Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Психология Ново изследване разкрива как мозъкът управлява движенията на ръцете ни

Ново изследване разкрива как мозъкът управлява движенията на ръцете ни

от 11 май 2021г., обновено на 14 май 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Ново изследване разкрива как мозъкът управлява движенията на ръцете ни  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Приели сме за даденост умението да боравим с ръцете си и едва ли се замисляме как точно се случва това. А всъщност разгадаването на механизма, с чиято помощ можем да контролираме движенията на крайниците си, е в основата на важни открития. Екип от учени работи върху създаването на интерфейс, който свързва компютър с човешкия мозък, за да помогне в бъдеще на пациенти с изкуствени ръце и крака да ги контролират по-лесно със силата на мисълта.

Как обаче ръцете ни хващат предмети, като например инструменти и прибори, при това със завидна прецизност, остава загадка. Стефани Росит, психолог от университета на Източна Англия, и нейни колеги решават да проведат изследване, за да проверят дали има връзка между сигналите, постъпващи от определени части на мозъка, и прецизността на захвата – например хващане дръжката на ножа, а не неговото острие.

Екипът й публикува първото проучване, което разкрива дали и как човешкият мозък обработва автоматично информацията за триизмерните обекти, за да гарантира точните движения на ръцете. Откритията, до които стига, могат да се окажат жизненоважни за здравето на хората и обществото като цяло.

Използването на ръчни инструменти различава човека от животните

Боравенето с ръчни инструменти, като ножа, се счита за характерна особеност на човека. Вярва се, че тази наша способност е важен момент от човешката еволюция и дори бележи началото на първите Homo sapiens. В животинското царство няма друго същество, което да може да измисля, създава и използва инструменти или оръдия на труда.

Повечето проучвания до момента разглеждат мозъчните процеси и взаимодействия, които ни помагат да хващаме и движим определени предмети, като се базират на записи на мозъчната дейност, докато участниците гледат снимки на инструменти или ръце, а не докато извършват реални движения. Проследяването на случващото се в мозъка по време на боравене с инструмент е сложна задача, тъй като пространството в ЯМР скенера е ограничено и доброволецът трябва да е в пълен покой.

Разликите между разпознаването на триизмерен обект и използването му в реалния живот са огромни. В първия случай човек е наясно, че онова, което вижда на снимката не може да бъде взето в ръка.

Когато участниците наблюдават снимки с инструменти, се активират региони в мозъка, различни от тези, които се активират при вида на предмети като стол например. До момента се предполагаше, че това е еволюционна особеност, която се е развила, за да усъвършенства движенията на ръцете и захвата.

Промените в кръвния поток разкриват активните зони в мозъка

Изследователите използват ЯМР скенер, с който правят снимки на мозъка, докато доброволците боравят с предметите. С помощта на функционален ЯМР те проследяват промените в кръвния поток в определени зони на мозъка и въз основа на тях измерват мозъчната активност.

Научният експеримент

Ограниченото пространство в скенера изисква от учените да бъдат находчиви. Те създават специални условия, които да позволят на човека в машината да хваща предмети, докато лежи в покой. Над коремната му област е позиционирана въртяща се масичка, върху която са поставени различни предмети.

Преди експеримента екипът проектира и принтира на 3D принтер кухненски прибори – обикновен нож, нож за пица и лъжица. На контролната група се предоставят други 3D принтирани предмети, които обаче не са вид инструменти, а обикновени пръчки.

В изследването участват 20 доброволци, а сканирането на мозъчната дейност се извършва на два етапа в университетска болница „Norfolk and Norwich“. По време на първия етап всеки от тях трябва да хване триизмерните прибори и другите триизмерни предмети правилно и неправилно. На втория етап участниците трябва единствено да наблюдават снимки с инструменти, ръце и други предмети, без да движат ръцете си.

Росит и колегите й отново записват мозъчната им дейност, за да установят кои области в мозъка реагират на снимките. С помощта на машинно самообучение се разшифроват процесите в мозъка, с цел да се провери дали е възможно да се предвиди кога човек би хванал прибора за дръжката и кога – за другата му част. Информацията е много важна, защото, за да боравят успешно с инструменти, хората първо трябва да знаят къде е безопасно да ги държат.

Психологът споделя: „Обратно на онова, което може би повечето учени биха очаквали, ние успяхме да предскажем кога точно човекът ще хване прибора за правилното място. Това бяха случаите, когато засичахме сигнали от определени мозъчни области, произведени при вида на снимки на ръце, а не при вида на снимки на прибори и инструменти.

