Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Стандартен кръвен тест може да изчисли риска от инфаркт в следващите 6 месеца

Стандартен кръвен тест може да изчисли риска от инфаркт в следващите 6 месеца

от 22 фев 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Стандартен кръвен тест може да изчисли риска от инфаркт в следващите 6 месеца - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Шведски учени работят върху възможността стандартният кръвен тест да се използва за изчисляване риска от инфаркт през следващите 6 месеца.
  • Екипът открива над 90 молекули, които могат да послужат като биомаркери за предстоящо сърдечносъдово нарушение.
  • Най-надеждният показател за възможен в близко бъдеще инфаркт е мозъчният натриуретичен пептид.
  • Засега инструментът се използва само с научна цел.

Инфарктът е една от водещите причини за смърт в световен мащаб, като случаите непрекъснато се увеличават. За съжаление, той обикновено настъпва без предупредителни знаци. Учени от шведския университет Uppsala идентифицираха кръвни биомаркери, с чиято помощ може да се изчисли вероятността от инфаркт* и да се предприемат нужните превантивни мерки.

Екипът работи и върху разработването на онлайн инструмент, подходящ за всеки, който знае стойностите на LDL и HDL холестерола си, обиколката на талията, височината и някои други параметри. Той ще изчислява риска от инфаркт през следващите 6 месеца.

Авторите на проучването анализират кръвни проби от 169 053 европейци, които не страдат от сърдечносъдови нарушения. Също така те сравняват кръвната картина на 420 души, получили за първи път сърдечен удар до 6 месеца след вземането на пробата, с тази на 1598 доброволци, които са напълно здрави.

След направения анализ те идентифицират 91 молекули, които според тях подсказват за предстоящ инфаркт.

Резултатите са публикувани в списание Nature Cardiovascular ResearchTrusted Source.

Мъж с дънкова риза, който държи чаша и е направил болезнена гримаса

Ролята на мозъчния натриуретичен пептид

Старши авторът д-р Йохан Зундстрьом пояснява: „От тези 91 молекули някои ще се окажат причина за инфаркт, други предпоставка, а трети просто няма да имат връзка със състоянието. За да разграничим коя каква роля играе, е нужно да проведем повече задълбочени проучвания.“

Една от 91-те молекули е мозъчният натриуретичен пептид, който най-често се свързва с непосредствения риск от сърдечен удар. Той се произвежда единствено от клетките на сърдечния мускул вследствие на прекалено натоварване на сърцето поради нефизиологични причини.

Кардиологът д-р Джейни Морган допълва, че в изследването е открита и слаба връзка между CACS (натрупването на калций в коронарните артерии) и мозъчния натриуретичен пептид. Тя припомня, че много специалисти считат CACS за показател за увеличен сърдечен риск в дългосрочен, десетгодишен план.

Кръвният тест не отчита ролята на генетичния фактор

Тестът все още се използва само с изследователска цел.
Кардиологът д-р Ченг-Хан Чен, който не е член на екипа, споделя: „Не разполагаме с инструмент за оценяване на „непосредствения риск“, какъвто се опитват да създадат експертите от Швеция. Ако се окаже надежден и достатъчно прецизен, ще можем по-бързо да разберем кои пациенти се нуждаят от допълнителни изследвания.“

Идеята на екипа е да се даде възможност на хората да сравнят своя собствен риск от инфаркт с този на средностатистически човек от същия пол и на същата възраст. Планира се и разширяването на достъпа на населението до уеб интерфейса.

Д-р Морган подчертава, че на този етап данните от изследването са предварителни и допълва: „Въпреки че възрастта е променлива, която помага за изчисляване риска от инфаркт, все още не е ясно считано от кога и колко често човек трябва да се подлага на скрининг.“

Инструментът, който разработват учените, предлага опция и за въвеждане на стойности MIMI/UKBB стойности. MIMI е съкращение на „маркери за непосредствен инфаркт на миокарда“, а UKBB – на биобанка UK Biobank. Добавянето на въпросните параметри означава, че тестът ще отчита и характерни особености на общността, към която човекът принадлежи.

MIMI обхваща данните за хора от други шест кохортни проучвания в Европа, които не са страдали от сърдечносъдово нарушение, но са получили сърдечен удар до 6 месеца след кръвното изследване. А биобанката на Великобритания представлява голяма биомедицинска база данни за граждани на Великобритания, до която учените имат свободен достъп.

Д-р Морган добавя, че новият тест не взема под внимание стойността на липопротеините, които са генетичен фактор за сърдечни проблеми.

