Опасни ли са зелето и другите кръстоцветни зеленчуци за хората с хипотиреоидизъм
Ако страдате от хипотиреоидизъм (понижена функция на щитовидната жлеза), вероятно вече са ви предупреждавали, че е по-добре да избягвате кръстоцветните зеленчуци като кейл, карфиол, броколи, брюкселско и обикновено зеле. В някои случаи тези зеленчуци могат да попречат на щитовидната жлеза да усвоява йода, който е изключително важен за нормалното й функциониране.
Дали обаче умерената консумация на кръстоцветни зеленчуци има негативни последици върху функцията на щитовидната жлеза при хората с хипотиреоидизъм не е ясно. Повечето от тях могат спокойно да ги включат в менюто, без да се тревожат за здравето си.
За да прецените дали е разумно да ги консумирате, по-долу ще ви запознаем с възможните рискове.
Как се отразява консумацията на кръстоцветни зеленчуци върху функцията на щитовидната жлеза?
В групата на кръстоцветните зеленчуци попадат:
- броколи;
- брюкселско зеле;
- обикновено зеле;
- карфиол;
- кейл;
- бок чой (вид китайско зеле);
- ряпа и други.
Роля на глюкозинолатите
Зелето, карфиолът, броколите, кейлът и ряпата са уникални по своя химичен състав, тъй като са с високо съдържание на серни съединения, наречени глюкозинолати, на които дължат силния си и отчетлив мирис.
Смята се, че глюкозинолатите и някои други вещества в кръстоцветните зеленчуци нарушават производството на хормон от щитовидната жлеза, основно като й пречат да усвоява йода. Ако жлезата не получава достатъчно йод, нивата на тироид-стимулиращия хормон падат.
За повечето хора това не би трябвало да е проблем и включването на зелето и карфиола в менюто може да донесе само ползи за здравето, включително да намали риска от развитие на рак.
Според Луис Ръствелд, диетолог и асистент в медицинския колеж „Baylor“ в Хюстън, ако човек няма проблеми с щитовидната жлеза, не бива да се притеснява от консумацията им. Той смята, че страхът на хората се дължи на няколко проучвания върху животни, които разкриват, че въпросните зеленчуци могат да отключат хипотиреодизъм. Едно от тях е проведено през далечната 1928 г. върху зайци, при които се наблюдава уголемяване на щитовидната жлеза вследствие редовно хранене със зеле.
Нива на йод в организма
Учени от Държавния университет на Орегон твърдят, че умерената консумация на храни със съдържание на серни съединения не увеличава риска от хипотиреоидизъм при човека, ако нивата на йод в организма му са в норма. Ръствелд добавя, че йодният дефицит се среща много рядко в САЩ, тъй като солта и много други хранителни продукти съдържат йод.
Друго изследване, публикувано през март 2016 г. в списание „Nutrition Reviews“, разкрива, че брюкселското зеле и някои видове кейл могат да попречат на усвояването на йод и от организма на напълно здрав човек, но броколите и ряпата от своя страна не влияят върху процеса и не крият риск за хората с нормално функционираща щитовидна жлеза.
Глюкозинолати съдържат не само кръстоцветните зеленчуци, но и соята, спанакът, ягодите, прасковите и фъстъците.
Прием на кръстоцветни зеленчуци, ако страдате от понижена функция на щитовидната жлеза
Ако страдате от хипотиреоидизъм, д-р Ръствелд препоръчва да ограничите тяхната консумация. Ето някои от съветите на експерта в случай, че не искате да се лишавате от тях, но се страхувате как ще ви се отразят.
Избягвайте да ги приемате под формата на сок
„Ако щитовидната ви жлеза е с намалена активност или имате йоден дефицит, е по-добре да избягвате да консумирате тези зеленчуци под формата на сок, защото тогава приемате по-големи количества“, смята диетологът.
Не ги консумирайте сурови
Експертът съветва да консумирате зеленчуците сготвени, тъй като термичната обработка намалява негативния им ефект върху щитовидната жлеза, но отново припомня да бъдете умерени в количествата. Не е нужно да ги разварявате.
Ограничете се до половин чаша сготвени зеленчуци дневно
Последният практически съвет на Ръствелд е да не консумирайте повече от половин чаша сготвени кръстоцветни зеленчуци дневно.
Рискове и ползи от консумацията на зеле, броколи и карфиол
Преди да решите дали е опасно да хапвате кръстоцветни зеленчуци, се консултирайте с вашия лекар.
Важно е също така да следите дали предписаното лечение за хипотиреоидизъм ви помага. Ако нивата на тироид-стимулиращ хормон са нормални, можете сами да избирате храните си.
В случай, че лекарят остави решението на вас, е добре да знаете, че освен някои рискове, кръстоцветните зеленчуци носят и безспорни ползи за здравето ви. Не ги подценявайте. Те например са богати на фибри, витамини, фитонутриенти и антиоксиданти.
Do You Really Need to Give Up Kale, Cauliflower, and Other Cruciferous Vegetables When You Have Hypothyroidism?: https://www.everydayhealth.com/hs/hypothyroidism/do-you-need-to-avoid-cruciferous-vegetables
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТЕСТ ЗА ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА * 1 2SAN
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Опознайте щитовидната си жлеза: симптоми при хипо- и хипертиреоидизъм
- Хранене при хипотиреоидизъм
- Хранене при тиреоидит на Хашимото
- Как йодът помага на здравето ни?
- Консумирайте чай от жълт кантарион срещу хипотиреоидизъм
- Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
- Функция и хормони на щитовидната жлеза
- Д-р Боян Нончев, д.м.: Хипотиреоидизмът засяга 6,3% от българите
- Д-р Цанка Янкова: Непременно за хипотиреоидизъм трябва да се консултират с ендокринолог рискови групи хора с фамилна обремененост
- Направете си чудотворен чай от червена боровинка за щитовидната жлеза
Коментари към Опасни ли са зелето и другите кръстоцветни зеленчуци за хората с хипотиреоидизъм