Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Предишна ваксинация срещу тетанус и дифтерия намалява риска от тежко протичане на COVID-19

Предишна ваксинация срещу тетанус и дифтерия намалява риска от тежко протичане на COVID-19

от 24 юни 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Предишна ваксинация срещу тетанус и дифтерия намалява риска от тежко протичане на COVID-19 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Ваксините срещу тетанус и дифтерия могат да осигурят защита срещу COVID-19, сочи ново проучване. Предварителните данни показват, че хората, които са получавали бустерни дози от препаратите, са с по-малък риск от тежко протичане на заболяването.

Начинът, по който COVID-19 прогресира, е различен при всеки човек. Въпреки че при някои хора инфекцията преминава без или само с леки грипоподобни симптоми, други се нуждаят от хоспитализация и интубация поради дихателна и органна недостатъчност. А при трети заболяването е с фатален край.

Здравните експерти до голяма степен приписват наблюдаваните различия в прогресията и резултатите от заболяването на разликите във функцията на имунната система, наричани интериндивидуална вариация. Според някои проучвания обаче възрастните хора, мъжете, тези с предшестващи хронични заболявания и представителите на малцинствените групи са по-склонни към тежко протичане на COVID-19.

Що се отнася до въпросите за имунитета, има още един фактор, който оказва влияние – историята на ваксинациите.

Ваксините са ключови елементи, които обучават имунната система да се бори с различни патогени. Те също така стимулират вродения имунен отговор, който е първата линия на защита на организма срещу нашественици.

Именно това е причината, която подтиква учените да проучат дали предишните ваксинации могат да осигурят защита срещу други заболявания, включително COVID-19.

Предишни ваксинации – защита срещу нови заболявания

Идеята, че старите ваксини могат да помогнат в борбата срещу COVID-19, възниква още през първите дни на пандемията.

Досега живите атенюирани ваксини – като ваксината срещу морбили, паротит и рубеола (MMR) и тази против туберкулоза (BCG) – доминираха в изследванията и дискусиите по въпроса.
Например за BCG някои изследвания предполагат, че може да подобри вродения имунен отговор към последващи инфекции и да намали заболяванията на дихателните пътища. По-нови изследвания обаче разглеждат инактивираните ваксини, особено тези срещу дифтерия, тетанус и коклюш (DTP), за да се проучи дали предишни инокулации допринасят за по-леко протичане на COVID-19.

Проучване от 2020 г. изследва DTP и ваксината срещу бактериален менингит и установява, че вероятната защита на децата срещу SARS-CoV-2 може да бъде намалена до кръстосана реактивност, предизвикана от тези ваксинации. Кръстосана реактивност е важен механизъм за хетероложен протективен имунитет, който се наблюдава, когато един патоген предизвика имунен отговор срещу друг патоген в бъдеще.

Тъй като имунитетът отслабва с времето, особено когато хората не получават бустерни дози, изследователите стигат до заключението, че това обяснява защо възрастните хора са по-податливи към COVID-19.

Въпреки че дифтерията, тетанусът и коклюшът са заболявания, причинени от бактерии, а COVID-19 от вирус, множество проучвания показват хетероложен имунитет.

Проучване от 2021 г., публикувано в списание „Medical Hypotheses“, предполага, че с помощта на изкуствен интелект ваксината срещу тетанус може да допринесе за намаляване на тежестта на COVID-19.

В съответствие с тази хипотеза, скорошно изследване, което все още не е подложено на проверка, предполага, че възрастните хора, които са получили бустерна доза от ваксината срещу дифтерия или тетанус през последните 10 години, е вероятно да са по-малък риск от тежко протичане на коронавирусната инфекция.

Изследователите се спират върху десетгодишния период, за да отчетат отслабването на индуцираните антитела с течение на времето. Това е интервалът, през който експертите препоръчват поставянето на бустерни дози.

Проучването

Като част от проучването изследователите анализират имунизационните записи и данните за тестване за COVID-19 на 103 049 участници на средна възраст 71,5 години, използвайки кохортата на дългосрочното проучване „UK Biobank“.

При анализа на информацията учените взимат предвид възрастта, пола, основните заболявания на дихателните пътища и социално-икономическия статус.

Участниците, които са получили някоя от споменатите ваксини през последните 10 години, са по-млади и имат по-висок социално-икономически статус.

Важно е да се отбележи, че според предишни изследвания по-ниският социално-икономически статус, заедно със социалните детерминанти на здравето, които допринасят за неравнопоставеността в здравеопазването, може да бъде свързано с по-висок риск от тежко протичане на COVID-19.