Възрастен мъж с бяла коса, който се държи за гърдите и гледа лекаря

>>> Разпознаването на симптомите на инфаркт увеличава шанса за животоспасяващо лечение

Как да намалим риска от инфаркт

Според д-р Чен, ако инструментът бъде одобрен, би било добре здрав човек да го използва на всеки 4 до 6 години, каквато е неговата практика към момента при изследване стойностите на холестерола.
Ако обаче лицето е застрашено от сърдечносъдови нарушения, проследяването следва да се извършва по-често, например поне веднъж годишно. „В случай, че моделът на шведския екип навлезе в клиничната практика, може би пациентите ще трябва да си правят кръвно изследване през 6 месеца“, допълва той.

Д-р Зундстрьом е категоричен, че времето преди възникване на инфаркт е жизненоважно. Той пояснява, че рискът се удвоява през първия месец след развод и е пет пъти по-голям през първата седмица след поставяне на диагноза за раково заболяване.

Д-р Морган е на мнение, че, ако човекът има сериозни индикации за инфаркт, най-добрата превенция се състои в извършването на интервенция. В най-тежките случаи лекарите избират коронарна ангиопластика, която се е наложила като златен стандарт.

Ако опасността за здравето и живота на пациента не е непосредствена, обикновено се предписват медикаменти и се препоръчва промяна в начина на хранене, както и редуциране на теглото.

* Gustafsson, S., Lampa, E., Jensevik Eriksson, K. et al. Markers of imminent myocardial infarction. Nat Cardiovasc Res, 2024.

Източник:
  • A simple blood test may be able to predict heart attack risk within 6 months: https://www.medicalnewstoday.com/articles/blood-test-predict-heart-attack-risk-within-6-months
  • Markers of imminent myocardial infarction: https://www.nature.com/articles/s44161-024-00422-2#citeas
Още по темата:
  • Сексът след инфаркт - кога и как Сексът след инфаркт - кога и как
  • Комбинацията от семена на сминдух и чесън защитава от инфаркт Комбинацията от семена на сминдух и чесън защитава от инфаркт
  • Възпалителните заболявания на червата могат да провокират сърдечен удар Възпалителните заболявания на червата могат да провокират сърдечен удар
  • Борим затлъстяването още в утробите на майките си Борим затлъстяването още в утробите на майките си
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60
37.20лв.

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60

Коментари към Стандартен кръвен тест може да изчисли риска от инфаркт в следващите 6 месеца

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Стандартен кръвен тест може да изчисли риска от инфаркт в следващите 6 месеца
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 09:05
    Коментирайте "Стандартен кръвен тест може да изчисли риска от инфаркт в следващите 6 месеца"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Повишаване на кръвното налягане при изправяне – рисков фактор за инфаркт при хора с хипертония
  • Инфаркт
  • ACE инхибитори
  • Лечение с кислород
  • Антитромботични лекарства
  • КП № 28 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТЪР КОРОНАРЕН СИНДРОМ С ПЕРСИСТИРАЩА ЕЛЕВАЦИЯ НА ST-СЕГМЕНТ С ИНТЕРВЕНЦИОНАЛНО ЛЕЧЕНИЕ
  • Coumadin
  • Тропонин
  • КП № 37 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БЕЛОДРОБЕН ТРОМБОЕМБОЛИЗЪМ С ФИБРИНОЛИТИК
  • Лечение на спешни състояния: първа помощ при инфаркт
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Подагра и прекаран инфаркт - кое лекарство щади повече сърцето?

преди 2288 дни, 20 часа и 42 мин.

Стенокардия и инфаркт - мнения и въпроси

преди 2361 дни, 13 часа и 4 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 17 часа и 16 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 9 часа и 57 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 16 часа и 49 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 23 часа и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Инфаркт Инфаркт

Инфаркт

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Какво знаете за инфаркт на миокарда и можете ли да окажете първа помощ Какво знаете за инфаркт на миокарда и можете ли да окажете първа помощ

Какво знаете за инфаркт на миокарда и можете ли да окажете първа помощ

от 20 фев 2024г. Прочети повече
Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт

Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Изследване APRICOT от 1993 година, касаещо вторичната профилактика на сърдечен инфаркт и употребата на аспирин Изследване APRICOT от 1993 година, касаещо вторичната профилактика на сърдечен инфаркт и употребата на аспирин

Изследване APRICOT от 1993 година, касаещо вторичната профилактика на сърдечен инфаркт и употребата на аспирин

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПЮР НУТРИШЪН КАНДИДА КОМПЛЕКС капсули * 60

БОЧКО ЗАЩИТНО МЛЯКО ПРОТИВ УХАПВАНЕ ОТ НАСЕКОМИ 100 мл

РЕНЮБИОМ БАЦИЛУС капсули * 30

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ВИТИС ДЖУНИЪР 6+

ИЗИВИТ ИЗИФИШОЙЛ ФОКУС таблетки за дъвчене * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival