Над 2 000 000 българи имат проблеми със съня

Повече от 2 000 000 българи или 76% имат проблемен сън. Данните са от проучване, осъществено от Агенция „Прагматика“ и isleep, и са публикувани в навечерието на днешния 17 март 2023, когато се отбелязва Световният ден на съня.
Изследването
Изследването е осъществено онлайн. За времето от 14 до 20 ноември 2022 г. на въпросите на екипа на „Прагматика“ са отговаряли мъже и жени на възраст от 25 до 55 години. Основната цел е да бъдат откроени както факторите, които водят до проблеми със съня, така и да бъде даден отговор на въпроса какво е качеството на съня на българите.
Резултатите от това първо национално представително проучване у нас показват, че твърде много жени и мъже имат неспокоен сън и не успяват да се наспят добре. За 38% от участниците в изследването това се дължи на честото събуждане през нощта, а за 20% на факта, че заспиват много трудно. Има обаче и хора, които се тревожат ще успеят ли да заспят (12%) и това и причината сънят им да е проблемен.
Критичните за съня фактори
Резултатите от проучването показват за пореден път връзката между добрия и поне осемчасов сън и здравословното, психическото и емоционалното състояние.
Сред критичните фактори, които влияят директно върху качеството на съня, са умората, депресията и състоянието на тревожност, качеството на храната и времето, в което сме избрали да вечеряме. На това дали ще спим спокойно, влияят още отношенията ни с хората, различните миризми, шума и дори възглавниците, матраците и мястото, където се намира леглото.
Факторите, които определят качеството на съня ни са твърде много. Често комбинацията от всички тях може да доведе до влошеното качество на съня, но понякога е достатъчен само един, за да се наруши една от базовите потребности. Както психолозите припомнят, нарушаването на една от тях, има негативен ефект и води до дефицити във всички останали сфери на живота.
Затова от значение е къде, как и колко спим.
Резултатите
Обработената информация показва, че трима от от четири българи имат проблеми със съня. Всъщност, едва 24% спят спокойно. Точно хората от тази група споделят, че сънят им продължава почти 7 часа. Мъжете и жените, които имат проблеми през нощта, спят 6 часа и 18 минути.
40% определят продължителността на съня си като недостатъчна. Такъв е процентът и на хората, които се оплакват колко често стават през нощта и неспокоен сън. 32% казват, че не са отпочинали след събуждане сутрин, а всеки трети от анкетираните се събужда прекалено рано.
20% заспиват трудно, а 24% заспиват много трудно отново след събуждане, а 11% сънуват кошмари.
>>>Нарушение в заспиването и продължителността на съня [безсъние] МКБ G47.0
Интересни са изводите по отношение на пола и възрастта.
Оказва се, че сънят не жените е много по-неспокоен от този на мъжете, от които 1/3 стават в ранни зори.
Общо 43% се будят поне веднъж,а за 33% събуждането е повече от два пъти.
23% спят спокойно и без прекъсване.
Обичайно младите хора под 30 години нямат проблеми нито със заспиването, нито с разбуждането посред нощ. За сметка на това се оплакват, че не чувстват да са отпочинали, когато се събудят.
Как сънят се отразява на ежедневието
Повече от 90% от българите са убедени, че връзката между съня и цялостното им здравословно и психично състояние е много тясна. 66% са на мнение, че той се отразява на здравето им.
Хората, които спят спокойно, дават висока оценка и на всички останали аспекти от живота си. Оказва се още, че те изпитват и множество положителни емоции – 90% са удовлетворени напълно от ежедневието си, 83% изпитват радост , а 82% - щастие.
Противоположни на тези са емоциите, които изпитват българите с проблемен сън. Проучването показва, че те са два пъти повече тъжни и тревожни и изпитват три пъти повече гняв в сравнение със спящите спокойно.
И по отношение на емоциите има разлика между жените и мъжете. Жените изпитват повече негативни емоции – 63% се тревожат, докато този процент при мъжете е 42%. Тъга изпитват 51% от дамите и 27% от мъжете.
Резултатите потвърждават за пореден път, че хроничните заболявания влияят върху съня. Страдащите от хипертония, депресия, тревожност и мигрена имат и проблеми със съня.
>>>Безсънието може да увеличи риска от развитие на диабет тип 2
60% от хората с проблемен сън изпитват всеки ден тревожност.
Интересен акцент в проучването е и връзката между храната и съня. Данните показват, че мъжете и жените, които нямат проблеми със съня, се хранят много по-здравословно. Два пъти по-малко хапват късно вечер.
Основният извод е, че хората с проблеми на съня са твърде много.
Ролята на съня за благосъстоянието
Сред факторите, определящи благосъстоянието, са финансовата стабилност, здравословната храна, времето със семейството, качественият сън, посочват авторите на изследването и подчертават, че всички те имат почти еднакво значение и за двете групи.
Ясна е връзката между качеството на съня и на живота. Отговорите на анкетата показват, че 64 % от българите със спокоен сън са удовлетворени от живота в много висока степен, при тези с проблеми процентът е 40%.
>>>Добра хигиена на съня: Какви са ползите от създаването на здравословни навици
45% от хората със спокоен сън са оптимисти за бъдещето, докато в другата група те са наполовина по-малко – 24%.
Изводите
„В нашето проучване видяхме взаимната свързаност между щастието, благополучието и качеството на съня на българите. Видяхме, че емоционалното и психическото здраве въздействат най-силно върху съня, докато стресът, депресията и хроничните заболявания ни пречат да спим спокойно и качествено“, пишат авторите на проучването.
Резултатите показват още, че е нужно хората да предприемат решителни действия, за да подобрят емоционалното си здраве и средата. Усилията ще имат ефект не само върху отделната личност, но и върху хората, с които тя работи, живее и общува.
Какви са последиците от безсънието- видео
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАУ ФУДС ГЛИЦИН капсули 1000 мг * 100
ИНА ЕСЕНШЪЛС БИО ЕТЕРИЧНО ЛАВАНДУЛОВО МАСЛО 10 мл
СЛАДКИ СЪНИЩА ДИРЕКТ саше * 30 ФОРТЕКС
СЛИЙП ЗЕН капсули * 60
ВИРУ СЕЙФ таблетки за смучене * 60 + МЕЛАТОНИН таблетки * 20 НАТСТИМ
ВАРИТЕКС ОРТОПЕДИЧНА ВЪЗГЛАВНИЦА ОТ МЕМОРИ ПЯНА (VISCO) КЛАСИК 55/40/10 652
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Уролог споделя личния си опит и съвети за честото нощно уриниране
- Син лотос, Син египетски лотос
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Защо е полезно да спим на лявата си страна
- Как да спим по-добре: 10 съвета за дълбок и възстановителен сън
- Каква е връзката между съня и диабет тип 2
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
- Как да се справим с безсънието
- Искате да се наспите? Просто спрете с постоянните опити
Коментари към Над 2 000 000 българи имат проблеми със съня