Създадоха виртуалeн доброволец за изпитания с нови лекарства

Британски учени създадоха виртуален човешки модел, върху който да бъде изпитвано действието на нови лекарства. Виртуалният доброволец, който е с биочип ще помогне на учените да разработят успешно лекарства за нелечими засега болести.
С негова помощ ще се избегнат нежелани ефекти, които биха могли да се получат, ако изпитанията са върху хора и ще се избегнат рисковете за здравето.
Виртуалният доброволец не е точно копие на човек, но чрез него има възможност да се проследят лекарствените реакции върху човешките гени. Подобни технологии вече са пробвани и от швейцарски и руски фирми.
За някои лекарства се налага допълнително изпитване, тъй като съществува феноменът на множествената лекарствена резистентност.
В този случай, човешкото тяло престава да възприема лекарствата и започва да им се противопоставя. Засега няма как да се създаде виртуален организъм с ДНК-то на всеки човек, което оставя все пак някаква доза риск, че новото лекарство, макар и изпробвано с новия метод, може да предизвика различни реакции при различните хора.
По тази причина фармацевтична група "Roche Holding AG" смята, че е необходимо да се следи реакцията на пациента към лечението чрез наблюдение на състоянието на неговите гени. Това позволява да се предприеме индивидуално лечение за всеки пациент.
Между другото, в Русия такъв метод е изобретен отдавна и сега се използва успешно.
През 1989 година за първи път в света изследователи от Института по молекулярна биология и Руската академия на науките, начело с академик Андрей Мирзабеков, публикува в специализирано списание статия за западните биологични микрочипове. Едва в края на 2004 година, първият биочип - устройство с размерите на пощенска марка, получава държавен сертификат. В Русия отварят лаборатория, където работят с 15,000 микрочипа, предназначени за определяне на причинителя на заболяването и за това какви лекарства са ефективни при всеки отделен случай.
Методът се основава на резултатите от ДНК тестовете, които се обработват от компютър. Основната разлика между руския биочип от този на британските учени е, че в него отделните клетки са триизмерни, с микро обем. Тази технология е защитена от няколко международни патенти.
Второто предимство - на руските чипове е, че имат малък брой клетки, които се предназначени за определена група заболявания. Това позволява да се намалят разходите и да се опрости анализът. Цена на един анализ с помощта на руски микрочип е 500 рубли, а с помощта на чуждестранни аналогови излиза 200-500 долара.
С биологичните микрочипове могат да се тестват хиляди различни химикали, така че да се получи добра диагностика и успешно лечение на всяко заболяване. Тези биочипове ще помогнат на фармацевтичните компании за създаването на нови лекарства.
-
Съвременните деца живеят във виртуален свят, който не можем да контролираме
-
Възможно ли е присъствието на виртуална личност да е от полза на хората със социална тревожност
-
Ново лекарство ще ни пази от болести при рискови интимни отношения
-
Медикаментозно лечение при асептична некроза на главата на бедрената кост?
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЕИМБУРСНА ЛЕКАРСТВЕНА ПОЛИТИКА - Д-Р АЛБЕНА ЗЛАТАРЕВА
РЕЗАЧКА ЗА ТАБЛЕТКИ
ОХЛАДИТЕЛ ЗА ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН EB 09.007
КАПАНИТЕ НА ФАРМАЦЕВТИКАТА - БЕН ГОЛДЕЙКЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
ИГЛА МИНИ СПАЙК ЗА БАНКИ С ФИЛТЪР СИНЯ * 50 4550234
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Лечение при ларингит
- Лечение на бактериална вагиноза
- Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
- Лечение при баланит
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Перорално приложение на медикаментите
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Видове лекарствени форми
- Лечение при цироза
- Лечение на хемороиди
Коментари към Създадоха виртуалeн доброволец за изпитания с нови лекарства