Спортът ни прави по-умни, твърдят учените
Ако си търсите причина, за да започнете да спортувате по-активно, учени от Калифорнийския университет могат да ви дадат една добра такава. Заключението на групата изследователи е, че хора, които горят най-много енергия, имат по-здрави и по-млади мозъци в сравнение с тези, които не извършват физическа дейност.
Водещият автор Сайръс Раджи от Калифорнийския университет разказва, че са работили над изследване, за да установят доколко спортът е свързан със запазването на сиво вещество при стареенето.
Мозъкът се състои от неврони и нервни влакна и разрушаването им през годините е една от възможните причини за старческа деменция и Алцхаймер. Само в САЩ болестта засяга 5 милиона души. Според статистики броят им се очаква да се утрои до 2050 година. Изследването, направено сред 876 възрастни хора (между 69 и 95 години), показва, че хората, горили най-много калории, имат 5% повече сиво вещество.
"Ако искате да постигнете максимален ефект, трябва да увеличите физическата си активност още на 40 или 50 години", обяснява Раджи.
Въпреки че изследването показва връзката между активността и доброто здраве на мозъка, резултатите не доказват категорично, че активността запазва мозъка. "Възможно е и просто хората с по-големи мозъци да са и по-активно спортуващи", предполага Нопман, професор по неврология в Рочестър, Минесота.
Как влияе спортът на нежния пол?
Всяка физическа активност съхранява женския мозък и го предпазва от умствени проблеми. До този извод са стигнали канадски невролози, които направили проучване сред 9000 представителки на нежния пол. Оказало се, че умереният спорт намалява вероятността от старческо слабоумие в преклонна възраст. Според учените особено важно е физическото натоварване при децата, защото това ще помогне на нормалната работа на мозъка след години.
Изследователите доказали още, че при жените, които са започнали да спортуват на 30 или 50 години, също е намалял рискът от когнитивна дисфункция, тоест отслабването на възможността да се запаметяват нови знания. Учените уверяват, че всяка физическа дейност оказва положително влияние върху мисловните процеси и пластичността на мозъка. Освен това предпазва от хипертония, затлъстяване и диабет.
Спортуването сред природата е много по-полезно, отколкото във фитнес залите.
Спортуването на открито е най-добрият начин за ефективна релаксация както на тялото, така и на ума.
"Когато спортуваме навън, се чувстваме по-свежи, положително настроени и с повече енергия. Спортът на открито намалява намалява стреса и напрежението, защото природата действа успокояващо", казва научният сътрудник д-р Джо Томпсън-Кун.
Други предимства при спортуването навън са, че сме в естествена и просторна среда, а не в затворено пространство. Така изпитваме по-голямо удовлетворение от физическите упражнения, а това се отразява добре на физическото и психическото състояние.
"В Европа близо 75% от населението живее в градска среда, за това са необходими повече усилия за постигане на по-голяма близост между хората с природата", смята проф. Майкъл Депледж.
Спортът като средство за активизиране на ума
Индивиди, които системно пристъпват към спортна дейност и физическа активност са способни в по-висока степен да развиват умствена дейност, която се характеризира с извеждане на правилото чрез класификация на общите подробности. Логично е спортуващите да имат превъзходство в умстваните си способности, що се отнася до пространствените връзки при движението на формите и телата, т.е. култура на движението. Още повече, че отделните спортове са изпълнени със ситуации, които изискват зрително възприемане на движението на играчите, спортните уреди, средствата. Това, успоредно с укрепването на мускулите, води до развитие на мисленето, разкрепостяване на мисълта и по-ефективно използване на ума. Развива се общата интелигентност.
Човешкото същество развива много движения, но не всяко от тях е резултат на мисловна дейност. Например инстинктивните движения, реакциите, конвулсивните движения, гърчовете и др. са видове движения, които човек извършва при определени условия, без предварително да мисли за тях. Колкото до волевите движения, може да се каже, че те са насочени към цел, която осъществяват чрез определяне на стъпките за разрешаване на проблемите, които среща човек в живота си. Тези стъпки се свеждат до следното: констатиране на проблема; събиране на информация за него; разработване на варианти за разрешаването му; избор на най-доброто решение; практическо осъществяване на избрания вариант.
В заключение може да се каже, че спортната дейност и физическата активност, използвани от човека с ентусиазъм и всеотдайност, повишават неговата мускулна сила и засилват издръжливостта на тялото му, като заедно с това увеличават неговите познания (за структурата на тялото,за общото здраве, физическата кондиция, динамичните, естетическите и културните аспекти на движението, законите и правилата на игрите, тяхната история и място в културата на народите), активизират ума и развиват интелекта – при условие, че си останат средство, а не се превърнат в самоцел.
Снимки: Pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА
НовРОДИОЛА РОЗЕА капсули * 90 ВЕМОХЕРБ
СОЛГАР L - ГЛУТАМИН таблетки 1000 мг * 60
ХАЯ ЛАБС ЖЕН ШЕН СИБИРСКИ капсули 500 мг * 100
ПРОМОХАЯ ЛАБС ГАБА капсули 500 мг * 100
ПРОМОНАТРОЛ ГУАРАНА капсули 200 мг * 90
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт
- Навяхване на глезена в спорта
- Асоциативни корови зони
- Какво представляват стероидите?
- Контузия на петата при спортисти
- Карнитин (L-Carnitine): действие, полезни ефекти, приложение
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Тонизиране на долна част на гърдите с две прости упражнения
Коментари към Спортът ни прави по-умни, твърдят учените