Оперната музика се използва за терапия
Това доказват италиански учени, след като откриват, че тази музика влияе на кръвното налягане.
Екипът на проф.Лучано Бернарди от Университета в Павия, Италия, установява, че по-бързата музика учестява дишането, ускорява пулса и повишава кръвното налягане, докато по-бавната ги намалява. Бавната промяна на силата на звученето на музиката води до същите ефекти.
Учените установили, че като съчетават бавна и бърза музика, могат да контролират сърдечносъдовата система и в крайна сметка да ускорят възстановяването на пациентите.
Италианските експерти открили също, че кресчендото предизвиква умерена възбуда, докато декресчендото води до релаксация. Д-р Бернарди и колегите му помолили 24 здрави доброволци да прослушат чрез слушалки пет производно избрани записа на класическа музика. Става дума за Деветата симфония на Бетовен, ария от операта "Турандот" на Пучини, кантата от Бах, прочутият хор на евреите от операта "Набуко" на Верди и най-популярният дует от операта "Травиата".
Докато хората слушали записите, учените им правели ЕКГ и следели кръвното им налягане, притока на кръв в мозъчните им артерии, дишането и стесняването на кръвоносните съдове в мозъка.
Арията "Турандот", която е изпълнена с кресчендо и декресчендо, повлияла най-добре на хората, затова учените смятат, че тя може да се използва за лечение след инфаркт и инсулт. Ариите на Верди пък били в съвършен синхрон с естествения ритъм на сърдечносъдовата система.
Коментари към Оперната музика се използва за терапия