Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Честата употреба на антибиотици увеличава риска от възпаление на червата при хора над 40 години

Честата употреба на антибиотици увеличава риска от възпаление на червата при хора над 40 години

от 18 яну 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Честата употреба на антибиотици увеличава риска от възпаление на червата при хора над 40 години - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Честото лечение с антибиотици може да повиши риска от възпаление на червата (болест на Крон и улцерозен колит) при хора над 40-годишна възраст, сочи проучване, публикувано в списание „Gut“. Рискът е с натрупване и е най-висок 1-2 години след приема на антибиотици, особено на такива, които са предписани на пациенти с чревни инфекции.

Изследователите от академичния медицински център Langone Health към Нюйоркския университет твърдят, че растящият брой пациенти с възпаление на червата се дължи до известна степен и на факторите от заобикалящата среда. Към настоящия момент те наброяват близо 7 милиона, като се очаква да продължат да се увеличават през следващите 10 години.

Честият прием на антибиотици създава условия за развитие на възпаление на червата* при по-младите хора, но до момента нямаше доказателства дали това важи и за възрастните. За да потърсят отговор на този въпрос, учени събират медицински данни от изследване върху датски граждани над 10-годишна възраст, които не страдат от възпаление на червата, проведено между 2000 г. и 2018 г. Целта им е да разберат дали времето за прием, видът антибиотик и дозировката имат значение и дали заболяванията варират в зависимост от особеностите на лечението.

Над 6,1 милиона души участват в изследването, като половината от тях са жени. Общо 5, 5 милиона са лекувани с антибиотик поне веднъж за периода 2000 г. – 2018 г. За осем години новите случаи на улцерозен колит са 36 017, а на болест на Крон – 16 881.

млад мъж с бяла тениска и карирана пижава е седнал на легло

Риск от възпаление на червата при различните възрастови групи

Заключението на екипа от Ню Йорк е, че пациентите, приемали антибиотик, са по-застрашени от възпаление на червата, без значение тяхната възраст, но рискът е по-голям при тези над 40 години.

Рискът при участниците между 10 и 40 години е 28% по-висок, между 40 и 60 години – 48%, а над 60 години – 47%. Всеки следващ антибиотичен курс добавя 11%, 15% и 14% за от трите възрастови групи съответно.

Данните показват още, че в повечето случаи те се разболяват от болест на Крон, тоест рискът за тази болест е по-голям, отколкото за улцерозен колит.

Най-застрашени са доброволците, лекувани с антибиотици минимум 5 пъти за осемгодишния период: 69% по-висок риск за 10-40-годишните, почти двоен риск при 40-60-годишните и 95% риск при хората над 60 години.

>>> Здравословният начин на живот може да намали с до 60% случаите на възпаление на червата

Най-висок е рискът от възпаление на червата до 2 години след антибиотично лечение

Оказва се, че вероятността от развитие на възпаление на червата е най-голяма 1-2 години след антибиотичен курс, като с всяка следваща година тя плавно намалява.

Възраст 10-40 години

  • до 2 години след антибиотично лечение – 40% по-висок;
  • 4-5 години по-късно – 13%.

Възраст 40-60 години

  • до 2 години след антибиотично лечение – 66% по-висок;
  • 4-5 години по-късно – 21%.

Възраст над 60 години

  • до 2 години след антибиотично лечение – 63% по-висок;
  • 4-5 години след антибиотично лечение – 22%.

учен от азиатски произход с маска гледа през микроскоп

Връзка между възпалението на червата и вида антибиотик

Най-застрашени от болест на Крон и улцерозен колит се оказват пациентите, лекувани с медикаменти с активна съставка нитроимидазол или флуороквинолон, често предписвани при чревни инфекции. Лекарствата попадат в групата на широкоспектърните антибиотици, тъй като атакуват всички микроби, а не само онези, които са причина за заболяването.

Тясноспектърните антибиотици от групата на пеницилините също увеличават риска, макар и в не толкова голяма степен като широкоспектърните. Това подкрепя хипотезата на някои учени, че промените в чревния микробиом, включително след прием на антибиотици, могат да доведат до сериозни стомашни заболявания.

Единствените антибиотични препарати, които не се свързват с повишен риск от възпаление на червата, са тези с основна съставка нитрофурантоин.

Екипът, направил откритието, подчертава, че проучването е обсервационно и няма за цел да посочи причинно-следствена връзка. Освен това, учените не разполагат с информация защо пациентите са приемали въпросните медикаменти, както и колко от тях наистина са следвали предписанието от лекаря.