Резултатите от анализа показват, че хората, които са получили бустерна доза от ваксината срещу тетанус или дифтерия*, е по-малко вероятно да се заразят с коронавирусната инфекция. По-важното обаче е, че изследователите откриват статистически значима връзка между бустерната доза и вероятността от тежък COVID-19. При хората, които са получили доза за тетанус, вероятността от тежко протичане на заболяването е с 50% по-малка, а при тези с доза за дифтерия – с 54%.

Изследователите не откриват значителни разлики при ваксината срещу коклюш.

Докладът от изследването е достъпен на медицинския уебсайт „medRxiv“ преди партньорската проверка.

Прилагане на бустерни дози за тетанус и дифтерия по света

В повечето страни по света хората получават ваксина срещу тетанус в детска възраст, заедно с тези за дифтерия и коклюш. Някои държави използват програми за имунизация през целия живот, с цел поставянето на бустерни дози на всеки 10 години, докато в други здравните експерти препоръчват реимунизацията само при пътуване в чужбина или след нараняване.

В САЩ Центровете за контрол и превенция на заболяванията продължават да препоръчват поставянето на бустерни дози на всеки 10 години след навършване на 18-годишна възраст. Те обаче не са задължителни.

В много европейски страни здравните експерти също отправят същите съвети, особено към възрастните хора. В Обединеното кралство обаче, тъй като националната и рутинна имунизация срещу тетанус стартира едва през 1961 г., родените преди тази година нямат защитни антитела срещу инфекцията.

Според данните на Световната здравна организация (СЗО) от 2019 г. в Конго, Камерун, Ангола и Етиопия, където процентът на отпадане при имунизация е значително висок при ваксините, при които е необходима реимунизация, само около 60% от населението получават трета доза за тетанус на по-късен етап.

В Южна Америка, особено в страни като Хаити, допълнителното покритие пада под 80%.

Обхватът на ваксинацията варира и в Югоизточна Азия, като повечето страни постигат над 70% покритие на третата доза. В допълнение, по въпросите на туризма, „National Travel Health Network and Centre“ на Виетнам и СЗО все още препоръчват на туристите да се ваксинират срещу тетанус преди пътуване.

Изводи от проучването

Имунната система използва сложен набор от защитни механизми срещу различните патогени. Що се отнася до имунитета към SARS-CoV-2, съществуващата имунологична памет към други вируси и бактерии може да му даде предимство.

Авторите на изследването обаче признават, че техните данни не могат да установят причинно-следствена връзка между бустерните дози на ваксините срещу тетанус и дифтерия и тежестта на COVID-19, но вместо това показват силна корелация.

Учените отдават ефекта на бустерните дози на редовното стимулиране на имунната система. Според тях един от възможните механизми за това е, че тези ваксини възпитават кръстосано реактивен имунитет, т.е. подготвят имунния отговор за SARS-CoV-2, може би чрез сходство на протеинова последователност между патогените.

Въпреки това възможността тези ваксини да повлияят на тежестта на COVID-19 налага провеждането на последващи изследвания, заключават авторите.

Според Дейвид Кътлър, семеен лекар, данните не са изненадващи, като се има предвид предишни доказателства, че несвързани ваксини, могат да осигурят защита срещу COVID-19.

* Monereo-Sánchez, Jennifer et al. Vaccination history for diphtheria and tetanus is associated with less severe COVID-19. MedRxiv. 2021.

Източник:

Old vaccines for COVID-19: Tetanus, diphtheria show promise: https://www.medicalnewstoday.com/articles/old-vaccines-for-covid-19-tetanus-diphtheria-show-promise#Old-tricks-for-new-challenges

Още по темата:
  • COVID-19 може да повлияе на интимния живот на жените COVID-19 може да повлияе на интимния живот на жените
  • По-малко податливи ли са децата на коронавирусна инфекция По-малко податливи ли са децата на коронавирусна инфекция
  • Някои видове вода за уста могат да спрат предаването на коронавируса Някои видове вода за уста могат да спрат предаването на коронавируса
  • Физическите упражнения – средство за намаляване на стреса от пандемията Физическите упражнения – средство за намаляване на стреса от пандемията
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

Нов
БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Нов

Коментари към Предишна ваксинация срещу тетанус и дифтерия намалява риска от тежко протичане на COVID-19

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Предишна ваксинация срещу тетанус и дифтерия намалява риска от тежко протичане на COVID-19
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 09:34
    Коментирайте "Предишна ваксинация срещу тетанус и дифтерия намалява риска от тежко протичане на COVID-19"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Тетанус
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • Ваксина дифтерия тетанус коклюш
  • Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
  • Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Анаеробни спорообразуващи бактерии (Род Clostridium)
  • Коронавирус COVID-19
  • Хранене при тетанус
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 19 дни, 19 часа и 57 мин.

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 29 юни, 2024 година - София

преди 333 дни, 1 час и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 21 часа и 38 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 12 часа и 38 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 12 часа и 50 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 12 часа и 57 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival