Недостигът на магнезий води до проблеми със съня
Ако някога сте имали проблем със заспиването, вероятно сте запознати с благоприятния ефект на мелатонина, известен още като хормон на съня, върху безсънието. Но може би не знаете, че е налична още една добавка, която също може да ви помогне да се наспите - магнезий. Дори трудното заспиване може да се дължи именно на неговия недостиг в организма.
Каква е връзката между магнезия и нарушенията на съня?
Минералът играе важна роля в множество телесни функции като метаболизъм, регулиране на кръвната захар, поддържане здравето на костите, нервите и мускулите. Научно доказана е, че дефицитът на магнезий, който рядко се среща при здрави хора, се свързва с по-високи нива на стрес, безпокойство и затруднено отпускане, които са ключови фактори за добрия сън през нощта, споделя д-р Радж Дасгупта, професор по медицина на съня в Университета на Южна Калифорния. Той отбелязва също, че магнезият взаимодейства с важен невротрансмитер, който благоприятства съня.
Какво показват проучванията?
За да се проучи обстойно връзката между нарушенията на съня и недостигът на магнезий, редица изследователи провеждат клинични проучвания. Сред множеството изпитвания е и едно малко двойно сляпо клинично проучване, включващо 43 възраст от Техеран. Участниците са разделени в две групи на случаен принцип. Едната част от доброволците получава 500 милиграма магнезий, а другата – плацебо. Проучването, което продължава осем седмици, установява, че тези, които приемат минералната добавка, заспиват значително по-бързо и прекарват повече време в леглото, отколкото доброволците, получаващи плацебо.
Друго проучване, направено преди близо 20 години, включва 10 души, страдащи от безсъние, свързано с периодични движения на крайниците по време на сън или синдром на неспокойните крака (СНК). Всички участници в изследването получават по 12,4 mmol магнезий вечер в продължение на 6 седмици. Наблюденията разкриват, че оралната терапия с магнезий може значително да подобри симптомите при пациенти с умерен СНК. Проучването показва, че лечението с минерала може да бъде полезна алтернативна терапия при пациенти с леко или умерено безсъние, свързано със синдрома на неспокойните крака, категорични са изследователите. Необходими са обаче допълнителни изследвания, които да проучат ролята на магнезия в патофизиологията на СНК.
Добавки с магнезий или храни, богати на минерала – кое се препоръчва?
Както вече стана ясно, изследванията доказват, че съществува връзка между ниските нива на магнезий и нарушенията на съня. Изследователите обаче съветват при съмнение за недостиг на магнезий да се направят промени в диетата, което е по-добрият вариант от приема на добавки, тъй като доказателствата за техните ползи са все още оскъдни. Освен това магнезият може да взаимодейства зле с други лекарства, а приемането на прекомерни количества под формата на добавки може да причини стомашни спазми, диария и гадене.
Включването на повече листни зеленчуци, бобови растения, ядки, семена и пълнозърнести храни в хранителния режим е по-добрият начин за набавяне на достатъчно количество магнезий, необходимо за качествена почивка през нощта, категорични са специалистите. Препоръчва се също приемът на магнезий да се съчетава с витамин В6, който увеличава усвояването на микроелемента и засилва всички негови благоприятни ефекти. Комбинацията от минерала и витамина значително подобрява качеството на съня и подпомага бързото заспиване.
Как се отразява липсата на магнезий на организма
nytimes.com, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Какво лекува английската сол
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Магнезиев дефицит (липса на магнезий)
- Магнезий: ползи, прием, странични ефекти
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Син лотос, Син египетски лотос
- Алтернативни средства против хъркане
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Как да се справим с безсънието
Коментари към Недостигът на магнезий води до проблеми със съня