Съществува ли връзка между чревната микрофлора и умората
Доцентът по физическа терапия от университета „Clarkson“ Али Буулани провежда изследване, чиято цел е да установи има ли връзка между чревния микробиом, метаболомните механизми в червата и четирите индивидуални особености на човека – умствена нергия, психическа умора, физическа енергия и физическа умора.
В човешката микрофлора живеят хиляди чревни бактерии, които образуват чревния микробиом. Количеството микроорганизми от всеки вид зависи от различни фактори като здравен статус, хранителни навици и дори степен на физическа активност.
Чревните метаболоми от своя страна представляват малки молекули (аминокиселини, ензими и кофактори), които се произвеждат от чревната микробиота.
Микробиомът е известен с това, че запазва своята стабилност през почти целия живот на човека, с изключение на случаите, когато страда от стомашно-чревен проблем или приема антибиотици. Промяната на личностните характеристики настъпва много бавно и може да отнеме години.
Буулани и колегите му си поставят за цел да разгадаят дали уникалните за всеки от нас чревен микробиом и метаболомни процеси не са свързани с четирите особености, изброени по-горе.
Тъй като провеждането на задълбочено и мащабно проучване би било твърде скъпо начинание, екипът, който включва Кристофър Тейлър, Менг Лу, Кортни Кристофър и много други експерти, стартира с набирането на малка група от млади и физически активни хора.
Предварителните данни, публикувани в списание „Nutrients“, разкриват, че има специфични видове бактерии и метаболоми, пряко свързани с всяка от индивидуалните особености. Експертите се натъкват на един чревен микроорганизъм, който определя три от тях. Резултатите потвърждават теорията на Буулани, че умствената енергия, психическата умора, физическата енергия и физическата умора са четири различни състояния на човека, които обаче понякога се припокриват. Възможно е например да сме едновременно изтощени физически и да усещаме прилив на енергия.
Полезните бактерии определят степента на енергичност
Проучването разкрива, че полезните бактерии и метаболомът, тясно свързани с метаболизма ни, определят нивата на енергия* – било то умствена или физическа, докато болестотворните бактерии определят степента на умора.
Буулани пояснява: „В наши по-стари изследвания открихме, че усещането за енергичност зависи от метаболитните процеси в организма, а чувството за умора – от възпалителните. Все още има много въпроси без отговори и не знаем дали, ако опитаме да променим индивидуалните си черти, ще променим и чревния си микробиом, и обратно. Резултатите от настоящото проучване може би ще ни помогнат да разберем и защо при различните хора промяната в хранителните навици има различен ефект върху тонуса и енергичността им.“
Математикът Даниъл Фулър и Буулани наскоро публикуваха изследване, в което разкриват, че умствената енергия, психическата умора, физическата енергия и физическата умора определят реакцията на тялото след прием на голяма доза кофеин. Макар учените да не са категорични дали тази реакция зависи от чревната микробиота или от епигенетични маркери, те са убедени, че чревната микрофлора играе важна роля.
Наскоро бе одобрено финансирането на целия проект, което ще позволи на учените да проведат второ, вече много по-мащабно, проучване с голям брой участници. Според Буулани то ще им даде ясни отговори на някои въпроси и ще разкрие взаимовръзката между храненето и начина, по който се чувстваме.
* Ali Boolani et al. Trait Energy and Fatigue May Be Connected to Gut Bacteria among Young Physically Active Adults: An Exploratory Study. Nutrients. 2022.
- Microbes in gut might affect personality: https://medicalxpress.com/news/2022-02-microbes-gut-affect-personality
- Trait Energy and Fatigue May Be Connected to Gut Bacteria among Young Physically Active Adults: An Exploratory Study: https://www.mdpi.com/2072-6643/14/3/466
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30
НовТАЗЕКТАН саше 250 мг * 20 МОНТАВИТ
ЙАЛОКЛИЙН ДЕФЕНС саше * 14 НАТУРФАРМА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Нормална микрофлора при човека
- Нормална микрофлора на горни дихателни пътища
- Нормална микрофлора на пикочно-полова система
- Кожен микробиом – защо микробите по кожата са важни за нас
- Значение на микроорганизмите от нормалната микрофлора за човешкия организъм
- Нормална микрофлора на устна кухина
- Нормална микрофлора на червата
- Нормална микрофлора на кожата
- Промени в микрофлората водят до развитието на невродегенеративни заболявания
- Бактерия защитава от рак на кожата
Коментари към Съществува ли връзка между чревната микрофлора и умората