Сутрешната закуска подобрява точността при стрелба в баскетбола
Експерти от Канзаския университет твърдят, че сутрешната закуска има потенциала да подобри значително точността при стрелба в баскетбола. Друго тяхно изследване сочи, че силната долна част на тялото е предпоставка за доброто представяне на елитния баскетболист.
Как учените обясняват връзката между закуската и баскетболната стрелба?
Димитрие Чабаркапа напуска родния град Нови Сад в Сърбия, за да се присъедини към отбора по баскетбол на университета „James Madison University.“ Той не обича тренировките рано сутрин, но пък държи на закуската. За разлика от него, съотборниците му не считат, че тя има особено значение, още по-малко по отношение на представянето им по време на баскетболен мач. Когато Чабаркапа записва докторантура по физиология на спорта в университета в Канзас, той решава да потърси научни доказателства в подкрепа на своето твърдение.
Неговият екип провежда изследване, в което включва 18 млади баскетболиста с добри постижения в спорта. Някои от тях са професионални играчи, а други - част от университетски отбор, но всички - с достатъчно опит.
Доброволците са разделени в две групи – едните закусват сутрин преди тренировка за стрелба в коша, а другите я пропускат. След седмица играчите преминават в другата група и експериментът се повтаря. Резултатите разкриват, че статистически се подобрява значително представянето при свободна стрелба, а практически то се подобрява при другите техники на стреляне в коша.
Проучването на Чабаркапа, съвместно с Андрю Фрай, професор по здраве, спортни дейности и физическа активност и директор на Лабораторията по спортни постижения към Канзаския университет, е публикувано в списание „Physical Education and Sport.“
Участниците провеждат тренировки в продължение на една седмица, които се състоят в серии стрелба в коша. Точните попадения могат да им донесат 2 или 3 точки, като всеки играч трябва да стреля от точно определени места на игрището. По време на експеримента е включена и техника, позната като свободна стрелба. Резултатите им се документират и изобразяват графично в края на всяка седмица.
Точната стрелба изисква развити когнитивни умения
Чабаркапа пояснява: „Избрахме да проследим как се променя точността по време на стрелба в коша, защото в нашите среди е известно, че за да вкараш топката се изискват добре развити когнитивни умения. Не по-малко важно е спортистът да има нужната физическа сила, за да осъществи добро хвърляне. Целта ни бе да установим дали и каква връзка съществува между сутрешната закуска и резултатността при стреляне в коша. Очаквахме, че приемът на полезна храна сутрин ще се отрази положително на психическите и физическите способности на играчите. Не мисля, че досега е провеждано изследване, което да анализира представянето по време на баскетболен мач.“
6% по-висока ефективност при балансирано и пълноценно хранене
Изчисленията доказват, че закуската води до подобрение в почти всички видове стрелба, като най-голяма разлика се отчита при свободната стрелба. При хвърлянията на топката за 3 и 2 точки също се забелязва по-висока ефективност, макар да е статистически незначителна. Любителите на баскетбола и самите спортисти обаче знаят, че всяка спечелена точка може да доведе до обрат в резултата.
Чабаркапа допълва: „Всеки треньор или баскетболист би бил заинтригуван да разбере как може да се подобри точността при стрелба в коша с 6%. Сутрешната закуска е много лесен начин да се постигнат тези 6%. Да не говорим, че дори и по-незначително подобряване на представянето би могло да повлияе на изхода от мача.“
Освен че изчисляват точките при точна стрелба в коша, експертите събират информация също за начина на хранене на всеки играч – прием на калории, въглехидрати, протеини и мазнини в седмиците, когато закусват или тренират на гладно.
По време на първия етап всеки от доброволците е информиран за хранителната стойност на различните хранителни продукти и е посъветван да се храни балансирано и пълноценно сутрин. Те попълват дневник, в който записват всяка храна и напитка, начина им на приготвяне и консумираното количество.
Eкипът се надява да има възможността да задълбочи своето проучване, за да докаже безспорната полза от сутрешната закуска върху представянето при стрелба в баскетбола. Самият Чабаркапа редовно е закусвал, докато е играл за отбора на „James Madison“, който участва и в турнира на Националната колежанска спортна асоциация. Той смята, че ако експериментът продължи по-дълго, ще намерят отговори на много от въпросите си.
„Спортистите винаги търсят начини да подобрят представянето си на игрището. Искат да превъзхождат съперника. Винаги съм казвал, че за мен доброто спортно представяне се крепи на три основни принципа: сила и добра форма, хранене и спортна психология.
Приемът на добавки и ергогенични продукти за по-добра ефективност на игрището е често обсъждана тема. За жалост, се подценява ключовата роля на правилното и балансирано хранене.“
Сила на долната част на тялото и професионални умения
Експертите в баскетбола обръщат сериозно внимание на силата на тялото и добрата обща форма, когато правят прогнози кои играчи биха се справили най-добре в професионалния спорт. Една от разгорещените дискусии между баскетболисти и треньори e силата на коя част от тялото е най-важно за постигането на високи резултати.
Предимства на силната долна част на тялото в баскетболната игра
Долната част на тялото позволява на спортиста да отскача по-добре, да бяга по-бързо и да извършва бързи странични движения. Изследователите сравняват ефективността на професионални баскетболисти, като същевременно измерват силата на долната част на тялото им, за да проследят дали съществува зависимост между двете.
В продължение на 7 години екипът събира данни за мъжете баскетболисти от Първа дивизия на колежаните. Тези от тях, които играят в НБА или друга професионална лига са с много по-добри показатели за сила на долната част на тялото.
За изследването на Чабаркапа и Фрай допринасят също Майкъл Лейн от университет „Eastern Kentucky“, Андреа Хъди от Тексаския университет, Патриша Дийц от колежа „Wartburg“ и много други. То е публикувано в списание „Sports Science and Health.“
Eкспертите изобразяват графично силата и скоростта на всеки играч с помощта на дигитални устройства и 3D камери по време на силова тренировка с тежести. През седемте години някои от колежаните, участвали в баскетболни отбори, стават едни от най-добрите баскетболисти в NBA, други след 2-3 години, а трети се отказват от баскетбола и не преминават в професионален отбор.
Фрай пояснява: „Накратко, играчите бяха подложени на така наречените клекове с тежест за време. Това означава, че в момента, в който сгъвката на коленете им е под ъгъл от 90°, те трябва възможно най-бързо да се изправят отново. Измервахме скоростта на движение на лоста и силата на участниците със специално устройство. Няколко пъти сменяхме и тежестите."
Резултатите показват, че баскетболистите от професионалната NBA лига се представят много по-добре по всички показатели, включително сила на единичните клекове и при максимална тежест на лоста. Екипът коригира данните спрямо теглото на всеки спортист и установява, че то играе важна роля при постигането на висока ефективност. Проведените тестове разкриват, че силата на долната част на тялото е съществен фактор за успех в професионалния спорт.
Чабаркапа обобщава: „Колкото по-силен е играчът, толкова по-големи са шансовете му да попадне в професионален отбор.“
Спортните експерти уточняват, че вдигането на големи тежести съвсем не е достатъчно за професионалната игра. Те обаче подчертават, че е много важно треньорите да изготвят програми за повишаване силата на долната част на тялото, което би довело и до по-висока резултатност в играта. Същевременно хората, които са заети в намирането на нови таланти, трябва да обърнат внимание и на силата на тялото, оценявайки потенциала им.
Според Фрай „важният въпрос не е каква е максималната сила, която един спортист може да постигне, а каква е оптималната сила, нужна на баскетболен играч. Със сигурност тя не е единственият важен показател, но е доказано, че се отразява на представянето на баскетболното игрище.“
newswise.com/articles/ku-studies-show-breakfast-can-improve-basketball-shooting-performance
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЛГА САН МОБИЛ ГЕЛ ИНТЕНЗИВ 100 мл
АБОФАРМА ЛИХЕНСЕД СПРЕЙ ЗА НОС 15 мл
ФЛОРАДИКС АЛПЕНКРАФТ сироп 250 мл SALUS HAUS
КРЕМ С МАС ОТ МУРМЕЛ И МАСЛО ОТ АЛПИЙСКИ КЛЕК 250 мл VOM PULLACH HOF
АЛГА САН МОБИЛ КРЕМ 50 мл
НЮФЛЕКС загряващ гел 120 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Отслабване и спорт
- Хранителна пирамида на принципите на здравословното хранене
- Направете си напитка с уникални лечебни свойства от мляко, мед, ванилия и канела
- Здравословен хранителен режим
- Лечение при булимия
- Погрешни схващания за здравословното хранене
- Как трябва да се хранят хората над 50-годишна възраст
- Забранените храни по време на бременност - част 1
- Макароните са полезни и предразполагат към здравословно хранене
- Как да спрем да ядем вредни храни
- Изключете бананите и киселото мляко от закуската си
Коментари към Сутрешната закуска подобрява точността при стрелба в баскетбола