Тежестта на астмата при децата е свързана с микробиома на горните дихателни пътища
Ново проучване, ръководено от учени от Медицинското училище към Университета „Вашингтон“ в Сейнт Лиус, САЩ, предполага, че съществува връзка между бактериите, които живеят в горните дихателни пътища, и тежестта на симптомите на астма сред децата с лека до умерена форма на хроничното възпалително заболяване.
Настоящото изследване разкрива възможността микробиомът на горните дихателни пътища да играе съществена роля за тежестта на симптомите на астма, но все още няма категорични доказателства за причинно-следствена връзка. Според учените обаче проучването проправя път за бъдещи изследвания, с които да се определи дали промените в популацията на бактериите могат да подобрят контрола на хроничното възпалително заболяване.
Микробиомът на дихателните пътища играе роля при тежестта на симптомите на астма
Проучването включва 214 деца, диагностицирани с лека до умерена форма на астма, на възраст между 5 и 11 години. За да се изследва микробиома на горните дихателни пътища, учените взимат проба от носен секрет от всички участници в самото начало на проучването, когато хроничното заболяване е добре контролирано. Повторни изследвания на популацията на бактериите са направени и при появата на първи признаци на влошаване на състоянието.
По време на проучването изследователите откриват, че децата, при които се наблюдават ранни признаци за влошаване на хроничното възпалително заболяване, са по-склонни да имат бактерии, свързани с различни болести, включително такива от групите Staphylococcus, Streptococcus и Moraxella, живеещи в горните дихателни пътища. За разлика от тях, микробите на дихателните пътища, доминирани от бактериите Corynebacterium и Dolosigranulum, се свързват с периоди на добре контролирана астма.
Учените установяват също, че при децата, в чиито микробни общности, живеещи в горните дихателни пътища, доминират бактериите от групата Moraxella, рискът от влошаване на симптомите на астма е по-висок в сравнение с тези, при които преобладават други микроорганизми и е настъпила промяна в микробиома.
“Нашите резултатите разкриват промяна в микробиома на дихателните пътища при децата, които развиват астма. Интригуващо е също да се установи, че моделът на промяна на микробиома може да играе важна роля при обостряне на астмата. Планираме бъдещи проучвания, за да проследим тази възможност.“, казва д-р Янджиао Джоу, който провежда постдокторски изследвания върху различни видове микроорганизми.
Необходимост от по-ефективни методи на лечение и контрол на астмата
Според автора на проучването Аврахам Бейгелман, доцент по педиатрия във Вашингтонския университет, има спешна необходимост от разработване на по-ефективни методи лечение и контрол на астмата, насочени към най-малките пациенти. „Въпреки че нашето проучване не може да докаже причинно-следствената връзка между бактериалните популации в дихателните пътища и тежестта на астмата сред децата, то поне повдига интригуващи въпроси.“, допълва Бейгелман.
Въз основа на констатациите от проучването учените заявяват, че планират провеждането на изследвания върху мишки, при които микробиомът на горните дихателните пътища е внимателно контролиран, което ще помогне за установяване на ролята на бактериите при тежестта на хроничното възпалително заболяване. Също така подобни експерименти ще предоставят възможност на учените да тестват различни интервенции, насочени към промяна на популацията на бактериите в горните дихателни пътища по начин, който да окаже положителен ефект върху контрола на астмата при най-малките пациенти.
Констатациите от настоящото изследване са публикувани на 16 декември 2019-а в списанието „Nature Communications“.
medicalxpress.com, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30
НовПНЕВМОТАХОМЕТЪР ОМРОН PFM 20
АПАРАТ ИНХАЛАТОР ОМРОН C102 ТОТАЛ
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Лечение чрез дишане по метода Бутейко
- Астма
- Лечение с кислород
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- д-р Мария Иванова Пачева-Божинова
- Инхалаторни кортикостероиди: видове, употреба, рискове
- Кожен микробиом – защо микробите по кожата са важни за нас
- д-р Катя Асенова Гинева-Попова
- д-р Бойко Кирилов Боянов
Коментари към Тежестта на астмата при децата е свързана с микробиома на горните дихателни пътища