Откриха микропластмасови частици в проби от човешки мозък
Акценти
|
› Какво представляват микропластмасовите частици и защо са опасни
› 10 до 20 пъти по-високо съдържание на микропластмаса в човешкия мозък, отколкото в други органи
› Други проучвания върху микропластмасата в човешкото тяло
Учените откриват все повече доказателства за проникването на микропластмасови частици в жизненоважни човешки органи като мозъка, което означава, че трябва да се предприемат много бързи и сериозни мерки за ограничаване замърсяването с пластмаса.
Различни екипи вече установиха наличие на микроскопични частици пластмаса в човешки бели дробове, плацента, репродуктивни органи, черен дроб, бъбрек, коленни и лакътни стави, кръвоносни съдове и костен мозък.
Какво представляват микропластмасовите частици и защо са опасни
Микропластмасата и химичните вещества, използвани за нейното производство, се срещат навсякъде – във въздуха, водата и дори в храната. Тя се нарича „микро“, защото частиците са с размер по-малък от 5 мм в диаметър.
Вредите, които те нанасят на човешкото тяло все още не са изследвани задълбочено, но постепенно се увеличават проучванията, според които микропластмасата може да причини сърдечносъдови нарушения и оксидативен стрес, както и да увреди клетките.
Някои изследвания върху животни доказват, че микропластмасовите частици крият риск от безплодие, рак, ендокринни заболявания и компрометирана имунна система. Те могат да имат негативен ефект и върху способността за учене и паметта.
От проведените проучвания върху животни, наблюденията върху човешки клетки в лабораторни условия и епидемиологичните изследвания става ясно, че микропластмасата действително е много опасна. Затова учените са силно разтревожени от факта, че тя се среща във все повече човешки органи.
10 до 20 пъти по-високо съдържание на микропластмаса в човешкия мозък, отколкото в други органи
В едно от последните изследвания, публикувано онлайн от Националните здравни институти, което в момента се преглежда от специалисти в областта, се посочва, че вече са открити значителни натрупвания на микропластмаса и в проби от човешки мозък. Пробите са взети от хора, загубили живота си преждевременно или по насилствен път.
Анализ на черния дроб, бъбреците и мозъка разкрива, че в тях се съдържат микропластмасови частици, но количеството им във всички 91 проби от човешки мозък е между 10 и 20 пъти по-голямо отколкото в останалите органи. Водещият автор Матю Кампен, токсиколог и професор по фармацевтични науки към Университета на Ню Мексико, не крие, че целият му екип е бил шокиран от откритието.
Резултатите показват още, че в 24 от пробите на човешки мозък, които са взети в началото на 2024 г., теглото на микропластмасата е средно 0,5%. Кампен допълва: „Това е много притеснително. Оказва се, че в нашия мозък се съдържа повече микропластмаса, отколкото сме си мислели.“
В проучването пише още, че тъканта на мозъка е „една от най-силно замърсените с микропластмасови частици“.
Възможна ли е връзка между наличието на микропластмаса и деменцията
Кампен и колегите му откриват и друга връзка. 12 от пробите с високо съдържание на такива частици са на починали хора, които са страдали от деменция, включително болест на Алцхаймер. В тях количеството им е 10 пъти по-голямо, отколкото при здравите хора. „Не зная колко още пластмаса може да събере мозъкът, без това да причини здравословни проблеми“, казва ученият.
Концентрацията на микропластмасови частици се увеличава през годините
Екипът установява също, че концентрацията на микропластмасови частици в пробите от 2024 г. е около 50% по-висока от общата концентрация в пробите, взети през 2016 г. Това означава, че темпът на натрупване в мозъка е сходен с този в природата.
За проф. Бетани Алмрот от Университета на Гьотеборг направеното откритие не е толкова изненадващо, особено след като микропластмасови частици са откривани неколкократно в мозъка на различни животински видове. „За съжаление, кръвно-мозъчната бариера с нейните мембрани, които предпазват централната нервна система от проникване на химикали и патогени, не е достатъчно ефективна по отношение на тези частици“, пояснява тя.
Други проучвания върху микропластмасата в човешкото тяло
Изследване, публикувано през юли 2024 г. в списание Journal of Hazardous Materials, разкрива, че в 16 проби от костен мозък също е открита микропластмаса. Единият вид е полистирен, който се използва за производството на опаковки за фъстъци и електроника, а другият – полиетилен, който се съдържа в домакинското фолио, бутилките с почистващи препарати и други добре познати стоки за бита.
Друг екип от Китай изследва 45 души, подложили се на операция на таза или коляното, открива микропластмаса в мембранната обвивка на всяка става.
» Микропластмасови частици са открити в човешка сърдечна тъкан
Микропластмаса в човешки тестиси
Сравнителен анализ в списание Toxicological Sciences сочи, че в 23 проби, взети от човешки тестиси, съдържанието на микропластмасови частици е близо три пъти по-високо от това в изследваните 47 кучешки тестиси. Учените установяват, че определени видове пластмаса, включително полиетилен, се свързват с по-малко тегло на животинските тестиси.
