Нови кръвни биомаркери ще откриват по-бързо и точно признаци за настъпващ инсулт
Група учени от различни сфери от Училището за медицински сестри „Frances Payne Bolton“ към университета „Case Western Reserve“ откри нови биомаркери, които в бъдеще биха могли да помогнат на лекарите в спешните отделения бързо и точно да диагностицират настъпващ инсулт, при това само с помощта на обикновен кръвен тест.
„Науката все още е далеч от създаването на надежден тест, който да доказва инсулт, но експерти вече откриха биомаркери, чието наличие в кръвта доказва увреждане на мозъка“, казва Грант О’Конъл, асистент и ръководител на Лабораторията за биомаркери и основни науки към училище „Frances Payne Bolton.“
О’Конъл и колегите му дават гласност на своите открития в списание „Proceedings of the National Academy of Sciences.“ В изследването участват още студентите Мегън Олдър, Кристин Смодърс и Юлия Чанг.
Симптоми на инсулт и микроинсулт
Симптомите на инсулт са лесно разпознаваеми. Тестът, който доказва настъпването на такъв вид инсулт, е известен като FAST – обобщаващ акроним от първите букви в английските думи „Face drooping“ (лицева парализа или отпускане на един от ъглите на устните), „Arm weakness“ (изтръпване или слабост на ръка/ ръце), „Speech slurred“ (затруднения в говора) и „Time to call 911“ (време за незабавно обаждане на телефон 112).
О’Конъл уточнява, че повечето инсулти не могат да бъдат потвърдени с категоричност, докато не се извършат радиологични изследвания в болница, като например ЯМР или компютърна томография.
Експертът предупреждава, че само тежката форма на инсулт се разпознава бързо и лесно, но в повечето случаи става въпрос за микроинсулт, чиито първоначални симптоми са едва забележими. Много от хората смятат, че просто страдат от тежка мигрена и затова не търсят медицинска помощ.
По-тревожното е, че дори лекарите, медицинските сестри и парамедиците се затрудняват в поставянето на диагноза, ако симптомите са наистина леки. Инсултът изисква бърза и адекватна намеса. Всяка минута е ценна, когато става въпрос за предотвратяването на тежки последици и спасяването на човешки живот.
О’Конъл споделя: "В линейката няма CT скенер или ЯМР апаратура. Дори в някои по-малки болници такива липсват. Поради тази причина 1/3 от случаите на инсулт остават незабелязани при първа среща с медицинско лице, което забавя изключително важното лечение. А всяко забавяне може да доведе до осакатяване или фатален край.“
Откритието на биомаркери, доказващи инсулт, може да съкрати значително времето за диагностициране и съответно да намали вероятността от дългосрочни тежки последици за пациента.
„Ако наистина има кръвен тест, който да алармира какво се случва в момента, ще спасим здравето и живота на много хора“, признава О’Конъл.
Новите кръвни биомаркери са стъпка напред в диагностиката на инсулта
Всъщност идеята да се открият нови биомаркери, които да доказват увреждане в мозъка, не е нова. Според експерта напредък липсва, защото данните са остарели. Невродиагностиците от години знаят, че ако се намери способ, чрез който да се откриват протеини, съществуващи само в мозъка, то тяхното наличие и в кръвта би означавало само едно – увреждане на мозъчната тъкан.
О’Конъл споделя: „Оказа се, че протеините, които възнамерявахме да използваме като биомаркери, всъщност са открити преди няколко десетилетия. Другото, което разбрахме е, че те не са строго специфични само за мозъка. Напоследък ги откриваме и в други органи. Така че тяхното наличие може да означава, че настъпва мозъчно увреждане, но може и да няма нищо подобно.“
Индивидуализиран алгоритъм за оценка на генната експресия
Екипът от училище „Frances Payne Bolton“ създава индивидуализиран алгоритъм за оценка на генната експресия в хиляди проби от тъкани в мозъка и други органи, с надеждата така да открият навреме настъпило неврологично нарушение. Анализът разкрива до 50 възможни нови биомаркери, някои от които на по-късен етап са открити в кръвта на група пациенти, прекарали инсулт.
Според О’Конъл този алгоритъм предоставя на учените невероятната възможност да продължат изследванията върху биомаркерите, за да се разработи в бъдеще надежден и бърз тест за диагностициране на инсулт.
Кейп Уестърн Ризърв Юнивърсити/САЩ
Снимка: Pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Ангхарад Денис: Знаех, че може да получа инсулт, но не очаквах да се случи на 31 години
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Удроу Уилсън и скритите факти за инсултите му
- Инсулт
- Първа помощ при инсулт
- Медицински център "Европейска здравна грижа", гр. Стара Загора
- Хранене при инсулт
- Контрол на холестерола
- Консумацията на алкохол в млада възраст повишава риска от инсулт
- Ранният прием на антикоагуланти намалява риска от втори инсулт при хора с аритмия
Коментари към Нови кръвни биомаркери ще откриват по-бързо и точно признаци за настъпващ инсулт