Полезни или опасни са кайсиевите ядки?
Препоръчван е за болни с бъбречни и сърдечносъдови заболявания, в някои страни използван като афродизиак, включен под различни форми в храна на космонавтите, различни диети и др. В последните години се препоръчва за болни с анемия и някои видове онкологични заболявания.
Един средно голям плод съдържа около 17 калории. Костилката на кайсията съдържа белтъчини, омега-6 мастни киселини, витамини В15 и В17, също желязо и калий. Поради това често се препоръчва консумирането на ядки от кайсия в различно количество, най-често при хора със сърдечносъдови заболявания, възрастни пациенти или при други болестни състояния.
Ето защо често се задава въпросът природна медицина ли са ядките на кайсията и доколко те са полезни или вредни.
Освен полезните вещества, които се съдържат в ядките на кайсията, коварно е присъствието на цианогенния гликозид амигдалин, който, попадайки в стомаха с погълнатите кайсиеви костилки, освобождава цианиди. При достатъчно голямо количество приети ядки поради високата токсичност на цианидите може да настъпи остро отравяне.
В основата на токсичния механизъм на цианидите е способността им да блокират важни ензимни системи, участващи в снабдяването на клетките на организма с кислород, и последващо нарушение на клетъчния метаболизъм, респективно развитието на тъканна хипоксия - намаляване до пълна липса на кислород във важни за съществуването на човек тъкани и органи.
Съдържанието на амигдалин в 50 костилки за възрастен човек са доза с възможен фатален изход след приема им.
Смъртоносната доза амигдалин - 1 грам - се съдържа в 100 г кайсиеви ядки. Допустимото еднократно приемане на кайсиеви костилки според редица автори е 50 броя. Не трябва да се забравя индивидуалната реакция на всеки човек към различните видове токсични вещества.
Най-приемливо е при препоръчана природна медицина с използването на кайсиеви ядки да се приемат не повече от 10 до 15 ядки дневно за възрастен. Необходимо е лимитът да се съобразява със състоянието на стомаха (гастрит, язвена болест), за да се избегнат и най-малките токсични ефекти - виене на свят, гадене, повръщане, понижение на артериалното налягане, слабост, главоболие.
При деца да се внимава за случаен прием поради по-големите възможности за проява на токсични явления.
Доц. д-р Анета Хубенова, клиничен токсиколог, Клиника токсикология в УМБАЛСМ "Пирогов"
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АМИГДАЛИН капсули * 100 ДР. БИОМАСТЕР
ВИТАМИН B17 (АМИГДАЛИН) капсули * 60 DOCTOR NATURE
БИОВИТАЛ ОНКОГАРД капсули * 60
НовГРЕВИЯ B17 АМИГДАЛИН + ГЪБА РЕЙШИ капсули * 60
АРМИНА БИО МАСЛО ОТ КАЙСИЕВИ ЯДКИ 50 мл
КАЙСИЕВИ ЯДКИ ГОРЧИВИ 150 г СТЕЛ АРГО
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа от природата
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Лецитин: полезни свойства и приложение
- Солариум: лечебни ползи и рискове
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- Кедрови ядки - ползи и вреди
- 5 рискови лекарствени комбинации
- Полезни свойства на цинк
- Кедър
- Кайсиевите ядки – състав, ползи и противопоказания
Коментари към Полезни или опасни са кайсиевите ядки?