Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Протеинът PARP1 изпраща сигнали до мозъка, че имаме нужда от сън

Протеинът PARP1 изпраща сигнали до мозъка, че имаме нужда от сън

от 22 ное 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Протеинът PARP1 изпраща сигнали до мозъка, че имаме нужда от сън - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Защо хората проспиват 1/3 от живота си? Защо спят животните? През годините на еволюция сънят се е запазил като основно и универсално средство за оцеляване и възстановяване за всички организми с нервна система, включително безгръбначните като мухи, червеи и дори медузи. Защо заспиват животните, макар да са застрашени постоянно от хищници, и как мозъкът и отделните клетки извличат полза от съня остава загадка за учените.

В ново изследване в списание „Molecular Cell“ израелски учени от университета „Bar-Ilan“ разкриват непознат механизъм при риби Данио, който се наблюдава частично и при лабораторни мишки. То е ръководено от проф. Лиор Апелбаум от центъра за мозъчни изследвания и постдокторанта д-р Дейвид Зада. Когато сме будни, хомеостатичната потребност от сън (умората) започва да се натрупва. Колкото по-дълго будуваме, толкова по-голяма става тя, и обратно – по време на сън спада. Най-слаба е, когато сме осигурили на тялото си пълноценен и продължителен сън.

ДНК увреждания в будно състояние

Защо хомеостатичното налягане, което ни кара да имаме нужда от сън расте? Какво точно се случва през нощта и как то намалява до степен да сме готови да започнем новия ден? В будно състояние в невроните се натрупват ДНК увреждания, които са причинени от най-различни фактори като УВ светлина, невронна активност, радиация, оксидативен стрес и грешки в ензимните процеси. По време на сън системите, които отговарят за възстановяването на клетките, коригират тези ДНК увреждания. Тези увреждания обаче не изчезват, а продължават да се увеличават, докато сме будни. Когато достигнат твърде високи стойности, мозъчната функция е поставена под заплаха, което налага тяхното понижаване. Изследването на учените разкрива, че сънят активира механизмите за възстановяване на увредените ДНК участъци толкова ефективно, че човек може да се събуди отпочинал и напълно готов да изпълнява задачите си.

Израелският екип провежда серия от експерименти, с които да установи дали именно натрупването на ДНК грешки е катализатор на нашата потребност от сън. Прилагайки ирадиация и някои методи от фармакологията и оптогенетиката, те предизвикват ДНК увреждания в риби Данио, за да проследят как те ще се отразят на съня им. Изборът на рибите зебра не е никак случаен. Те са изцяло прозрачни, спят нощем и мозъкът им до голяма степен наподобява човешкия.

Колкото повече ДНК грешки настъпват, толкова по-силна е потребността им от сън. Заключението на експертите е, че в определен момент техният брой достига пределна стойност, при която рибите изпитват непреодолима нужда от почивка. След като заспят, започва процесът по коригиране на ДНК грешките.

спящ човек

Изчисляване на нужното количество сън

Нищо не може да се сравни с пълноценния нощен сън. На втория етап от изследването учените изчисляват какво е минималното количество сън, от което рибите се нуждаят, за да се възстановят напълно и да бъдат коригирани всички ДНК грешки. Поради факта, че и те, също като хората, са чувствителни към светлина, изследователите съкращават постепенно тъмния период, в който спят. След като проследяват как се променя зависимостта между ДНК уврежданията и съня, експертите стигат до извода, че 6 часа на денонощие са достатъчни за рибите зебра, за да се отстранят натрупаните ДНК грешки. Когато имат по-малко време за почивка, част от уврежданията остават, което кара рибите да спят и през деня.

Протеинът PARP1 изпраща сигнали кога е време за сън

Какво обаче се случва в мозъка, за да усетим, че имаме нужда от сън? Протеинът PARP1 е част от системата за възстановяване на увредената ДНК* и е първият, който реагира. Той маркира местата в клетките, където има грешки, и активира всички механизми, чрез които те могат да бъдат отстранени. Колкото повече грешки се натрупват в будно състояние, толкова по-голямо количество от протеина се произвежда на съответните увредени точки. По време на сън PARP1 намалява, тъй като постепенно се изчистват и грешките. По време на експеримента учените използват фармакологични и генетични инструменти, с които да свръхекспресират или потиснат производството на протеина PARP1, за да докажат, че увеличаването му засилва нуждата от сън и ускорява възстановяването на клетките. При потискането му се наблюдава блокиране на сигнала, че са налични ДНК грешки, които трябва да бъдат коригирани. Тогава рибите Данио не усещат, че са уморени, не заспиват и не настъпва процес по възстановяване на увредената ДНК.

За да потвърдят резултатите, учените от Израел провеждат експеримент и върху лабораторни мишки. Чрез ЕЕГ те проверяват дали ролята на протеина PARP1 за регулиране на съня е като при рибите и установяват, че при спиране на неговото производство, намалява продължителността и качеството на NREM фазата.

