Мозъкът ни е „програмиран“ да научава повече от хората, които харесваме

Мозъкът ни е „програмиран“ да научава повече от хората, които харесваме, и по-малко от тези, които не одобряваме. Това твърдение е доказано от шведски изследователи в областта на когнитивната невронаука в серия от експерименти. Интересните открития са публикувани в списанието Communications Psychology.
Паметта изпълнява жизненоважна функция, позволявайки на човек да се учи от всяко ново преживяване и да актуализира вече съществуващите познания и заключения за света. По този начин може да се правят изводи за неща, които не е задължително да са изживени. Това се нарича интегриране на паметта и прави ученето бързо и гъвкаво.
Инес Брамао, доцент по психология в Лундския университет в Швеция, дава пример за интегриране на паметта: „Разхождате се в парка и виждате мъж с куче. Няколко часа по-късно забелязвате същото куче, водено този път от жена. Вашият мозък бързо прави връзката, че мъжът и жената са двойка, въпреки че никога не сте ги виждали заедно.“
Според Брамао тази функция на мозъка е полезна, въпреки че съществува риск от избирателна памет или неправилни заключения.
Проучването
За да проучи какво влияе върху способността за научаване и правене на изводи, екипът на Инес Брамао извършва редица експерименти, при които участниците са натоварени със задачата да запомнят и свържат различни обекти (купа, топка, лъжица, ножица или други ежедневни предмети). По време на проучването доброволците предоставят също индивидуални дефиниции на „харесвам“ и „не харесвам“ въз основа на аспекти като политически възгледи, специалност, хранителни навици, любими спортове, хобита и музика.
В края на изследването екипът заключава, че способността за запомняне и свързване на информацията е повлияна от това кой я представя*. Ако това е човек, който участниците харесват, интеграцията е по-лесна в сравнение със случаите, когато информацията идва от някой, който не им е приятен.
Според изследователите констатациите могат да бъдат приложени в реалния живот. Инес Брамао дава хипотетичен пример от политиката: „Определена политическа партия се застъпва за повишаване на данъците в полза на здравеопазването. След известно време посещавате здравен център и забелязвате, че са направени редица подобрения. Ако симпатизирате на конкретната партия, вероятно ще отдадете подобренията на увеличението на данъците, въпреки че те е възможно да се дължат на дарение“.
Различен начин на запомняне
Съществуват няколко обширни изследвания, които потвърждават твърдението, че хората запомнят информацията по различен начин в зависимост от източника, и описват също как това характеризира поляризацията и устойчивостта на знанието.
„Това, което нашето проучване показва обаче, е как тези значими явления могат отчасти да бъдат проследени до фундаментални принципи, които управляват нашата памет.“, коментира Микаел Йохансон, професор по психология в Лундския университет. „Ние сме по-склонни да създаваме нови връзки и да актуализираме знания от информация, представена от групи хора, харесвани от нас. Такива групи обикновено предоставят информация, която е в съответствие с нашите вярвания и идеи, засилвайки груповата поляризация.“
>>> Прави като останалите: какво представлява груповото мислене
Разбирането на корените на поляризацията, съпротивата срещу нови знания и свързаните с основните мозъчни функции явления предлага по-задълбочен поглед върху тези сложни поведения, категорични са изследователите. Така че не става дума само за филтърни балони в социалните медии, но и за вроден начин за асимилиране на информацията.
„Особено поразително е, че ние приемаме информацията по различен начин в зависимост от източника й, дори когато тя е напълно неутрална. В реалния живот, където информацията често предизвиква по-силни реакции, тези ефекти могат да бъдат дори по-забележими.“, обяснява Йохансон.
*Bramao Ines et al. Ingroup sources enhance associative inference. Communications Psychology. 2023.
Study finds our brains are 'programmed' to learn more from people we like: https://medicalxpress.com/news/2024-02-brains-people
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СУОНСЪН АЦЕТИЛ L - КАРНИТИН капсули 500 мг * 100
ТОРН БРЕЙН ФАКТОРС ФОРМУЛА ЗА МОЗЪКА капсули * 30
НовАБОФАРМА ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ СЬОМГА капсули 500 мг * 120
ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ ПЕРИЛА капсули * 150 SANCT BERNHARD
СОЛГАР КОЕНЗИМ Q10 капсули 200 мг * 30
Безплатна доставка за България!МЕМОРИ ОПТИМАЙЗЪР - ПАМЕТ И ФОКУС капсули 388 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- КП № 50 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ БЕЗ ТРОМБОЛИЗА
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Хранене при сътресение на мозъка
- Ядки за закуска за остър ум дори в напреднала възраст
- Яйцата за закуска стимулират мозъка
- Масажът на краката стимулира мозъка
- Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт
Коментари към Мозъкът ни е „програмиран“ да научава повече от хората, които харесваме