Как се променя сънят с напредване на възрастта
Много са причините, поради които хората имат проблеми със съня, като една от тях е стареенето. Доказано е, че продължителността на съня и способността за бързо и лесно заспиване се променят естествено с напредване на възрастта. И това е напълно нормално. Разбирането как сънят се променя с възрастта обаче може да помогне за създаването на навици, които да осигурят качествена почивка през нощта.
Как сънят се променя с напредване на възрастта?
Повечето от промените в съня, които се наблюдават с напредването на възрастта, могат да се дължат на биологията. Добре известно е, че бебетата се събуждат често през нощта и се нуждаят от няколко дневни дремки. Промени се наблюдават и при тийнейджърите, които често изпитват проблеми със събуждането сутрин и заспиването в разумно време през нощта. Но както преминаването през различните етапи от живота влияе на съня, така и стареенето води до съществени промени.
>>> Възрастови промени на съня
Всъщност наличните проучвания установяват, че хората сме склонни да губим около 10-20 минути сън на всяко десетилетие, започвайки от 20-годишна възраст, та чак до 60 години. Освен това типът сън, който получаваме, също се променя с възрастта. „Структурата на съня на 20-годишен човек е значително по-различна от тази на 60-годишен, особено когато става въпрос за дълбокия сън.“, споделя Биджой Джон, специалист по съня с 25 години опит в лечението на различни нарушения на съня във всички възрастови групи.
„Докато възрастните хора на 60 и повече години се нуждаят от приблизително същото количество сън като по-младите (седем до девет часа на нощ), много от тях имат проблеми с получаването му.“, отбелязва д-р Джон. „Възрастните хора прекарват повече време в по-леки фази на сън.“
Лекият сън, характеризиращ се с лесно събуждане, е една от промените, които настъпват с годините. Според д-р Крис Алън, сертифициран лекар по медицина на съня и детски невролог, с напредването на възрастта се наблюдават следните промени:
- намалена продължителност на съня;
- по-чести нощни събуждания;
- намаляване на продължителността на дълбокия сън;
- намаляване на продължителността на REM съня;
- увеличаване на продължителността на лекия сън;
- ранно заспиване и събуждане.
Въпреки че много от изброените изменения могат да бъдат приписани на промени, които се случват в тялото, понякога начина на живот също оказва влияние. „По-възрастните хора, които са пенсионирани, често имат повече време за дрямка през деня и са по-малко активни, което неминуемо се отразява на съня през нощта.“, коментира Абхай Шарма, специалист по съня. „Здравословното състояние, което неизменно се влошава с напредването на възрастта, също влияе на съня.“
>>> Проблеми със съня при хората в третата възраст
На какво друго могат да се дължат промените на съня?
Въпреки че промените в моделите на сън могат да бъдат нормални с напредването на възрастта, понякога те са признак на нарушение или заболяване. Много от състоянията, които засягат хората на средна възраст и по-възрастните, могат да повлияят на съня. Сред тях са:
- диабет;
- застойна сърдечна недостатъчност;
- хронична обструктивна белодробна болест;
- киселинен рефлукс;
- проблеми с простатата;
- инфекции на пикочните пътища;
- безпокойство;
- депресия;
- деменция;
- менопауза.
Също така е важно да се има предвид, че качеството на нощната почивка може да бъде повлияно негативно и от различни нарушения на съня. Някои често срещани състояния като синдром на неспокойните крака и периодични движения на крайниците по време на сън могат да доведат до трудности със заспиването и поддържане на съня. Сънната апнея е друго състояние, което може да повлияе на съня и което има тенденция да се влошава с напредване на възрастта.
Поддържане на здравословни навици на сън с напредване на възрастта
Промените в съня, които настъпват с напредване на възрастта, за мнозина са стряскащи и тревожни, но предприемането на определени стъпки може да гарантира максимална продължителност и качество на съня. Експертите препоръчват:
- поддържане на постоянен график на сън (лягане и ставане по едно и също време всеки ден);
- създаване на подходяща среда за сън – тъмна и хладна стая;
- избягване на дълги дремки през деня;
- избягване на стимуланти, като кофеин и никотин, особено в по-късните часове на деня;
- избягване на алкохол преди лягане;
- създаване на релаксираща рутина преди лягане – четене, слушане на успокояваща музика, взимане на топла вана;
- ограничаване на всички екрани (телефон, телевизор, таблет) поне един час преди лягане.
Why It's Harder to Sleep As You Age: https://www.verywellmind.com/why-its-harder-to-sleep-as-you-age-8668191
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧАЙ ФИЛТЪР ЛЕКА НОЩ * 20
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Проблемите със съня в детска възраст са свързани с повишен риск от самоубийство
- Син лотос, Син египетски лотос
- Да заспим по-бързо с 4 акупресурни точки
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Как да се справим с безсънието
- Сомнифобия (страх от сън) – симптоми, причини и лечение
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Алтернативни средства против хъркане
- Калифорнийски мак
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
Коментари към Как се променя сънят с напредване на възрастта