Учените уточняват, че сигналите, постъпващи при наблюдение на изображения с ръце, са използвани успешно за предвиждане какви действия с приборите ще предприемат участниците, но не и какво ще направят с пръчките във втората фаза на експеримента.

Контрол на движенията с ръцете

Направените открития променят фундаменталните схващания за начина, по който мозъкът контролира ръцете ни.

Появата на оръдията на труда, които изискват хващане с ръка, е повратен момент в човешката еволюция, който ни отдалечава от най-близките ни човекоподобни маймуни. Според психолога експериментът дава насоки кои са конкретните мозъчни зони, претърпели най-сериозни еволюционни промени.

Екипът на Росит смята, че може да използва наученото за активните мозъчни области при вида на ръчни инструменти, за да усъвършенства интерфейсите, базирани на силата на човешката мисъл, и протезите, или за да прогнозира шансовете за възстановяване на пациенти с мозъчна травма.

Стефани Росит признава: „Запленена съм от начина, по който човешкият мозък контролира тялото и взаимодейства със заобикалящия свят. Надявам се занапред да задълбочим проучванията си, като анализираме механизмите, по които боравят с предмети здрави хора и пациенти с неврологични нарушения. 

Източник:

theconversation.com/a-new-understanding-of-how-the-human-brain-controls-our-hands-new-research
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Какво кара някои хора да бъркат ляво и дясно Какво кара някои хора да бъркат ляво и дясно
  • ЩО Е УМСТВЕНА УМОРА И ПРЕУМОРА ЩО Е УМСТВЕНА УМОРА И ПРЕУМОРА
  • Запекът вдигал риска от кръвоизлив в мозъка Запекът вдигал риска от кръвоизлив в мозъка
  • Човек използва само 10 процента от мозъка си Човек използва само 10 процента от мозъка си
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕНА ПРАХОСМУКАЧКА 15189
66.00лв.

МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕНА ПРАХОСМУКАЧКА 15189

БИГДЖИГС ЗАБАВНА ИГРА ХВЪРЛИ ТОРБИЧКИТЕ 33021
32.00лв.

БИГДЖИГС ЗАБАВНА ИГРА ХВЪРЛИ ТОРБИЧКИТЕ 33021

Нов
KIDBOARD БАЛАНС БОРД ОБЛАЧЕ
144.00лв.

KIDBOARD БАЛАНС БОРД ОБЛАЧЕ

Безплатна доставка за България!
KIDBOARD БАЛАНС БОРД ПЛАНЕТИ
144.00лв.

KIDBOARD БАЛАНС БОРД ПЛАНЕТИ

Безплатна доставка за България!
KIDBOARD БАЛАНС БОРД ПЛАНИНИ
144.00лв.

KIDBOARD БАЛАНС БОРД ПЛАНИНИ

Безплатна доставка за България!
KIDBOARD БАЛАНС БОРД ДЪГА
144.00лв.

KIDBOARD БАЛАНС БОРД ДЪГА

Безплатна доставка за България!

Коментари към Ново изследване разкрива как мозъкът управлява движенията на ръцете ни

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ново изследване разкрива как мозъкът управлява движенията на ръцете ни
    www.framar.bg 
    на 05 July 2022 в 15:29
    Коментирайте "Ново изследване разкрива как мозъкът управлява движенията на ръцете ни "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
  • Обща физиология на нервната система
  • Обикновен габър
  • Особености на мозъчното кръвообращение
  • Перила
  • Съзнание
  • Ето защо утрото наистина е по-мъдро от вечерта
  • Алтернативни подходи при лечение на атаксия

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиологично изследване на влагалищен секрет на бебе

преди 206 дни, 4 часа и 8 мин.

Изтръпване на ръцете и краката по време на сън

преди 888 дни, 7 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Задкулисен секси поглед към задаващото се виртуално елитно ниво

преди 2 дни, 21 часа и 31 мин.

Електронните направления за преглед и изследвания - съществуват ли

преди 8 дни, 3 часа и 30 мин.

Аспирин Протект и Куркумин

преди 16 дни, 17 часа и 24 мин.

SANITAS - Нова Здравна Социална мрежа

преди 28 дни, 9 часа и 25 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Трябва ли в България да се забранят абортите?

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах