прекарват средно 27,1% от времето на разстояние не повече от 1 метър.
  • Движение в една и съща посока – средно в 33,5% от времето.

Макар резултатите да разкриват, че синхронизация в движенията на кучето и детето се наблюдава много по-често от очакваното, тя все пак е в по-ниска степен, отколкото тази между животните и възрастните членове на семейството. Изследванията върху общуването между четириногите любимци и възрастните показват, че активната синхронизация достига 81,8%, от които 49,1% с осиновени кучета от приют. Физическа близост между тях се наблюдава в 72,9% от времето, като в 39,7% от случаите става въпрос отново за осиновени животни.

Досега не е провеждано изследване, което да проследява и ориентацията на тялото на кучето спрямо тази на неговия собственик, както в експеримента на Юдел и нейния екип.

Изследователите от Орегонския университет планират да продължат със своите проучвания, за да изяснят всички фактори, които играят роля за синхрона в поведението на кучетата и хората, с които живеят под един покрив. Те ще анализират допълнителни аспекти на връзката между домашния любимец и децата в едно домакинство, включително терапии за лечение и помощ на деца с участието на домашен любимец и степента на отговорност, която те носят за животното.

Безспорни са ползите от общуването между кучето и детето, но трябва да се обърне внимание и на факта, че според статистиката именно малките членове на семейството стават по-често жертви на агресия от страна на животното.

Моник Юдел допълва: „Отношенията между децата и кучето в едно семейство са сложни и необятни. Има много въпроси, които са все още без отговор. Надяваме се нашето изследване едновременно да разкрие всички предимства от общуването с куче и да намали рисковете, които то крие, така че и двете страни да бъдат щастливи.“

Въз основа на проведените експерименти, Юдел е уверена, че малчуганите се справят много добре с обучението на кучета, както и че животните от своя страна научават много неща от тях. Според нея хората не обръщат нужното внимание на общуването помежду им, а то носи много ползи. Експертът смята, че би било полезно децата да се запознават и да заживяват с домашен любимец от съвсем ранна възраст, защото така изграждат позитивни връзки, от които обикновено се раждат истински приятелства.

Източник:

newswise.com/articles/dogs-synchronize-their-behavior-with-children-but-not-as-much-as-with-adults-study-finds
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Отглеждането на домашен любимец помага за поддържането на здравето на сърцето Отглеждането на домашен любимец помага за поддържането на здравето на сърцето
  • Домашният любимец активизира социалното поведение на децата с аутизъм Домашният любимец активизира социалното поведение на децата с аутизъм
  • Децата избират играта с домашен любимец пред братчето или сестричето си Децата избират играта с домашен любимец пред братчето или сестричето си
  • Детето страда по-малко от тревожност при наличието на домашен любимец Детето страда по-малко от тревожност при наличието на домашен любимец
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАУ ФУДС ПЕТС ПРОБИОТИК ПРИ СТОМАШНИ ПРОБЛЕМИ ЗА КУЧЕТА И КОТКИ таблетки * 90
70.00лв.

НАУ ФУДС ПЕТС ПРОБИОТИК ПРИ СТОМАШНИ ПРОБЛЕМИ ЗА КУЧЕТА И КОТКИ таблетки * 90

НАУ ФУДС ПЕТС ОМЕГА - 3 ЗА КУЧЕТА И КОТКИ дражета * 180
50.00лв.

НАУ ФУДС ПЕТС ОМЕГА - 3 ЗА КУЧЕТА И КОТКИ дражета * 180

НАУ ФУДС ПЕТС РЕЛАКСАНТ ЗА КУЧЕТА И КОТКИ  таблетки * 90
61.00лв.

НАУ ФУДС ПЕТС РЕЛАКСАНТ ЗА КУЧЕТА И КОТКИ таблетки * 90

НАУ ФУДС ПЕТС ЗА НОРМАЛНО УРИНИРАНЕ ЗА КУЧЕТА И КОТКИ  таблетки * 90
70.00лв.

НАУ ФУДС ПЕТС ЗА НОРМАЛНО УРИНИРАНЕ ЗА КУЧЕТА И КОТКИ таблетки * 90

ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ЗА ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ
39.50лв.

ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ЗА ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ

ОБЕЗМИРИСИТЕЛ НА ГРАНУЛИ ЗА ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ CLEAR THE AIR 396 гр.
17.10лв.

ОБЕЗМИРИСИТЕЛ НА ГРАНУЛИ ЗА ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ CLEAR THE AIR 396 гр.

Коментари към Кучетата по-често синхронизират поведението си с това на възрастните, а не на децата в семейството

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кучетата по-често синхронизират поведението си с това на възрастните, а не на децата в семейството
    www.framar.bg 
    на 11 April 2021 в 16:42
    Коментирайте "Кучетата по-често синхронизират поведението си с това на възрастните, а не на децата в семейството "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Знаете ли, че...
  • Какво трябва да знаем, преди да си вземем декоративно зайче за домашен любимец
  • Топ 15 най-опасни породи кучета
  • Списък с човешките храни, които кучето може и не може да яде
  • Спешна терапия при отравяне на кучето
  • Една човешка година не се равнява на седем кучешки години
  • Ветеринарна клиника "Байрон", гр. Бургас
  • Ветеринарна клиника "Д-р Коджабашев", гр. Русе
  • Африкански таралеж за домашен любимец
  • Защо котката е агресивна и как да се справите с котешката агресия
  • Най-подходящите породи кучета за домашен любимец

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Напрежение в очите и главата. На какво може да се дължи това?

преди 333 дни, 21 часа и 11 мин.

Стичане на секрет в гърлото - на какво се дължи това?

преди 356 дни, 22 часа и 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Covid-19 и здравните приложения - анкета

преди 4 дни, 3 мин.

Ваксина против COVID и комбинираната срещу хепатит А и Б

преди 4 дни, 20 часа и 30 мин.

КЕТАМИН без рецепта в София?

преди 5 дни, 14 часа и 32 мин.

Какво мислите за ваксинирането ?

преди 7 дни, 12 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах