Кърлежите - най-голямата опасност през пролетта
Кърлежите са едни от най-честите преносители на различни и сериозни заболявания при хората. Увреждането, което може да предизвика един кърлеж, се дължи не толкова на самото ухапване, колкото на токсините и секретите, които отделя, както и на микроорганизмите, които се предават чрез слюнката при ухапване.
С настъпването на топлите месеци зачестяват и оплакванията от ухапване от кърлежи. Май и юни са пиковите месеци, през които числеността на кръвопиещите паразити е най-голяма. Кърлежите са опасни за човешкото здраве, само когато са заразени с някаква болест, но въпреки това е добре човек да се отнася сериозно към всяко ухапване.
Симптоми и белези на ухапване от кърлеж
Ухапването от кърлеж обикновено остава незабелязано при повечето хора. При прикрепването кърлежите освобождават невротоксин, който прави самото ухапване безболезнено, като в някои случаи това води до мускулна слабост и парализа. Отстраняването на кърлежа спира по-нататъшно отделяне на отровата и човек се възстановява напълно. На мястото на ухапване може да се наблюдава зачервяване, сърбеж, парене и много рядко лека болка. В повечето случаи ухапването от кърлежи не предизвиква никакви оплаквания.
След ухапване от кърлеж при разпространение на патогенен причинител може да се развие някой от следните симптоми: висока температура, поява на обрив, объркване, слабост, болка и оток на ставите, сърцебиене, затруднено дишане, гадене и повръщане.
Повечето хора смятат, че знаят как се вади кърлеж. Но най-честите методи, които се използват, увеличават риска от предаване на инфекция, защото те допълнително стимулират отделянето на слюнка. Най-важната причина, поради която е необходимо бързото отстраняване на кърлежа, е да се предпази човек от преносими заболявания.
Заболявания, които се пренасят от кърлежи
Заболяванията, които се предават от кърлежи, не се развиват веднага. Те започват дни, дори и седмици след ухапването от кърлеж. Ето защо в повечето случаи, особено ако човек не е усетил ухапването, може да отнеме известно време преди да се постави правилната диагноза.
Лаймска болест
Най-популярна, макар и не най-разпространена у нас, е лаймската болест, чийто причинител е борелия бургадорфери. Микроорганизмът се предава през различните стадии от развитието на кърлежа (яйце, ларва, нимфа, имаго, възрастно).
Инкубационният период на лаймската болест е от 4 до над 30 дни.
Най-характерният симптом е появата на голямо червено петно на мястото на ухапването или близо до него. Понякога петната са повече. Т.нар. еритема мигранс може да има светъл център и тъмночервена периферия или обратното. Болестта продължава 3-4 седмици в зависимост от приложеното лечение. Възможно е да протече в комбинация с висока температура и увеличение на лимфните възли близо до мястото на ухапването. Вторият и третият стадий на болестта продължават месеци и дори години. Тогава заболяване засяга ставите, централната нервна система, настъпват трайни кожни промени, а понякога и сърдечносъдови проблеми.
Марсилска треска
Марсилската (средиземноморска, петниста) треска е най-честата зараза у нас, пренасяна от кърлежи. Широкото разпространение на болестта е резултат от бума на безстопанствени кучета, тъй като причинителят й – бактерията Rickettsia conori, вирее в животинския организъм.
Марсилската треска е остро инфекциозно заболяване с много тежко начало – температура над 39°С, силна отпадналост, болки в мускулите и ставите, болки зад очните ябълки, липса на апетит.
Няколко дни след ухапването се появява характерен обрив, който се разпростира по лицето и цялото тяло, включително и по дланите и стъпалата. Бактериите увреждат стените на кръвоносните съдове и така достигат до всички органи и системи. Често поразяват черния дроб, бъбреците, сърцето, централната нервна система. В по-тежките случаи може да се получи кървене от различни органи, а обривът става тъмно червен.
Кримска хеморагична треска
Кримската хеморагична треска е най-тежката зараза от кърлежи у нас. За първи път е изолирана на полуостров Крим, а години по-късно и в Конго. Тя е с по-кратък инкубационен период – от 2 до 14 дни. Започва с висока температура, кръвоизливи в склерите, възможни са и кръвоизливи от носа, стомашно-чревния тракт, бъбреците. В резултат на това кръвното налягане пада рязко. Човек може да получи шок, дори да спре да уринира, тъй като обемът на циркулиращата в тялото кръв е недостатъчен.
Други заболявания
През последните години у нас са регистрирани единични случаи на някои по-тежки инфекции, като човешката гранулоцитна анаплазмоза и кърлежов енцефалит, който засяга централната нервна система. Това обаче са заболявания, обичайни повече за страни от Централна и Западна Европа.
Инфекциите могат да протекат с тежки усложнения, но при навременно и правилно антибиотично лечение настъпва пълно оздравяване.
Как да се предпазим от кърлежи
За съжаление, към момента все още не е открита ваксина срещу по-голяма част от болестите, предавани чрез ухапване от крълеж, затова най-добрата профилактика си остава начинът на обличане. Тъй като кърлежите пълзят отдолу нагоре по човешкото тяло, дрехите е хубаво да са пъхнати една в друга, а не да висят свободно около тялото. Ризите и якетата е желателно да са с маншети, панталоните напъхани в чорапите, а косите да са прибрани.
За тези, които прекарват дълго време сред природата, най-сигурната предпазна мярка си остава ваксината срещу кърлежов енцефалит. Поставянето й е препоръчително за геолози, лесничеи, ловци и дори туристи, които редовно релаксират чрез планински преходи.
Трябва да се знае, че кърлежите търсят да се впият в мека и нежна кожа – зад ушите, под гърдите, на хълбоците и шията, в сгъвката на лактите и слабините. Те никога не хапят дланите, петите и лицето. След излет в гората е препоръчително старателно да бъдат огледани дрехите и тялото.
Също така за по-добра защита може да се използват репеленти, особено такива, които са предназначени за кърлежи. Хубаво е да бъдат стриктно следвани инструкциите за тяхната употреба, тъй като някои разновидности не могат да се прилагат директно върху кожата.
Как правилно да премахнем кърлеж- видео
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Лечение при лаймска болест (борелиоза)
- Хранене при Лаймска болест (борелиоза)
- A69.2 Лаймска болест
- M01.2 Артрит при Лаймска болест (А69.2ї)
- Мистериозното заболяване моргелоза – реалност или психоза
- Алтернативно лечение на Лаймска болест
- Лекарства след ухапване от кърлеж - нужна ли е терапия?
- Изследване за лаймска болест
- Хранене при демодекс
- Тест за антитела при лаймска болест
Коментари към Кърлежите - най-голямата опасност през пролетта