Тийнейджърите, които усещат любовта на родителите си, е по-малко вероятно да упражнят кибертормоз
Подрастващите, които усещат любовта на родителите си и тяхната подкрепа, е много по-малко вероятно да участват в кибертормоз, твърди ново изследване на учени от колежа „Rory Meyers“ към Нюйоркския университет.
Резултатите са публикувани в списанието за превенция срещу кибертормоз „International Journal of Bullying Prevention“ и получават гласност в най-подходящото време, когато семейният живот на всички придобива различни измерения, вследствие от коронавирусната пандемия.
Анонимност онлайн, дистанционно обучение и стрес в семейството – основни причини за кибертормоза
Лаура Грунин, автор на изследването, смята, че дистанционното обучение, мобилните телефони и социалните мрежи, които заместиха общуването лице в лице, създадоха още повече възможности за упражняване на кибертормоз. Промените в семейната среда и стресорите, които всеки от нас пренася в дома, също имат значение. Причината за големия стрес се крие най-вече в увеличилата се безработица и родителите, работещи в домашни условия.
Повече от половината тийнейджъри в САЩ са били жертва или са упражнявали кибертормоз, или са били въвлечени в онлайн комуникация, целяща да унижи, заплаши или разпространи слухове за някого.
Сали Коен, клиничен професор в колежа „Rory Meyers“, вярва, че когато се откроят факторите, тласкащи тийнейджъра към кибертормоз, ще е много по-лесно за семействата, училищата и обществото да се справят с проблема.
Гари Ю, учен и доцент от същия колеж, участва в изследването, заедно с Грунин и Коен.
Екипът използва последните данни на СЗО за поведението на деца в училищна възраст (11-15 години), събрани за периода 2009г.-2010г. Тогава са анкетирани 12 642 деца в САЩ, като те са отговаряли на въпроси, свързани с кибертормоза, заплахите, семейната среда и взаимоотношенията с родителите си.
Колкото по-обичани са тийнейджърите, толкова по-малко вероятно е да упражнят кибертормоз
Експертите стигат до заключението, че колкото по-силно подрастващите вярват в любовта на родителите си, толкова по-малка е вероятността да упражнят кибертормоз върху свои връстници. Децата, отговорили на въпроса „Усещаш ли любовта на родителите си?“ с „Почти никога“, е 6 пъти по-вероятно да участват в кибертормоз, в сравнение с онези, които споделят, че през повечето време родителите им засвидетелстват обичта си към тях.
Други аспекти на емоционална подкрепа, като например доколко подрастващите получават помощ и разбиране в семейството, също определят вероятността за предприемане на такова агресивно поведение онлайн.
Демографски фактори за упражняването на кибертормоз
Съществуват и няколко демографски фактори, които играят важна роля. Така например, момчетата са по-податливи на подобно поведение от момичетата. Расовата принадлежност също е от значение. Най-малко прояви на киберагресия има сред американците от азиатски произход. От друга страна, афроамериканците по-често участват в сериозни и тежки прояви на кибертормоз, отколкото останалите.
Коен добавя, че от 2010 година, когато е проведено изследването, технологиите и социалните медии са заели основно място в живота на тийнейджърите. С избухването на пандемията времето, прекарано пред екрана, се е увеличило многократно и е изправило всички пред съвсем нови предизвикателства. Достъпът до интернет и възможността за анонимност при публикуване на публикации сякаш още повече улесниха различните прояви на кибертормоз.
Учените отбелязват, че учители, здравни специалисти, експерти по социални медии и всички други, които под някаква форма влияят върху развитието на подрастващите, трябва да обърнат внимание на семейната динамика при разработването на програми за предотвратяване и защита срещу кибертормоз.
Грунин твърди, че не са открили директна връзка между липсата на родителска подкрепа и кибертормоза, но взаимоотношенията родители-деца със сигурност допринасят за склонността на тийнейджърите да участват или не в него. Тези взаимоотношения трябва да бъдат основата, върху която да се чертаят мерки за справяне с агресията в онлайн пространството.
Признаци за тормоз в детството - видео
newswise.com/ springer.com, nyu.edu
- снимка: unsplash.com
- В България всяко пето дете е обект на тормоз и подигравки в социалните мрежи
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Редовното пиене на алкохол в юношеска възраст може да доведе до чернодробно заболяване в по-късни години
- Теглото при раждане влияе на риска от психични проблеми в детска и юношеска възраст
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МОРСКОТО ЧУДОВИЩЕ /GOOSEBUMPS/ КНИГА 2 - Р. Л. СТАЙН - ХЕРМЕС
НЕВЪЗМОЖНОТО БЯГСТВО НА ДЖИНИ МУН - БЕНДЖАМИН ЛАДУИК - ХЕРМЕС
СКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ ПАНТАЛОНЪТ МИ Е ОБСЕБЕН ОТ ДУХОВЕ - книга 2 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
НОЩТА, В КОЯТО КУКЛАТА ОЖИВЯ /GOOSEBUMPS/ КНИГА 1 - Р. Л. СТАЙН - ХЕРМЕС
ХЛАПЕТА - АЛЕКСАНДЪР ЧОБАНОВ - ХЕРМЕС
КЪЩАТА НА ДЪНОТО НА ЕЗЕРОТО - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- Опасни моди сред тийнейджърите, за които родителите трябва да знаят
- Юношите в Европа се сблъскват с по-висок натиск в училище и по-ниска подкрепа вкъщи
- 7 признака за криза на идентичността
- Как да се справим с гнева на тийнейджърите
- 5 предупредителни знака, че тийнейджърът вероятно употребява наркотици
- Как да помогнете на детето си, ако е жертва на тормоз
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Как да се справим с грубото поведение на тийнейджърите
- Как да помогнем на дете в депресия
- Как да мотивираме тийнейджърите да учат
Коментари към Тийнейджърите, които усещат любовта на родителите си, е по-малко вероятно да упражнят кибертормоз