Съществува връзка между нездравословната диета и развитието на макулна дегенерация, свързана с възрастта
Диетата с високо съдържание на червено и преработено месо, пържена храна и богати на мазнини млечни продукти може да увреди ретината, което от своя страна да засегне централното зрение на човек и да доведе до развитието на късна макулна дегенерация, свързана с възрастта (МДСВ), сочат резултатите от проучване на учени от Университета в Бъфало.
Какво представлява макулната дегенерация и оказва ли влияние храната върху зрението?
Макулната дегенерация е вродена и придобита. Заболяването може да се дължи както на генетични фактори, така и на токсично увреждане (обикновено от медикаменти). Най-често срещаната форма на макулна дегенерация е възрастовата, която засяга близо 13% от населението над 65-годишна възраст. Смята се, че около 80% от причинителите са генетични и едва 20% са свързани с външни фактори и затова констатацията, че диетата играе роля при развитието на дегенерация на макулата е толкова интригуваща за изследователите.
Оказва се, че западният тип хранене, при който често се наблюдава злоупотреба с консумацията на червено и преработено месо, пържена храна и млечни продукти с високо съдържание на мазнини, може да бъде рисков фактор за развитие на късна макулна дегенерация*.
“Хората знаят, че нездравословната храна влияе върху сърдечносъдовия риск и риска от затлъстяване, но обществеността е запозната с факта, че диетата може да повлияе отрицателно на зрението.“, казва водещият автор на изследването Ейми Милен. Тя е доцент в Катедрата по епидемиология и здраве в Училището за обществено здраве и здравни професии към Университета в Бъфало, Ню Йорк.
Друг интересен факт е, че проучването, публикувано в списанието „British Journal of Ophthalmology“, не открива връзка между ранния стадий на заболяването и консумацията на нездравословни храни.
Ранната фаза на заболяването е безсимптомно, което означава, че много хора често не подозират, че го имат. При появата на първите симптоми, свързани с намаляване на зрението, макулната дегенерация вече е в напреднала фаза, но не всеки, който е развил ранна дегенерация на макулата, преминава към късната фаза, категорични са специалистите.
Нездравословните храни увеличават риска от макулна дегенерация
Изследователите проучват появата на ранна и късна макулна дегенерация сред 1300 участници в изследване, насочена към риска от атеросклероза в продължение на 18 години. Всички доброволци са помолени да попълнят анкети за диетата си два пъти по време на 18-годишното проучване. С помощта на въпросниците изследователите сортират различните хранителни продукти в 29 категории, с цел оценка на качеството на диетата.
Обстойно са наблюдавани 66 вида храни, които участниците заявяват, че са консумирали в периода 1987-1995 г., и са идентифицирани два модела на хранене – нездравословен и здравословен. Храните, свързани с висок риск от развитие на късна макулна дегенерация, са: червено и преработено месо, мазнини (маргарин и масло), пържени храни.
Изследователите откриват, че хората, които се придържат към западния тип на хранене, са много по-склонни да развият късна макулна дегенерация.
„Това, което наблюдавахме, е, че участниците, които не са страдали от МДСВ в началото на проучването, но пък съобщават, че често консумират нездравословни храни, са по-склонни да развият опасното за зрението заболяване в късен етап.“, споделя Ейми Милен. „От гледна точка на общественото здраве можем да кажем, че при наличие на ранна макулна дегенерация е от значение да бъде ограничен приемът на нездравословни храни.“
Изследователите отбелязват, че тъй като проучването е наблюдателно, то не може да докаже, че консумацията на здравословни храни ще намали риска от увреждане на зрението в напреднала възраст.
Каротеноидите са способни да понижат риска от макулна дегенерация
През последните двадесет години изследователите проучват връзката между храненето и макулната дегенерация. Сега знаем, че много храни са способни да забавят прогресията на очното заболяване – мастни киселини (омега-3), антиоксиданти (витамин С и цинк) и други. Те защитават макулата, зоната на окото, засегната от болестта, която се намира в центъра на ретината.
Изследване на учени от Университета в Бордо, публикувано в списание „Nutrients“, разкрива по безпрецедентен начин връзка между циркулиращите каротеноиди (растителни пигменти, защитаващи ретината) и намаления риск от развитие на прогресивното хронично заболяване на очите.
Изследователите проучват връзката между присъствието на лутеин и зеаксантин (каротеноиди, съдържащи се в ретината) в плазмата и развитието на свързаната с възрастта макулна дегенерация. За целта са проследени 609 души за период от осем години.
За разлика от предишните проучвания, базирани само на информация, предоставена от участниците относно диетата им, екипът анализира кръвни проби и демонстрира обективна връзка между циркулиращите нива на лутеин и зеаксантин и понижения риск от МДСВ*.
Резултатът остава сходен, независимо от формата на заболяването.
Изследователите заключават също, че освен лутеин и зеаксантин, никой друг каротеноид не е свързан с намаляване на риска. Двата растителни пигмента осигуряват истинска защита на ретината. Те абсорбират синята светлина, за която е известно, че уврежда най-вътрешната обвивка на очната ябълка в дългосрочен план, и действат като антиоксиданти, за да я предпазят от оксидативния стрес – рисков фактор за развитие на макулна дегенерация.
Какво да ядем, за да предотвратим или забавим прогресията на МДСВ
За постигане на оптимални нива на лутеин и зеаксантин се препоръчва консумацията на жълто-оранжеви плодове и зеленчуци (домати, моркови, цитрусови плодове) и листни зеленчуци (зеле, спанак). Според здравните експерти най-полезният хранителен режим е този с високо съдържание на плодове и зеленчуци и достатъчно омега-3 мастни киселини, набавени от консумацията на мазна риба.
*Millen, E. Amy et al. Diet patterns and the incidence of age-related macular degeneration in the Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC) study. British Journal of Ophthalmology. 2019.
*Merle, M. J. Bénédicte et al. Plasma Lutein, a Nutritional Biomarker for Development of Advanced Age-Related Macular Degeneration: The Alienor Study. Nutrients. 2021.
Study finds association between poor diet, age-related macular degeneration: https://medicalxpress.com/news/2019-12-association-poor-diet-age-related-macular.html
Carotenoid-Rich Diet Reduces Risk of Developing AMD: https://www.technology.org/2021/06/29/carotenoid-rich-diet-reduces-risk-of-developing-amd/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС МАКУЛА ФОРМУЛА ЗА ОЧИ капсули * 30
ОРТОМОЛ АМД ЕКСТРА * 120 дневни дози
Безплатна доставка за България!НУТРИМ ФОРС ПРОТЕИНОВ БАР 60 гр. с корнфлейкс
ОСТРОВИТ ДИЕТИЧНИ СПАГЕТИ С МОРКОВ 250 г
ПРОТЕИНИ СИ ПРОТЕИНОВО МЮСЛИ 250 г
КФД НУТРИШЪН КОНФИТЮР DZEMIK 1 кг
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Хранене според кръвната група - кръвна група 0
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Лечение при панкреатит
- Хранене според кръвната група - кръвна група А
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Лечение на анална фисура
- Методи за лечение на анорексия
- Хранене според кръвната група - кръвна група тип АВ
- Чия, чиа
- Доц. Даниела Попова, Ръководител на Клиника по терапия на ендокринно метаболитни болести и диететика към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“: Не случайно в молитвата си казваме „Хляб наш насущний“
Коментари към Съществува връзка между нездравословната диета и развитието на макулна дегенерация, свързана с възрастта