Упражненията могат да намалят тежестта на следродилната депресия
Акценти
|
Редовните упражнения с умерена интензивност могат да намалят тежестта на следродилната депресия и риска от развитие на тежка клинична депресия при младите майки, установява анализ на наличните доказателства, публикуван в British Journal of Sports Medicine. Констатациите разкриват, че за целта е необходима тренировка – най-малко 80 минути седмично – включваща бързо ходене, водна аеробика, колоездене и упражнения за устойчивост с ленти и тежести.
Средродилната депресия и тревожността се наблюдават сравнително често след раждане и се свързват със самопренебрегване (липса на грижа за себе си по отношение на здраве и хигиена) и компрометирана връзка с бебето, което от своя страна може да повлияе на когнитивното, емоционалното и социалното развитие на детето. Конвенционалните лечения за депресия и тревожност през първите седмици и месеци след раждането включват най-вече лекарства и консултации с психотерапевт, които често са свързани съответно със странични ефекти и лошо придържане към терапията.
>>> Следродилна депресия: признаци и симптоми
Предишни проучвания показват, че редовната физическа активност ефективно облекчава депресивните симптоми, но не е известно дали може да намали тежестта на следродилната депресия през първите няколко седмици след раждането или да понижи риска от клинична депресия. За да хвърлят допълнителна светлина по въпроса, изследователи от Университета на Алберта разглеждат проучвания, публикувани до януари 2024 г., които сравняват различни интервенции за следродилна депресия.
Прегледът
Систематичният преглед разглежда общо 35 уникални проучвания, включващи 4072 жени от 14 държави. Честотата на интервенции, включващи упражнения, варира от 1 до 5 дни в седмицата, с продължителност от 15 до 90 минути на сесия. Сесиите включват аеробни упражнения, силови тренировки, разтягане, йога, както и комбинация от тях.
Анализът на обобщените данни показва, че рискът от развитие на клинична депресия е с 45% по-нисък сред младите майки, които спортуват редовно*, в сравнение с тези, които избягват упражненията. Също така физическата активност е свързана с по-малко и по-леки симптоми на депресия и тревожност след раждането.
Започването на тренировки до третия месец след раждането е свързано с по-голямо намаление на риска от клинична депресия, отколкото по-късното им стартиране. Констатациите показват също, че колкото по-голям е тренировъчният обем, толкова по-значително е намаляването на тежестта на симптомите.
За да се възползват от предимствата на упражнения, младите майки трябва да тренират поне 80 минути всяка седмица, категорични са учените. В идеалния случай те трябва да се опитат да бъдат физически активни поне четири дни от седмицата.
Водещият автор на проучването, проф. Марджи Дейвънпорт, споделя, че леките упражнения в първите седмици след раждането, като например ходене, наистина могат да помогнат за справяне със следродилната депресия. „След като майката се възстанови от раждането, леките разходки се насърчават. Ходенето е чудесен начин младите майки да бъдат физически активни и е нещо, което могат да правят заедно с бебето си.“
Според изследователите констатациите могат да бъдат приложени за насърчаване на алтернативни, безопасни, достъпни и евтини възможности за подобряване на психичното здраве след раждането, включващи упражнения с умерена интензивност.
*Davenport Margie et al. Impact of postpartum physical activity on maternal depression and anxiety: a systematic review and meta-analysis. British Journal of Sports Medicine. 2024.
- Exercise reduces severity of postpartum depression and anxiety: https://www.news-medical.net/news/20241107/Exercise-reduces-severity-of-postpartum-depression-and-anxiety
- More than an hour of exercise a week may help with ‘baby blues’, says study: https://www.theguardian.com/society/2024/nov/07/more-than-an-hour-of-exercise-a-week-may-help-with-baby-blues-says-study
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Следродилна депресия: признаци и симптоми
- Лечение при следродилна депресия: лекарства, добавки, полезни съвети
- Личната борба на принцеса Даяна със следродилната депресия
- Истината за тежката следродилна депресия: Бях опасна за самата себе си
- Кой би съчувствал на майка, чийто импулс е да избяга от детето си
- Питър Дайвърс за следродилната депресия при мъжете: „Най-мрачният период от живота ми“
- Какво разкриват публикациите в социалните мрежи за психичното здраве на бащите
- Мълчаливото страдание на бащите, преживели психологическа травма след тежко раждане на майката
- Скъпи майки, преборете постродилната депресия и бъдете щастливи с новия си живот
- Боровинките предпазват младите майки от следродилна депресия
Коментари към Упражненията могат да намалят тежестта на следродилната депресия