Вредна ли е наистина черната пластмаса за здравето
![Вредна ли е наистина черната пластмаса за здравето - изображение](https://static.framar.bg/thumbs/6/curious/cherna-plastmasa-zdrave.jpg)
Проучване, проведено в края на 2024 г., идентифицира кухненските прибори, изработени от черна рециклирана пластмаса, като неочакван източник на вреда за човешкото здраве. Въпреки че изчисленията на учените са оспорени и обявени за погрешни, безпокойството относно безопасността им остава. Така че няма как да не се запитаме дали черната пластмаса е наистина вредна за здравето ни и има ли истинска причина за тревога.
Какъв е проблемът с черната пластмаса?
Рециклираната пластмаса, извлечена от различни цветни предмети, обикновено има непривлекателен цвят, което е причина производителите на различни продукти често да добавят багрило, като например сажди. Проблемът е, че по време на преработката на тези продукти черният въглероден пигмент ги прави невидими за оптичните сензори, използвани за сортиране на различни пластмаси в съоръженията за рециклиране.
През последните години производителите все по-често използват алтернативни черни пигменти, което обаче води до засилено търсене на черна пластмаса, направена от електронни отпадъци, извлечени през различен поток на рециклиране. Корпусите на електрически устройства като компютри, телевизори и кафемашини обикновено се третират със забавители на горенето, за да се предотвратят случаите на електрически пожари. Това включва химикали, за които е доказано, че са токсични за хората при високи нива на експозиция и които са забранени в много държави.
>>> Над 400 химикала, съдържащи се в пластмасата, са свързани с рак на гърдата
Какво открива проучването?
Проучването, публикувано през октомври 2024 г. в рецензираното списание Chemosphere, разглежда 203 черни пластмасови домакински продукта, продавани в Съединените щати, включително кухненски прибори, кутии за храна и играчки. Изследователите оценяват нивата на химикал, наречен декабромодифенил етер (BDE-209), който е предназначен за обработка на повърхности с цел забавяне на горенето. За него е известно, че се разгражда трудно в околната среда и е свързан с потенциални рискове за човешкото здраве, поради което е изведен от употреба в САЩ преди повече от десетилетие. Проучването обаче заключава, че някои кухненски прибори могат да доведат до вероятна експозиция на BDE-209 от 34 700 нанограма на ден, което се доближава до безопасните нива, препоръчани от Агенцията за опазване на околната среда на САЩ (EPA).
Каква е грешката на изследователите?
Оказва се, че учените са изчислили погрешно референтното ниво на EPA с коефициент 10, което води и до грешна оценка на експозицията на BDE-209. Авторите обаче заявяват, че грешката не променя цялостното им заключение, че „рециклирането без необходимата прозрачност и ограничения за гарантиране на безопасността, води до излагане на токсични забавители на горенето в домакинските продукти“.
Всичко това обаче поражда безпокойство у читателите. „Мисля, че е отчасти подвеждащо, когато се отклониш с коефициент 10 при сравняване с референтната стойност.“, коментира Джоузеф Шварц, академикът, който пръв подчертава грешката. „Наличието на токсични химикали в кухненските прибори заслужава внимание, но трябва да сме уверени, че числата са точни, преди да изплашим хората.“
Необходимо ли е да се изхвърлят всички кухненски прибори от черна пластмаса?
Изхвърлянето на пластмаси, особено тези, които не са подходящи за рециклиране, има негативен ефект върху околната среда. „Ако решите да се отървете от цялата пластмаса в къщата си, въздействието от изхвърлянето на неща, които са все още в употреба, може да бъде значително.“, споделя Адам Хериот от групата за екологични кампании Wrap.
>>> Как влияят пластмасите върху здравето и околната среда
Има начини да се гарантира, че пластмасите се използват по-безопасно. Например пластмасите за микровълнова фурна, които не са специално предназначени за тази цел, могат потенциално да отделят химикали в храната. „По-добре е да използвате това, което имате, докато не се амортизира, след което да го замените.“, обяснява Хериот.
Пластмасови продукти – има ли повод за притеснение
Проучването върху черните кухненски прибори съвпада с нарастващото безпокойство относно въздействието на пластмасата върху здравето и околната среда и предоставя лесно заменяеми артикули, които позволяват на хората да реагират на сериозните опасения. Експертите обаче са на мнение, че предизвикателствата при управлението на рисковете около употребата и рециклирането на пластмаса са много по-сложни.
„Не бих поставил черните кухненски прибори на първо място в списъка си с проблеми.“, споделя Марк Миодовник, професор по материали и общество в Лондонския университетски колеж. „По належащо е добавянето на вечните химикали, които все повече се използват в производството на пластмасови опаковки за храни, дрехи и козметика. Броят на продуктите, в които се съдържат, расте постоянно, а разбирането на последиците за човешкото здраве е ограничено.“
По същия начин микропластмасата постепенно завзема света. Дори самите частици да са инертни в тялото, те могат да служат като вектори за други химикали с известни странични ефекти върху здравето. Микропластмасата се разпространява във водоснабдяването, отчасти поради прането на синтетични дрехи, което означава, че е трудно да се ограничи експозицията.
>>> Откриха микропластмасови частици в проби от човешки мозък
„Трябва да се опитаме да се справим с нещата, които не можем да видим, а не с черните кухненски прибори.“, казва Миодовник. „Трябва да намалим микропластмасата и вечните химикали, защото те навлизат навсякъде.“
Is black plastic really bad for you? Six things you should know: https://www.theguardian.com/environment/2025/jan/27/black-plastic-bad-six-things-to-know
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАНДЕЛИ ГРЕБЕН ЗА ГЪСТА И КЪДРАВА КОСА
БИГДЖИГС ДЕТСКИ БИНОКЪЛ BJE0170
СТОР БУТИЛКА СПАЙДЪРМЕН ЧЕРВЕНА 530 мл 80462
ТУИСТШЕЙК БЕБЕШКО ШИШЕ ПРОТИВ КОЛИКИ В ПАСТЕЛНО СИНЬО 330 мл 78262
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ КОМПЛЕКТ ЗА ПОЧИСТВАНЕ 18602
ДЪНЛОП СПОРТНА БУТИЛКА БЯЛА 1 л DNP0054
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Как влияят пластмасите върху здравето и околната среда
- Старата туба може да се превърне в полезна лопатка
- Колко опасен е акриламидът?
- Консумацията на течности от пластмасови бутилки предизвиква депресии
- Гъсеница може да се храни с полиетиленови торбички
- 8 изкуствени храни, които Китай произвежда, а ние употребяваме
- Направете си саксии за цветя и зеленчуци от ненужни пластмасови бутилки
- Заличете драскотините по пластмасовите изделия с помощта на тези 2 трика
- Откриха микропластмасови частици в проби от човешки мозък
- Филтърните торбички за чай, произведени от пластмаса, отделят микрочастици
Коментари към Вредна ли е наистина черната пластмаса за здравето