Нощните смени повишават риска от появата на рак при жените
Работещите през нощта жени са застрашени от заболявания като рак на кожата, на гърдата и на белите дробове. Китайски изследователи са установили, че при дамите, които от дълго време имат този режим на работа, рискът от онкологично заболяване е с една пета по-висок в сравнение с жените, които работят през деня.
Проучването е направено от учени от Медицинския център към университета „Сечуан“ в Китай и целта му е да се научи повече за връзката между работата през нощта, извършвана в продължение на дълъг период от време, и риска от появата на рак.
Предишни изследвания сочат, че нощните смени сериозно могат да нарушават нашия циркаден ритъм. А той е изключително важен, защото регулира физиологичните процеси на организма през 24-часовия цикъл и реагира на смяната на светлина и тъмнина в околната среда.
За да достигнат до своите заключения, китайските специалисти са прегледали 61 проучвания. В тях са описани случаите на 3 909 152 участници и на над 114 000 злокачествени заболявания. Изследването обхваща субекти от Австралия, Азия, Европа и Северна Америка.
Експертите използвали данните, за да преценят как работата нощно време за дълъг период от време е свързана с риска от развитие на 11 вида рак. Също така екипът от учени искал да провери дали конкретно при медицинските сестри нощните смени провокират 6 вида рак.
Резултатите от проучването показват, че при работещите през нощта жени рискът от рак е с 19% по-голям, отколкото при дамите, които не са работили дълъг период от време през нощта. Китайските учени достигнали до извода, че представителките на нежния пол, които имат такъв режим на работа, са застрашени с 41% повече от появата на рак на кожата. Следващата опасност, която ги дебне и поставя в риск тяхното здраве е ракът на гърдата, като опасността да се развие при трудещите се на смени е 32%. С 18% се повишава и заплахата от появата на гастроинтестинално онкологично заболяване.
Любопитен факт от проучването е, че връзката между работата през нощта и по-големия риск от рак на гърдата е приложим само за жени, които живеят в Европа или Северна Америка. „Възможно е дамите по тези места да имат по-високи нива на половите хормони, а те положително са свързани с онкологичните заболявания“, твърди Сюелей Ма от университета “Сечуан“.
Проучването сред медицинските сестри показало, че тяхната работа ги излага на 58% по-голяма опасност от рак на гърдата, с 35% се повишава рискът от развиване на стомашно-чревно онкологично заболяване и с 28% на белите дробове.
Едно от обясненията е, че жените с тази професия са подложени на по-големи изисквания към работата и смените им са по-интензивни. Учените са на мнение, че трябва да се направи повече, за да се защити здравето на представителките на нежния пол, които работят в такъв режим в продължение на много години.
По статията работи: Ирина Тенева
Източник: medicalnewstoday.com
Снимка: dailymail.co
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХРОНИКИ НА РАКА - ДЖОРДЖ ДЖОНСЪН - ИЗТОК - ЗАПАД
РАКЪТ: МИТОВЕ И РЕАЛНОСТ - ИВАН НЕУМИВАКИН - ЖАНУА 98
РАКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗЛЕКУВАН - Отец Романо Заго от Ордена на францисканците минорити
ГАНОДЕРМА RG капсули * 30 DXN
ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк
КОРДИЦЕПС капсули 450 мг * 60 DXN
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- БЦЖ ваксина
- Как гладът убива рака
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към Нощните смени повишават риска от появата на рак при жените