Разходката в замърсена среда обезсмисля положителния ефект от нея

Положителният ефект от физическите упражнения в градска среда при възрастните хора над 60-годишна възраст се заличава от мръсния въздух. Дори краткосрочното излагане на трафика на натоварените улици може да отмени благоприятните резултати за сърцето и белите дробове на възрастните, които се получават например при двучасови разходки.
Изводите са от проучване, което документира негативните ефекти върху здравите хора, както и върху онези с предшестващи сърдечно-респираторни състояния, с хронично обструктивно белодробно заболяване (ХОББ) или коронарна болест на сърцето.
В изследването участвали 119 доброволци над 60-годишна възраст, които били представителна извадка от трите вида състояния - здрави, с исхемична болест и ХОББ. Участниците имали за задача да се разхождат 2 часа на обяд из тихата част на Хайд Парк в Лондон или по оживената част на Оксфорд стрийт. При последния маршрут обстановката била замърсен въздух с въглерод, азотен диоксид и фини прахови частици от дизеловите изгорели газове.
Учените от университета "Дюк" измерили физическите показатели на участниците преди и след разходките. Те проверили капацитета на белите им дробове, кръвното налягане, кръвния поток и артериалната скованост.
След разходката в по-спокойната и чиста част на английската столица капацитетът на белите дробове на доброволците значително се подобрил в рамките на първия час и се запазил в продължение на 24 часа. При разходката в замърсената част през първите часове обемът им намалял още през първия час.
Приятното ходене в Хайд Парк редуцирало артериалната скованост с над 24% при здравите участници и при онези с ХОББ, а при болните от сърдечни заболявания - с 19%. Показателите след разходката по Оксфорд стрийт показват намаляване само с 4,6% при участниците в добро здравословно състояние, с 16% при пациентите с ХОББ и с 8,6% при тези със сърдечни заболявания.
Специалистите съветват възрастните хора и тези с хронични заболявания да избират за своята физическа активност затревени площи, които са далеч от населени места и трафик. „Често разходките са единствената възможност за тях да се радват на здравословно движение. Но много от тях живеят именно в натоварените части на градовете и затова основната задача пред институциите е да намалят замърсяването, за да има ефект подобна дейност“, коментира Чун, един от авторите на изследването от Центъра за околна среда и здраве в Кралския колеж в Лондон.
По статията работи: Ирина Тенева
Източник: medicalxpress.com
Снимка: picdn.net
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТЪРСАЧЪТ НА МИНАЛО ОТКРИВА СВЕТА - НИКОЛАЙ ОВЧАРОВ - ХЕРМЕС
РЕНЕ ФЮРТЕРЕР НАТУРИА НЕЖЕН МИЦЕЛАРЕН ШАМПОАН ЗА ЧЕСТА УПОТРЕБА 200 мл
РЕНЕ ФЮРТЕРЕР НАТУРИА НЕЖЕН МИЦЕЛАРЕН ШАМПОАН ЗА ЧЕСТА УПОТРЕБА 400 мл
БИОНИКЕ DEFENCE HAIR ШАМПОАН ЗА КОСА ПРОТИВ СУХ ПЪРХОТ 200 мл
ЕСТЕДЕРМ ОСМОКЛИЙН ПОЧИСТВАЩ КРЕМ 75 мл.
НИВЕА ПОЧИСТВАЩИ МОКРИ КЪРПИ ЗА ЛИЦЕ С МИЦЕЛАРНА ВОДА * 25
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
- Използвайте 4 трика за лесно почистване с бял оцет
- Мръсният въздух – сериозна предпоставка за бъбречни заболявания
- Избягване на замърсена вода
- Кипването на водата премахва до 90% от микропластмасовите частици
- Антиоксидантите като метод на лечение
- Отглеждайте хлорофитум за пречистване на въздуха от вредни вещества
- Положителната страна за Земята от коронавируса
- Някои лоши навици в детска възраст намаляват риска от алергии
- За тези удивителни... водорасли
Коментари към Разходката в замърсена среда обезсмисля положителния ефект от нея