Нова химична техника превръща рециклираните пластмасови отпадъци в чисти горива
Всяка година от полиолефон се правят милиони тонове пластмаса, която приключва като боклук в световния океан. За щастие на милиони хора, изследователи от Индиана разработват нова химична техника, която може да превърне рециклираните пластмасови отпадъци в екологични чисти горива и други продукти полезни за човечеството.
Технологията за преобразуване е разработена от екип учени в лабораториите на Purdue University. Проектът, който е съвместна работа между преподаватели и студенти, може да превърне повече от 90% полиолефинови замърсители в използваеми продукти.
„Нашата стратегия е да създадем движеща сила за рециклиране чрез превръщане на пластмасовите боклуци в широк спектър от ценни изделия, включително полимери, нафта (смес от въглеводороди) или чисти горива.“, споделя професор Линда Уанг. „Технологията за преобразуване има потенциал да увеличи печалбите на рециклиращата промишленост и да намали замърсяванията в световен мащаб.“
Екипът от изследователи в момента усъвършенства процеса на видоизменяне на замърсителите, за да може да се произвежда висококачествено дизелово или бензиново гориво.
В статия, публикувана в списание ACS Sustainable Chemistry and Engineering, Уанг обяснява, че техният процес прилага селективна екстракция и хидротермално втечняване на полиолефина. Пластмасата се разпада до много ценна нафта, която е богата на въглеводороди. Добитият продукт служи също като суровина за производство и на други химикали, като например специализирани разтворители.
Според проведено проучване на Purdue University до 4% от годишното търсене на дизел или бензин може да бъде произведено от рециклирането на отпадъци.
Идеята за разработване на технология за преобразуване на полиолефини произтича от доклади за постоянно нарастващите нива на замърсяване с боклуци, които вредят на околната среда.
През последните 65 години са произведени 8,3 милиарда тона пластмасови изделия. От около 12% от този брой хората са се отървали чрез изгаряне, което е причинило различен набор от екологични проблеми и от 9% чрез преработвателни процеси. Остават 79%, които или се съхраняват на сметища, или се оказват изхвърлени в океаните.
Технологията на превръщане на пластмасата в екологични чисти горива е от жизненоважно значение за опазване на околната среда в световен мащаб. Ако иновацията бъде приета, може да насърчи рециклиращата промишленост да върви в крак с бързо нарастващите количества замърсявания, смята Линда Уанг.
naturalnews.com, pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТУИСТШЕЙК БЕБЕШКО ШИШЕ ПРОТИВ КОЛИКИ В ПАСТЕЛНО СИНЬО 330 мл 78262
СТАНДЕЛИ ВЪГЛЕРОДЕН ГРЕБЕН С ТОПЛИННА ЗАЩИТА ОТ 180°
ДЪНЛОП СПОРТНА БУТИЛКА БЯЛА 1 л DNP0054
ТУИСТШЕЙК ЧИНИЯ В ПАСТЕЛНО РОЗОВО 6+ месеца 78159
СТОР ПЛАСТМАСОВА БУТИЛКА ПЕС ПАТРУЛ 560 мл 66965
КОНТЕЙНЕР СТЕРИЛЕН ЗА ФЕКАЛИИ 30 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Екология
- Продължава изхвърлянето на опасни болнични отпадъци заедно с битовите
- 7 начина, по които да премахнете миризмите от пластмасовите съдове
- Как влияят пластмасите върху здравето и околната среда
- 8 изкуствени храни, които Китай произвежда, а ние употребяваме
- Заличете драскотините по пластмасовите изделия с помощта на тези 2 трика
- Не използвайте многократно пластмасови бутилки!
- Направете си саксии за цветя и зеленчуци от ненужни пластмасови бутилки
- Цветен парк от 3 тона пластмасови отпадъци
- 14 алтернативи на пластмасата, с които да опазите околната среда
- Използвайте стари пластмасови бутилки, за да си направите метла
Коментари към Нова химична техника превръща рециклираните пластмасови отпадъци в чисти горива