Пречат ли слънцезащитните продукти на усвояването на витамин D
Акценти
|
Въпросът дали слънцезащитата пречи на усвояването на витамин D няма еднозначен отговор. Според някои учени правилното използване на продуктите срещу изгаряне наистина може да доведе до недостиг на витамина, но според други дефицит се наблюдава само през зимата.
Само обилното нанасяне на слънцезащитен крем пречи на усвояването на витамин D
Д-р Хенри Лим от катедрата по дерматология към Henry Ford Health System и бивш президент на Американската академия по дерматология смята, че, ако човек нанася плътен слой слънцезащитен лосион, кожата му наистина няма да усвоява витамин D. Под плътен слой се има предвид около 30 г от продукта за цялото тяло. Той обаче не вярва, че са много хората, които използват толкова голямо количество.
Затова, ако не нанасяте обилно количество от слънцезащитния си продукт, няма причина да се притеснявате, че не усвоявате витамин D от слънцето. Австралийско проучване разкрива, че човек получава достатъчно витамин D през лятото, без значение дали използва истински или плацебо слънцезащитен крем. Вероятно причината за това е, че хората излагат голяма част от кожата си на слънцето през топлите месеци.
Д-р Лим все пак не изключва хората, които нанасят наистина голямо количество от продукта, носят шапка и дрехи със SPF защита (мерки, които препоръчва за намаляване на риска от рак на кожата), да страдат от недостиг на витамина.
» Защо слънцезащитата е толкова важна в борбата със стареенето на кожата
Дефицит на витамин D vs. риск от рак на кожата
Витамин D се синтезира в кожата, когато е изложена на UVB слънчеви лъчи. Ако 2-3 пъти седмично, в продължение на 15-20 минути човек оставя непокрити 15%-20% от нея, той би си набавил оптималното количество от витамина.
Негативните последици от излагането на слънце обаче са налице дори когато слънчевата светлина е слаба. Тогава ефектът е с натрупване и не може да се забележи толкова бързо, твърди Лим.
Увреждане на ДНК при излагане на слънце
Той пояснява, че когато кожата потъмнява, се уврежда ДНК. Колкото повече потъмнява, толкова по-сериозно е и увреждането. По този начин се увеличава рискът от рак на кожата и от фотостареене (стареене на кожата вследствие излагането на слънце). Спиноцелуларният и базоцелуларният рак са най-често срещаните видове рак на кожата при човека, които са свързани със степента на излагане на слънчевите лъчи. Меланомът от своя страна, най-смъртоносният рак на кожата, често се развива при интензивно, но не постоянно, а с прекъсване, излагане на слънце.
Д-р Патриша Фарис: „Хората трябва да използват слънцезащита, въпреки риска от недостиг на витамин D“
Д-р Патриша Фарис, дерматолог от Американската асоциация на дерматолозите, споделя: „Пациентите трябва да използват слънцезащита, въпреки че тя може да попречи на тялото им да усвоява витамин D. Обичам да им казвам, че, ако хипотетично цигарите повишават нивото му, това не означава, че трябва да пушат повече. С други думи, не можем да препоръчаме на човек да се излага на добре известен канцероген, какъвто са UV лъчите, за да повиши нивото на витамин D.“
Използването на слънцезащитни продукти пречи на синтеза на витамин D, но само през зимата
Екип дерматолози от Анкара, Турция, провежда проучване, чиято цел е да изчисли нивата на витамин D в здрави деца на възраст 0-18 години през зимния сезон и да установи каква е връзката между използването на слънцезащитни продукти и нивото на витамина.
Учените събират демографски данни, както и информация за стила на обличане, типа кожа, история на предишни изгаряния, честота на посещаване на плажове през лятото, навици за използване на слънцезащитни продукти, носене на слънчеви очила и шапки.
В изследването са включени 376 деца (172 момчета и 204 момичета). Усреднената стойност на общия витамин D 25(OH) през зимата е 15.32±8.64 ng/mL, като стойностите са коригирани спрямо възраст, пол, стил на обличане, честота на изгаряния (ако има такива) и използване на слънцезащита.