>>> Учени откриха начин за справяне със страничните ефекти от антибиотиците върху чревната микрофлора

Защо измененията в чревния микробиом са опасни

Учените от медицински център Langone Health обясняват резултатите с някои биологични особености като например отслабване устойчивостта и намаляване разнообразието от чревни микроорганизми с напредване на годините, за което допринася и приемът на антибиотици.

Колкото повече са антибиотичните курсове, толкова по-бедна е чревната микрофлора, което от своя страна може да доведе до трудно възстановяване на чревната микробиота (съвкупността от всички бактерии).

Чрез ограничаване приема на антибиотици не само ще се пречупи тревожната тенденция, но и ще се намали антибиотичната резистентност на чревните микроби. 

*Antibiotic use as a risk factor for inflammatory bowel disease across the ages: a population-based cohort study. Gut. 2023.

Източник:
  • Frequent use of antibiotics may heighten inflammatory bowel disease risk in adults over 40: https://medicalxpress.com/news/2023-01-frequent-antibiotics-heighten-inflammatory-bowel.html
  • Antibiotic use as a risk factor for inflammatory bowel disease across the ages: a population-based cohort study: https://gut.bmj.com/content/early/2023/01/03/gutjnl-2022-327845

 

Още по темата:
  • Откриха ген, чиято мутация е отговорна за болестта на Крон Откриха ген, чиято мутация е отговорна за болестта на Крон
  • Учени откриха видове мравки, които произвеждат естествени антибиотици Учени откриха видове мравки, които произвеждат естествени антибиотици
  • Кленовият сироп намалява дозата на приемания антибиотик Кленовият сироп намалява дозата на приемания антибиотик
  • Антибиотиците вредят на пчелите, от които зависи баланса в природата Антибиотиците вредят на пчелите, от които зависи баланса в природата
5.0/5 1 оценка

Коментари към Честата употреба на антибиотици увеличава риска от възпаление на червата при хора над 40 години

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Честата употреба на антибиотици увеличава риска от възпаление на червата при хора над 40 години
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 14:04
    Коментирайте "Честата употреба на антибиотици увеличава риска от възпаление на червата при хора над 40 години"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Амоксицилин
  • Лечение при пиелонефрит
  • Лечение на синузит
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • Лечение при мастит
  • Антибиотици
  • Лечение при гонорея
  • Хлорамфеникол
  • Лекарства, увреждащи черния дроб
  • Лечение при кератит
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 143 дни, 19 часа и 45 мин.

Инфекции, предавани с кърлежи - Лаймска болест, марсилска треска

преди 2366 дни, 3 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 22 часа и 15 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 14 часа и 57 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 21 часа и 48 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 4 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Откриха антибиотик, който предпазва от повтарящи се инфекции на пикочните пътища Откриха антибиотик, който предпазва от повтарящи се инфекции на пикочните пътища

Откриха антибиотик, който предпазва от повтарящи се инфекции на пикочните пътища

от 31 март 2025г. Прочети повече
Защо най-често приемаме антибиотици? Как ни ги изписват личните лекари? Защо най-често приемаме антибиотици? Как ни ги изписват личните лекари?

Защо най-често приемаме антибиотици? Как ни ги изписват личните лекари?

от 28 ное 2024г. Прочети повече
Как да се храним, докато приемаме антибиотици Как да се храним, докато приемаме антибиотици

Как да се храним, докато приемаме антибиотици

от 23 фев 2024г. Прочети повече
Болест на Крон Болест на Крон

Болест на Крон

от 04 яну 2023г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УРОЛОГИЧЕН ТРИПЪТЕН КАТЕТЪР С ВРЪХ ДЮФОР CH22 УРОКЕЪР

ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА (МЕТИЛФОЛАТ) 1000 мкг + ВИТАМИН B12 50 мкг сублингвални таблетки * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ИДЕАЛКО КРЕМ ПРИ ИЗГАРЯНИЯ 50 мл

ИДЕАЛКО ЗАГРЯВАЩ КРЕМ 50 мл

ИДЕАЛКО КРЕМ ПРИ БЕЛЕЗИ, СТРИИ И РАНИ 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НООТРОПИЛ инжекционен разтвор 3 г / 15 мл * 1

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:39:59

СУОНСЪН БЯЛ ТРЪН, ГЛУХАРЧЕ И КЪДРАВ ЛАПАД капсули * 120

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:34:56

ФЛУКОРИК капсули 150 мг * 1 ЕКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:32:01

СКИНОРЕН крем 30 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:26:56

НОВАРИКС таблетки * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:26:25
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival