Честата употреба на антибиотици увеличава риска от възпаление на червата при хора над 40 години
Честото лечение с антибиотици може да повиши риска от възпаление на червата (болест на Крон и улцерозен колит) при хора над 40-годишна възраст, сочи проучване, публикувано в списание „Gut“. Рискът е с натрупване и е най-висок 1-2 години след приема на антибиотици, особено на такива, които са предписани на пациенти с чревни инфекции.
Изследователите от академичния медицински център Langone Health към Нюйоркския университет твърдят, че растящият брой пациенти с възпаление на червата се дължи до известна степен и на факторите от заобикалящата среда. Към настоящия момент те наброяват близо 7 милиона, като се очаква да продължат да се увеличават през следващите 10 години.
Честият прием на антибиотици създава условия за развитие на възпаление на червата* при по-младите хора, но до момента нямаше доказателства дали това важи и за възрастните. За да потърсят отговор на този въпрос, учени събират медицински данни от изследване върху датски граждани над 10-годишна възраст, които не страдат от възпаление на червата, проведено между 2000 г. и 2018 г. Целта им е да разберат дали времето за прием, видът антибиотик и дозировката имат значение и дали заболяванията варират в зависимост от особеностите на лечението.
Над 6,1 милиона души участват в изследването, като половината от тях са жени. Общо 5, 5 милиона са лекувани с антибиотик поне веднъж за периода 2000 г. – 2018 г. За осем години новите случаи на улцерозен колит са 36 017, а на болест на Крон – 16 881.
Риск от възпаление на червата при различните възрастови групи
Заключението на екипа от Ню Йорк е, че пациентите, приемали антибиотик, са по-застрашени от възпаление на червата, без значение тяхната възраст, но рискът е по-голям при тези над 40 години.
Рискът при участниците между 10 и 40 години е 28% по-висок, между 40 и 60 години – 48%, а над 60 години – 47%. Всеки следващ антибиотичен курс добавя 11%, 15% и 14% за от трите възрастови групи съответно.
Данните показват още, че в повечето случаи те се разболяват от болест на Крон, тоест рискът за тази болест е по-голям, отколкото за улцерозен колит.
Най-застрашени са доброволците, лекувани с антибиотици минимум 5 пъти за осемгодишния период: 69% по-висок риск за 10-40-годишните, почти двоен риск при 40-60-годишните и 95% риск при хората над 60 години.
>>> Здравословният начин на живот може да намали с до 60% случаите на възпаление на червата
Най-висок е рискът от възпаление на червата до 2 години след антибиотично лечение
Оказва се, че вероятността от развитие на възпаление на червата е най-голяма 1-2 години след антибиотичен курс, като с всяка следваща година тя плавно намалява.
Възраст 10-40 години
- до 2 години след антибиотично лечение – 40% по-висок;
- 4-5 години по-късно – 13%.
Възраст 40-60 години
- до 2 години след антибиотично лечение – 66% по-висок;
- 4-5 години по-късно – 21%.
Възраст над 60 години
- до 2 години след антибиотично лечение – 63% по-висок;
- 4-5 години след антибиотично лечение – 22%.
Връзка между възпалението на червата и вида антибиотик
Най-застрашени от болест на Крон и улцерозен колит се оказват пациентите, лекувани с медикаменти с активна съставка нитроимидазол или флуороквинолон, често предписвани при чревни инфекции. Лекарствата попадат в групата на широкоспектърните антибиотици, тъй като атакуват всички микроби, а не само онези, които са причина за заболяването.
Тясноспектърните антибиотици от групата на пеницилините също увеличават риска, макар и в не толкова голяма степен като широкоспектърните. Това подкрепя хипотезата на някои учени, че промените в чревния микробиом, включително след прием на антибиотици, могат да доведат до сериозни стомашни заболявания.
Единствените антибиотични препарати, които не се свързват с повишен риск от възпаление на червата, са тези с основна съставка нитрофурантоин.
Екипът, направил откритието, подчертава, че проучването е обсервационно и няма за цел да посочи причинно-следствена връзка. Освен това, учените не разполагат с информация защо пациентите са приемали въпросните медикаменти, както и колко от тях наистина са следвали предписанието от лекаря.
Защо измененията в чревния микробиом са опасни
Учените от медицински център Langone Health обясняват резултатите с някои биологични особености като например отслабване устойчивостта и намаляване разнообразието от чревни микроорганизми с напредване на годините, за което допринася и приемът на антибиотици.
Колкото повече са антибиотичните курсове, толкова по-бедна е чревната микрофлора, което от своя страна може да доведе до трудно възстановяване на чревната микробиота (съвкупността от всички бактерии).
Чрез ограничаване приема на антибиотици не само ще се пречупи тревожната тенденция, но и ще се намали антибиотичната резистентност на чревните микроби.
*Antibiotic use as a risk factor for inflammatory bowel disease across the ages: a population-based cohort study. Gut. 2023.
- Frequent use of antibiotics may heighten inflammatory bowel disease risk in adults over 40: https://medicalxpress.com/news/2023-01-frequent-antibiotics-heighten-inflammatory-bowel.html
- Antibiotic use as a risk factor for inflammatory bowel disease across the ages: a population-based cohort study: https://gut.bmj.com/content/early/2023/01/03/gutjnl-2022-327845
Коментари към Честата употреба на антибиотици увеличава риска от възпаление на червата при хора над 40 години