Подрастващите и момичетата страдат по-често от недостиг на витамина в сравнение с по-малките деца. Специалистите откриват, че малчуганите с оптимални нива на витамин D не използват слънцезащитни средства толкова редовно и в такива количества като юношите.
От анализа става ясно още, че слънцезащитният фактор, типът продукт, сезонът и частта от кожата, изложена на слънце, не влияят особено върху нивото на витамина в организма.
Заключението на турския екип гласи, че нанасянето на слънцезащитен продукт намалява нивото на витамин D през зимата. Препоръчително е децата, особено момичетата и подрастващите, да се излагат на слънце, за да поддържат оптималните му нива. Според учените през зимния сезон те могат да приемат витамина и под формата на добавка.
» Витамин D помага в битката с рака
Как да поддържаме оптимално ниво на витамин D
Дерматолозите препоръчват носенето на шапки с широка периферия, слънчеви очила и дрехи със слънцезащитен фактор, за да се намали рискът от рак на кожата и фотостареене. Дрехите, които ни предпазват от негативното въздействие на слънцето, имат етикет UPF.
Слънцезащитните продукти е добре да са с фактор над 30, което означава, че ни защитават от вредните UVA и UVB лъчи. Те следва да се нанасят щедро върху всички открити участъци от кожата, ако предстои да прекараме дълго време навън.
Дори и хората с по-тъмна кожа е добре да използват слънцезащитни продукти, въпреки по-ниския риск от рак на кожата. Д-р Лим уточнява, че Американската академия по дерматология е в процес на изготвяне на насоки за фотозащита в зависимост от типа кожа.
Поддържането на оптимално ниво на витамин D може да се постигне и с прием на мултивитамини, твърдят специалистите. Те припомнят, че недостигът му може да доведе до изтъняване на костите и до фрактури.
От Американския национален институт по медицина препоръчват следните дневни дози витамин D за хора, които се излагат твърде малко или не се излагат въобще на слънчева светлина:
- 400 IU дневно за бебета до 1 година;
- 600 IU дневно за деца, тийнейджъри и възрастни между 1 и 70 години;
- 800 IU дневно за хора над 71 години.
Освен прием на добавки, специалистите препоръчват и включване в менюто на храни, богати на витамин D – сьомга, риба тон, масло от черен дроб на риба треска, яйчен жълтък, както и зърнени закуски и млека, обогатени с витамина.
- Could sunscreen cause Vitamin D deficiency? Short answer: Yes: https://edition.cnn.com/2019/09/18/health/vitamin-d-deficiency-sunscreen-wellness/index.html
- Vitamin D Levels in Children During Winter and the Relationship Between Sunscreen and Sun Protection Behaviors: https://www.researchgate.net/publication/372850387_Vitamin_D_Levels_in_Children_During_Winter_and_the_Relationship_Between_Sunscreen_and_Sun_Protection_Behavior
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АВЕН СЪНСИМЕД ЗА СВРЪХЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА 80 мл
БИОДЕРМА АТОДЕРМ XEREANE УСПОКОЯВАЩ БАЛСАМ 150 мл
КАРОТЕН ФЕМИЛИ СЛЪНЦЕЗАЩИТНО МЛЯКО-СПРЕЙ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО ЗА ВЪЗРАСТНИ И ДЕЦА SPF30 270 мл
ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ВИТАМИНИ A - Я С ЛУТЕИН таблетки * 30
ЦЕНТРУМ SILVER 50+ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30
КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D таблетки 600 мг * 60 LIFE IS FINE
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Подобряване на психичното здраве: добавки и хранене
- Витамин D добавка - симптоми при недостиг, ползи, дозировка
- Лепка
- Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
- Напълнява ли се от витамин Д?
- Хранителни добавки при менопауза
- Червена детелина
- Витаминни добавки
- Домашни средства срещу белене на кожата след слънчево изгаряне
- Как да разпознаем кои бенки са опасни
Коментари към Пречат ли слънцезащитните продукти на усвояването на витамин D