Нови отговори и бъдещи проучвания

В свое по-старо проучване проф. Апелбаум и екипът му използват 3D образна диагностика, която отчита промените във времето и доказва, че сънят ускорява хромозомната динамика. Сега те добавят още едно парче от пъзела, разкривайки, че всъщност протеинът PARP1 подтиква организма към сън и подсилва функциите на хромозомите. Той допринася за възстановяването на увредената ДНК в будно състояние, макар ефектът да не е толкова добър, колкото по време на сън. Това е и причината, поради която PARP1 изпраща сигнали до мозъка, че тялото се нуждае от сън.

Благодарение на израелските учени вече е ясно какъв е механизмът, който кара живите организми да спят и в каква последователност настъпват процесите на клетъчно ниво. Според експертите неговото разгадаване може да разкрие някои неизследвани аспекти на връзката между нарушенията на съня, стареенето и невродегенеративните заболявания като болест на Паркинсон или Алцхаймер например. Проф. Апелбаум споделя, че експериментите, свързани със съня, рано или късно ще започнат да се провеждат върху други животни, а след това и върху хора.

* David Zada, Yaniv Sela, Noa Matosevich, Adir Monsonego, Tali Lerer-Goldshtein, Yuval Nir, Lior Appelbaum. Parp1 promotes sleep, which enhances DNA repair in neurons. Molecular Cell. 2021.

Източник:
  • How do we know we're tired?: https://www.newswise.com/articles/how-do-we-know-we-re-tired
  • Parp1 promotes sleep, which enhances DNA repair in neurons: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1097276521009333?via%3Dihub
Още по темата:
  • Недоспиването състарява мозъка Недоспиването състарява мозъка
  • Сънят формира паметта Сънят формира паметта
  • Докато спим, мозъкът ни търси решение на проблемите Докато спим, мозъкът ни търси решение на проблемите
  • Преборете безсънието с охлаждане Преборете безсънието с охлаждане
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БАКОПА - БРАХМИ капсули * 60 TNT 21
18.90лв.

БАКОПА - БРАХМИ капсули * 60 TNT 21

СПОКОЕН СЪН ФОРМУЛА капсули * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
49.80лв.

СПОКОЕН СЪН ФОРМУЛА капсули * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ВЪЗГЛАВНИЦА С АЛОЕ ВЕРА И ЛАВАНДУЛА
14.40лв.

ВЪЗГЛАВНИЦА С АЛОЕ ВЕРА И ЛАВАНДУЛА

ЕНДОКА ОРГАНИЧЕН ЦИНК капсули * 60
70.20лв.

ЕНДОКА ОРГАНИЧЕН ЦИНК капсули * 60

ХИПНО ФИКС ЛЕНТИ * 24
23.80лв.

ХИПНО ФИКС ЛЕНТИ * 24

Нов
ПЮР НУТРИШЪН МЕЛАТОНИН С ВКУС НА ЯГОДА желирани таблетки 1 мг * 60
35.00лв.

ПЮР НУТРИШЪН МЕЛАТОНИН С ВКУС НА ЯГОДА желирани таблетки 1 мг * 60

Нов

Коментари към Протеинът PARP1 изпраща сигнали до мозъка, че имаме нужда от сън

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Протеинът PARP1 изпраща сигнали до мозъка, че имаме нужда от сън
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 17:27
    Коментирайте "Протеинът PARP1 изпраща сигнали до мозъка, че имаме нужда от сън"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Как да се справим с безсънието
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Калифорнийски мак
  • Билки и съвети за лечение на сънна апнея
  • Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
  • Син лотос, Син египетски лотос
  • Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите
  • Възстановяване след сътресение на мозъка
  • Асоциативни корови зони
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

цитиколин - хранителна добавка за мозък и памет - продавам

преди 2508 дни, 20 часа и 23 мин.

Зов за помощ - Петя Михайлова е с диагноза тумор на гръбначния мозък

преди 3378 дни, 6 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 5 часа и 32 мин.

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 20 часа и 32 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 20 часа и 44 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 20 часа и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Възстановяване след сътресение на мозъка Възстановяване след сътресение на мозъка

Възстановяване след сътресение на мозъка

от 18 дек 2024г. Прочети повече
Проф. Феличе Яка: Глобалната хранителна система е водеща причина за ранна смърт при човека Проф. Феличе Яка: Глобалната хранителна система е водеща причина за ранна смърт при човека

Проф. Феличе Яка: Глобалната хранителна система е водеща причина за ранна смърт при човека

от 07 ное 2023г. Прочети повече
Обработка на обонятелната информация Обработка на обонятелната информация

Обработка на обонятелната информация

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Мозъчен оток Мозъчен оток

Мозъчен оток

от 10 май 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ЖИЛЕТ ВЕНУС САМОБР.МАЯМИ 3 НОЖ. * 4

ЕКОМЕДИКА СИРОП ОТ АРОНИЯ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival