Намалява или увеличава приемът на омега-3 мастни киселини риска от рак на простатата
Омега-3 мастните киселини са незаменим съюзник в борбата с редица здравословни състояния, регулирайки възпалението в организма. Дали обаче са способни да понижат риска от рак на простатата? Полезните мастни киселини последователно показват, че предпазват от раковото заболяване в проучвания върху животни. Но когато става дума за хора, резултатите са много разнопосочни.
В най-скорошния преглед на наличните изследвания, публикуван в списанието Journal of Epidemiology, някои проучвания стигат до следните противоположни изводи:
- Омега-3 мастните киселини намаляват риска от рак на простатата.
- Приемът на омега-3 не оказва ефект върху риска от рак на простатата.
- Съществува връзка между омега-3 мастните киселини и повишения риск от рак на простатата.
Какво разглежда прегледът?
Прегледът обхваща 16 проспективни проучвания върху хора, изследващи асоциациите между приема на омега-3 мастни киселини и нивата им в кръвта с риска от развитие на рак на простатата. Констатациите показват:
- По-високите кръвни нива на докозахексаенова киселина (DHA), но не и на алфа-липоева киселина (ALA) и ейкозапентаенова киселина (EPA), показват слабо увеличение на риска от рак на простатата.
- Диетичният прием на ALA (0,5 грама на ден) намалява риска от рак на простатата.
- По-високите кръвни нива на DHA и EPA са свързани с повишен риск от рак на простатата в проучвания с по-кратка продължителност на проследяване (по-малко от 7 години).
- В някои изследвания повишаването на нивата на DHA в кръвта с 0,2% се свързва с 3% по-нисък риск от рак на простатата.
Изправени пред този набор от непоследователни и противоположни резултати, изследователите заключават, че „различните индивидуални експозиции на омега-3 мастни киселини могат да покажат различни или дори противоположни асоциации с риска от рак на простатата“. Поради това те са на мнение, че са необходими проучвания с по-голям обем на извадката и по-дълго време за проследяване, за да се потвърдят резултатите.
Какво означават резултатите за мъжкото здраве?
Редица проучвания върху животни и инвитро клетъчни изследвания показват, че омега-3 мастните киселини могат да инхибират развитието на рак и да намалят риска от рак на простатата. Изследванията при хора обаче не показват последователен модел. Какво е различното в изследванията върху животни в сравнение с тези при хора?
Контрол върху количеството омега-3 мастни киселини
При проучванията върху животни диетата и количеството омега-3 мастни киселини се контролират, докато при хората – не. Диетата на животните осигурява много по-ниско съотношение между провъзпалителните омега-6 и противовъзпалителните омега-3, докато при хората може да достигне 20:1. Противоречивите резултати, наблюдавани при проучванията, може да означава, че хранителният режим на изследваните мъже не осигурява адекватни количества омега-3, за да се балансира приема на омега-6 и да се осигури ефективна защита.
Прием на вредни храни
Гранясалите масла от всякакъв вид са провъзпалителни, причиняват клетъчни увреждания и по този начин насърчават появата и прогресията на рака. Същото се отнася и за тежките метали, особено живак и арсен, които се натрупват в по-големите мазни риби – основен хранителен източник на DHA.
Индекс на телесна маса
В проучванията, коригирани спрямо теглото на мъжете, връзката между високите нива на DHA и EPA с повишения риск от рак на простатата е значително по-очевидна при участниците с наднормено тегло или затлъстяване. Излишните мазнини, особено висцералната мастна тъкан или коремните мазнини, са силно провъзпалителни.
Омега-3 мастните кисели се оказват полезни за намаляване на риска от рак на простатата при животни, тъй като те се хранят много по-здравословно от мнозинството мъже днес.
Омега-3 мастните киселини намаляват риска от рак на гърдата
Както ракът на гърдата, така и ракът на простатата е свързан с хормонални промени. Това предполага, че EPA и DHA трябва да предпазват и от двете заболявания. Отново диетата на участниците в тези проучвания е основен диференциращ фактор – жените се хранят по-здравословно от мъжете.
>>> Хормоналната терапия при рак на простатата удвоява риска от смърт от сърдечни заболявания
Фактори, които оказват влияние върху въздействието на омега-3
Няколко фактора в диетата и начина на живот на мъжете пречат на омега-3 мастните киселини да бъдат полезни за здравето. Ето кои са те:
- Недостатъчна консумация на омега-3 за компенсиране на прекомерния прием на омега-6.
- Прием на храни с потенциално канцерогенни вещества.
- Наличие на прекомерно количество телесни мазнини.
- Спазване на нездравословна диета.
Do Omega 3 Fatty Acids Increase or Decrease Risk for Prostate Cancer?: https://blog.algaecal.com/do-omega-3-fatty-acids-increase-or-decrease-risk-for-prostate-cancer/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Рак на простатата
- Подобряване на психичното здраве: добавки и хранене
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Мужик корен
- Простатно-специфичен антиген (ПСА/PSA)
- Змийското масло - как истински лечебен продукт се превръща в символ на измамата
- Хранителни добавки при менопауза
- Теснолистна върбовка, Иван чай, Огнена трева
- Омега-3 мастни киселини
Коментари към Намалява или увеличава приемът на омега-3 мастни киселини риска от рак на простатата