През юни 2024 г. в списание International Journal of Impotence Research бяха публикувани резултати, доказващи наличие на пластмаса в пенисите на четири от петима мъже, които са си поставили имплант за лечение на еректилна дисфункция.
Урологът д-р Ранжит Рамасами от Университета на Маями, който е и водещ автор на проучването, отбелязва: „Разтревожени сме от факта, че не знаем какви биха били дългосрочните последици от натрупването на пластмаса в чувствителни тъкани, каквито са репродуктивните органи“.
Отново през настоящата 2024 г. друг китайски екип открива малки количества микропластмасови частици в семенна течност от 40 мъже.
Няколко проучвания пък разкриват случаи на човешка плацента със съдържание на микро- и нанопластмасови частици.
Интересно е и изследването на италиански учени върху 312 пациента, подложени на операция за премахване на мастни плаки от каротидната артерия. При почти 6 от 10 е открито наличие на микропластмаса. Тяхното състояние е било много по-сериозно, отколкото на останалите, и през следващите 36 месеца рискът от инфаркт, инсулт или смърт при тях е бил 2,1 пъти по-висок.
Вече няма човешки орган и място на планетата, незамърсено с микропластмасови частици
От Американската агенция за контрол на храните и лекарствата публикуваха официално становище на своя сайт, в което се казва, че „последните научни изследвания не доказват, че нивата на микро- или нанопластмаса в храните са опасни за човешкото здраве“.
Въпреки това учените призовават хората да се опитат да ограничат излагането на пластмаса при приготвяне на храна, особено ако използват микровълнова фурна, да пият чешмяна, а не бутилирана вода и да почистват редовно праха в жилищата си, защото там може да се съдържат опасни частици. Някои специалисти препоръчват да се избягва консумацията на месо, най-вече на обработени месни продукти.
Вреди от химичните вещества, използвани за производството на пластмаса
Леонардо Трасанде от Нюйоркския университет, признава, че все още няма надеждни данни за негативните последици от натрупването на микропластмаса в човешкия организъм, но има достатъчно информация за вредите от използваните за нейното производство химикали, например фталати. Негово проучване посочва, че фталатите увеличават риска от сърдечносъдови заболявания и смърт в САЩ. Микроскопичните частици могат да пренасят или да бъдат замърсени с въпросните химикали, смята Трасанде.
Съвместни усилия за ограничаване на замърсяването с пластмаси
Преди две години Съветът по екологичните въпроси към ООН заяви готовност за сключване на международен договор, чиято цел е ограничаване на замърсяването с пластмаса. Усилията в тази посока продължават.
През август от администрацията на президента Байдън съобщиха, че ще подкрепят всяка мярка за намаляване производството на пластмаси в световен мащаб, което е добър знак.
За мащабите на замърсяването проф. Алмрот казва следното: „Няма място на планетата – от дълбините на моретата до атмосферата, нито пък човешки орган, които да не са замърсени с микропластмасови частици“.
Microplastics are infiltrating brain tissue, studies show: ‘There’s nowhere left untouched’: https://www.theguardian.com/environment/article/2024/aug/21/microplastics-brain-pollution-health
- Официално обявиха бисфенол А за заплаха за човешкото здраве
- Медицинските изделия вече ще се изработват от ново поколение самовъзстановяваща се пластмаса
- Учени откриха стотици мискроскопични пластмасови частици в морската сол
- Как американските власти допуснаха токсичните химикали да навлязат широко в живота на обикновения човек
Продукти свързани с НОВИНАТА
ТУИСТШЕЙК БЕБЕШКО ШИШЕ ПРОТИВ КОЛИКИ В ПАСТЕЛНО РОЗОВО 330 мл 78261
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ СУШИЛНИК С ЧИНИИ 14282
ПРЕСТО УНИВЕРСАЛНИ МОКРИ КЪРПИ НЕРОЛИ И ЖАСМИН * 72
ПРИТИ ТАЙМ ПИЛА ПЕТИ RA 3101
ЛАНСИНОХ КОМПЛЕКТ ШИШЕТА ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА КЪРМА 160 мл * 4
СТОР ПЛАСТМАСОВА БУТИЛКА МИКИ МАУС 560 мл 66971
НОВИНАТА е свързана към
- 7 начина, по които да премахнете миризмите от пластмасовите съдове
- Как влияят пластмасите върху здравето и околната среда
- Как да изчистим пожълтялата пластмаса?
- Заличете драскотините по пластмасовите изделия с помощта на тези 2 трика
- Използвайте стари пластмасови бутилки, за да си направите метла
- Не използвайте многократно пластмасови бутилки!
- Официално обявиха бисфенол А за заплаха за човешкото здраве
- Консумацията на течности от пластмасови бутилки предизвиква депресии
- Направете си удобна саксия за разсад от пластмасова бутилка
- Медицинските изделия вече ще се изработват от ново поколение самовъзстановяваща се пластмаса
Коментари към Откриха микропластмасови частици в проби от човешки мозък