Ракът засяга все повече хора под 50-годишна възраст
През последните няколко десетилетия не спира да се увеличава броят на хората под 50-годишна възраст, които се разболяват от рак. Изследване, проведено от учени от болница „Brigham and Women's“, сочи, че най-често срещани са ракът на гърдата, дебелото черво, хранопровода, бъбрека, черния дроб и панкреаса. Тенденцията бележи началото си около 1990 г.
За да разберат защо онкологичните заболявания все по-често засягат мъже и жени в разцвета на силите си, екипът прави задълбочен анализ на данни, взети от литературни източници и онлайн, включително за излагането на фактори, които биха могли да увеличат риска. Резултатите са публикувани в списание „Nature Reviews Clinical Oncology“.
Д-р Оджино: „Рискът от рак се увеличава с всяко следващо поколение“
Д-р Суджи Оджино, професор и учен от Катедрата по патология в болница „Brigham“, споделя: „От информацията, която успяхме да съберем, стигнахме до извода, че се наблюдава така нареченият „ефект при хората, родени по едно и също време“ (birth cohort effect). Смятаме, че всяка следваща група от хора, например родени през 10 години, е по-застрашена от рак, вероятно заради рискови фактори, на които е била изложена в по-ранна възраст. Накратко, изчислихме, че рискът се увеличава с всяко следващо поколение. Да вземем за пример хората, родени през 1960 г. Те са застрашени от рак преди навършване на 50 години повече от хората, родени през 1950 г. И, за съжаление, предвиждаме този риск да продължи да расте в бъдеще.“
Етапи на проучването
Оджино и водещият автор Томотака Угай първо събират информация за 14 различни вида рак, които в периода 2000 г. – 2012 г. са засягали все по-голям брой мъже и жени до 50-годишна възраст.
На втория етап от проучването те разглеждат възможните рискови фактори, на които може да са били изложени пациентите по-рано през живота си.
На финала правят сравнителен анализ между клиничните и биологичните характеристики на туморите при тези, които се разболяват преди 50 години, и тези, които се разболяват в по-напреднала възраст.
Промени в рисковите фактори
Учените откриват, че през последните няколко десетилетия експозомът (хранителните навици, начинът на хранене, теглото, заобикалящата среда и микробиомът), характерен за ранния етап от живота на човека, е претърпял значителни промени. Те смятат, че вредните хранителни навици, типични за Запада, и начинът на живот вероятно са сред основните причини за развитието на рак при хора под 50-годишна възраст.
Ролята на скрининга и ранната диагностика на ракови заболявания
До известна степен увеличеният брой случаи на точно определени видове ракови заболявания се дължи и на ранното им откриване, благодарение на програмите за скрининг. Разбира се, не само ранната диагностика е причина за наблюдаваната тенденция, но тя все пак играе роля.
Екипът на д-р Суджи Оджино посочва като възможни рискови фактори за отключването на рак преди навършване на 50-годишна възраст* консумацията на алкохол и обработени храни, липсата на сън, тютюнопушенето и затлъстяването.
Продължителността на детския сън е значително по-кратка
Едно от изненадващите открития по време на изследването е, че продължителността на съня при възрастните не се е променила през годините толкова, колкото продължителността на съня при децата, която е намаляла драстично за няколко десетилетия.
След 50-те години на миналия век рязко започва да се увеличава консумацията на алкохол, обработени храни и подсладени напитки. Зачестяват случаите на пациенти със затлъстяване и диабет тип 2, което е свързано със заседналия начин на живот. Според учените неблагоприятните промени в хранителните навици и липсата на физическа активност дават своето отражение върху микробиома на човека.
>>> Влияние на физическата активност върху човешкото тяло
Най-много са случаите на ракови заболявания, свързани с храносмилателната система
От 14-те типа ракови заболявания, разглеждани по време на проучването, осем засягат храносмилателната система. „Храната, която консумираме, поддържа живи и микроорганизмите в червата ни. Тя влияе директно на състава на микробиома, а промените в него са предпоставка за развитие на някои болести“, допълва Угай.
Едно от ограниченията на изследването е, че данните за хората от слабо- и средноразвитите страни са недостатъчни, което не позволява на екипа да анализира тенденциите там.
Оджино и Угай възнамеряват да продължат със събирането на информация, като за целта ще си сътрудничат с международни изследователски институти. Според експертите е много важно да бъдат проведени надлъжни кохортни проучвания, в които да бъдат включени и деца, чието здравословно състояние да се проследи през следващите няколко десетилетия.
Угай отбелязва: „Само така ще можем да разберем дали причината за отключването на рак при даден човек не се крие назад във времето, или дори в детството му. Надяваме се, че ще можем да съберем данни от електронните здравни досиета на участниците, а и планираме да вземаме проби от тях на определени интервали. Може би ще успеем да надникнем в бъдещето и да предвидим какви са рисковете за идните поколения.“
* Tomotaka Ugai et al. Is early-onset cancer an emerging global epidemic? Current evidence and future implications. Nature Reviews Clinical Oncology. 2022.
- Cancers in adults under 50 are on the rise globally: https://medicalxpress.com/news/2022-09-cancers-adults-globally
- Is early-onset cancer an emerging global epidemic? Current evidence and future implications: https://www.nature.com/articles/s41571-022-00672-8
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АНТИРАК - Д-Р ДАВИД СЕРВАН - ШРАЙБЕР - ИЗТОК - ЗАПАД
АКТИСЛИМ капсули * 60
НовПЮРВИТАЛ МЕТС капсули * 60
КОД ЗАТЛЪСТЯВАНЕ - Д-Р ДЖЕЙСЪН ФЪНГ - ИЗТОК - ЗАПАД
ПЮР НУТРИШЪН МАЛИНОВИ КЕТОНИ капсули * 60
АБОКА ЛИБРАМЕД таблетки * 138
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хранене според кръвната група - кръвна група 0
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Хранене според кръвната група - кръвна група А
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
Коментари към Ракът засяга все повече хора под 50-годишна възраст