Децата, чиито родители страдат от безсъние, имат повече проблеми със съня
Проучване, публикувано в Journal of Child Psychology and Psychiatry, предполага, че децата, чиито родители страдат от безсъние, се сблъскват с повече проблеми със съня, като например трудности при заспиване или често събуждане през нощта, което означава, че са генетично предразположени към подобен тип нарушения. Констатациите, които вероятно са изненадващи за повечето хора, са само част от пъзела, което означава, че създаването на здравословни навици на сън в ранна детска възраст все още има огромно значение, категорични са експертите.
Генетичното предразположение към проблеми със съня като безсъние е установено многократно в проучвания, включващи възрастни хора, което кара учените да се питат дали същото явление се наблюдава и при децата.
>>> Над 2 000 000 българи имат проблеми със съня
Оценка на безсънието при деца
Авторите изследват 2458 деца, взели участие в проучването Generation R, което включва бременни жени с термин на раждане в периода между 2002 и 2006 г., като целта е да се проследи здравето на децата от утробата до зрелостта.
Майките споделят подробности за съня на децата си, когато са на възраст 1, 3, 6, 10 и 15 години, като например проблеми със заспиването, често събуждане през нощта и по-кратък сън. Освен това част от участниците (975) носят часовници за проследяване на съня в продължение на девет дни два пъти на възраст между 10 и 15 години.
Авторите на проучването откриват, че генетичната предразположеност към безсъние при децата е свързана със симптоми, докладвани от техните майки, които не са установени от инструментите за проследяване на съня. Това може да се дължи на факта, че понякога хората имат чувството, че не са се наспали, дори когато всъщност не им липсва сън по отношение на количеството. Според експертите в такива случаи е възможно качеството да не е достатъчно добро.
„За мен не беше изненада, че съществува генетична предопределеност на съня при децата, както е при възрастните.“, споделя д-р Амита Сегал, директор на Института по хронобиология и сън на Медицинския факултет към Университета на Пенсилвания. „Нормално е да се проявява и по-рано в живота, ако е генетично обусловено.“
„Склонни сме да мислим, че безсънието се развива по-късно, но тук ясно показваме, че най-ранните признаци са налице още в детска възраст.“, коментира старшият автор д-р Юс ван Сомерен, ръководител на Отдела по сън и когнитивни способности към Холандския институт по невронауки в Амстердам.
Добра хигиена на съня
Необходими са повече проучвания, за да се идентифицират процесите, които стоят в основата на констатациите, „заедно с генетичното предразположение за други поведенческки и психиатрични проблеми. Но тъй като резултатите от проучването предполагат, че децата, чиито родители страдат от безсъние, може да са уязвими, практиките за хигиена на съня от ранна възраст може да са особено важни.
>>> Безсънието в детството може да продължи до ранна зряла възраст
Циркадният ритъм на децата
„Ако детето заспива по-късно, тогава не трябва да се принуждава да ляга по-рано.“, коментира Сегал. „Ако сутринта се събужда трудно, това означава, че вероятно вътрешният му циркаден ритъм е забавен. И вместо родителите да се борят с това, трябва да се опитат да го пренастроят.“
Тази промяна обикновено е осъществима само в ранното детство, а в училищна възраст вече става невъзможно, тъй като ранните часове на започване на училище не са в хармония с циркадните ритми на непълнолетните.
Are some kids genetically predisposed to poor sleep? Study offers clues: https://edition.cnn.com/2023/11/08/health/child-insomnia-genetic-predisposition-study-wellness/index
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЛАДКИ СЪНИЩА капсули * 30 ФОРТЕКС
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Син лотос, Син египетски лотос
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Магнитите облекчават главоболие, безсъние и дори диабет
- 5-хидрокситриптофан
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Как да се заредим с енергия след безсънна нощ
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- Алтернативни средства против хъркане
- Как се отразява безсънието върху човешкия организъм
- Защо се стряскаме преди заспиване
Коментари към Децата, чиито родители страдат от безсъние, имат повече проблеми със съня