Разпознаването на симптомите на инфаркт увеличава шанса за животоспасяващо лечение
Разпознаването на симптомите на сърдечен удар и предприемането на навременни действия увеличават шанса за получаване на животоспасяващо лечение, сочи проучване на Националната университетска болница Gyeongsang в Джинджу, Република Корея. Констатациите, публикувани в ESC Congress 2023, разкриват също, че пациентите с повторен инфаркт са по-склонни да разпознаят признаците, отколкото тези, които се сблъскват за първи път със състоянието.
Симптомите на сърдечен удар могат да включват болка в гърдите, преминаваща към ръката, челюстта и врата, замаяност, студена пот, задух, гадене и загуба на съзнание. |
Проучването
Настоящото проучване използва данни от KRAMI-RCC – регистър на пациенти с миокарден инфаркт в Република Корея. Анализът обхваща 11 894 души, от които 10 623 (90,4%) са с един сърдечен удар, а 1136 (9,6%) с два.
В рамките на изследването обучени медицински сестри изготвят въпросник, за да определят дали участниците разпознават следните симптоми на миокарден инфаркт – болка в гърдите, задух, студена пот, излъчваща болка към челюстта, рамото или ръката, замаяност, стомашна болка. Пациентите, които могат да идентифицират поне един симптом, са квалифицирани като „разпознаващи признаците“, а останалите като „неразпознаващи признаците.“
По време на проучването учените сравняват характеристиките на пациентите, времето до животоспасяващото лечение и оцеляването след коригиране на фактори като възраст, пол, образование, предишен инфаркт, рак, дислипидемия (абнормно количество липиди в кръвта), кардиогенен шок и наличие на остра декомпенсация при сърдечна недостатъчност.
Констатациите
Анализът на данните сочи, че малко над половината (52,3%) от пациентите разпознават симптомите на сърдечен удар. По-голямата част (92,9%) могат да идентифицират болката в гърдите като признак на инфаркт, докато приблизително една трета разпознават задуха (32,1%) и студената пот (31,4%). Също така всеки четвърти разграничава излъчващата болка към челюстта и ръката (27,4%), докато само 7,5% идентифицират замаяността като симптом на предстоящ сърдечен удар.
Що се отнася до характеристиките на пациентите, мъжете са по-склонни да разпознаят симптомите, отколкото жените (79,3% срещу 69%). Други черти, свързани с идентифицирането на признаците, са по-млада възраст и висше образование.
>>> Генетична особеност е сред причините инфарктът при жените по-често да остава незабелязан
Констатациите сочат също, че около 57,4% от участниците, които правилно идентифицират симптомите на инфаркт, получават лечение за отваряне на артериите и възстановяване на кръвния поток в рамките на два часа в сравнение с 47,2% от тези, които не разпознават признаците. Освен това групата на пациентите, които са наясно със симптомите, имат по-ниска смъртност в лечебно заведение (1,5%) в сравнение с останалите (6,7%).
Сред пациентите с повторен инфаркт процентът на разпознаване на симптомите е 57,5%, а при тези с първи сърдечен удар едва 14,4%.
„Констатациите показват, че е необходимо обучение за широката общественост и оцелелите от инфаркт относно симптомите, които ясно показват нуждата от предприемане на бързи действия. В нашето проучване пациентите, които са били запознати с признаците на сърдечен удар, са по-склонни да получат лечение бързо, което увеличава шанса за оцеляване. Жените, по-възрастните пациенти и тези с ниско ниво на образование могат да се възползват от обучение относно симптомите, за които да внимават.“, коментира авторът на проучването д-р Киехван Ким.
Heart attack victims who recognize symptoms are less likely to die in hospital: https://medicalxpress.com/news/2023-08-heart-victims-symptoms-die-hospital
Коментари към Разпознаването на симптомите на инфаркт увеличава шанса за животоспасяващо лечение