Ново проучване доказва, че рибеното масло няма ефект върху тревожността и депресията
Ново проучване на учени от Университета в Източна Англия (UEA) доказва, че рибеното масло, концентриран източник на омега-3 мазнини, няма никакъв ефект върху тревожността и депресията.
Омега-3 мастни киселини са основни мазнини, които могат да бъдат открити в състава на храната, консумирана ежедневно, включително ядки, семена и риба. Малките количества са от съществено значение за поддържането на доброто здравословно състояние на човек.
Увеличената консумация на омега-3 мазнини се насърчава широко в световен мащаб поради общоприетото убеждение, че предпазват от или дори предотвратяват състояния като тревожност и депресия.
Според констатациите на новото изследване, публикувани в „British Journal of Psychiatry“, приемът на добавки с омега-3 не носи никакви ползи за поддържането на психическото здраве на хората.
Изследователският екип анализира 31 проучвания, включващи 41 470 възрастни с депресия или тревожност, в които една част от участниците приемат големи количества дълговерижни омега-3 мастни киселини, а останалата поддържа обичайния си прием в продължение на най-малко шест месеца.
Учените са категорични, че добавките нямат никакъв ефект върху депресията или симптомите на тревожност.
„Нашите предишни проучвания доказват, че добавките с омега-3, включително рибеното масло, не предпазват и от сърдечни заболявания, инсулт и диабет.“, споделя водещият автор д-р Лий Хупър от Медицинското училище в Норич към UEA.
Изследването е финансирано от Световната здравна организация.
medicalxpress.com
- Рибеното масло не е доказано ефективно при сухота в очите
- Приемът на рибено масло и пробиотици от бременната може да предпази детето от появата на алергии
- Дългосрочният прием на слънчогледово и рибено масло може да увреди черния дроб
- Рибеното масло по време на бременност намалява риска от развитие на астма при детето
Коментари към Ново проучване доказва, че рибеното масло няма ефект върху тревожността и депресията