Чревните бактерии играят важна роля за нивото на витамин D в организма
Чревният микробиом на човека включва всички бактерии, вируси и микроби в храносмилателния тракт. В ново изследване екип от учени установи, че той играе съществена роля за нашето здраве и ни предпазва от някои болести по начини, които досега не са били известни.
Изследователи от Университета на Калифорния в Сан Диего наскоро проведоха експеримент върху група възрастни мъже, който разкри, че съставът на чревния им микробиом е тясно свързан с нивата на активен витамин D, който е много важен за костите на човека и неговия имунитет.
Изследването, което дава нова представа за този витамин и начина, по който се измерва, е публикувано на 26.11.2020 г. в списание „Nature Communications“.
Мастноразтворимият витамин може да приема различни форми, но стандартните кръвни тестове разпознават само една от тях – неактивен прекурсор, който се натрупва в човешкото тяло. За да го използва обаче, организмът трябва да го преработи и превърне в активен.
Колкото по-разнообразни са бактериите и микробите в храносмилателния ни тракт, толкова по-здрави сме
Един от авторите Дебора Кадо, доктор по медицина и директор на Клиниката по остеопороза към Калифорнийския университет в Сан Диего, пояснява: „С изненада забелязахме, че разнообразието на чревния микробиом, или всички бактерии, които живеят в червата на човека, е тясно свързано с активната форма на витамин D, но не и с неговия прекурсор (изходното му вещество). Колкото по-разнообразни са бактериите и микробите в храносмилателния ни тракт, толкова по-здрави сме.“
Д-р Кадо участва в мащабен проект на Националния институт по проблеми, свързани със стареенето, който изследва причините за фрактури при възрастни мъже в резултат на остеопороза и стартира през далечната 2000 г. Тя работи заедно с Роб Найт, професор и директор на Центъра за иновации в областта на човешкия микробиом към Калифорнийския университет в Сан Диего, Робърт Томас от катедрата по ендокринология и Сирийн Жианг, студент по биостатистика към училище „Herbert Wertheim.“
По-ранни проучвания също демонстрираха връзка между ниските нива на витамин D и повишения риск от рак, сърдечни заболявания, усложнения от COVID-19 и други. Въпреки това най-голямото до днес рандомизирано клинично изследване, което включва над 25 000 възрастни, гласи, че приемът на витамин D под формата на добавка няма никакъв ефект върху здравето и не намалява риска от сърдечни нарушения, рак или дори остеопороза.
Измерване на активния витамин D, а не на неговия прекурсор
Проф. Кадо смята, че липсата на доказателства за връзка между витамина и общото здраве на човека, може да се дължи на факта, че проучването измерва само неговия прекурсор, а не активната му форма. Тя допълва: „Измерването на витамина през целия процес на неговото формиране и разграждане след това е много по-надежден начин за проследяване на здравословното състояние. Стойностите биха дали значително по-точна информация кой се нуждае от допълнителен прием.“
Екипът изследва фецес (изпражнения) и кръвни проби, взети от 567 мъже. Те живеят в 6 големи града в САЩ, средната им възраст е 84 години и повечето нямат здравословни оплаквания. Експертите прилагат техника, известна като секвениране на 16s rRNA, която им позволява да открият и измерят количеството на бактериите във всяка проба от фецес, базирайки се на уникални генетични маркери. С помощта на метода LC-MSMS (течна хроматография с масспектрометрия) се измерват количествено метаболитите на вит. D (прекурсор, активен хормон и продукт на разпадане) в кръвния серум на всеки участник.
12 вида бактерии живеят в хората, при които концентрацията на активен вит. D е висока
Учените откриват не само връзка между витамин D и разнообразието на чревния микробиом, но и 12 вида бактерии, които живеят най-вече в храносмилателния тракт на мъжете с висока концентрация на активната му форма. Голяма част от тези бактерии произвеждат бутират – полезна маслена киселина, която предпазва обвивката на червата.
Жианг уточнява още: „Чревният микробиом е наистина сложна система. Досега не сме попадали на толкова очевидни сходства между различни хора.“
Доброволците живеят в различни части на САЩ, което означава, че са изложени на различно количество слънчева светлина и съответно прием на вит. D. При участниците, които живеят в слънчево Сан Диего, Калифорния, очаквано концентрацията на прекурсора на витамина е най-висока.
Екипът обаче не намират връзка между местоживеенето на мъжете и нивата на активния витамин D.
Не приемът, а метаболизмът на вит. D е важен за човешкото здраве
Според д-р Кадо няма значение колко витамин получава човек от слънцето или чрез хранителни добавки, нито пък колко от него тялото може да съхрани. Важно е как той се превръща в активен вит. D. Тя смята, че целта на клиничните опити трябва да бъде именно измерване способността за превръщането му в активен витамин. Чак тогава да се изследва ролята му за човешкото здраве.
Ендокринологът Томас напомня, че в медицината невинаги „повече“ е равносилно на „по-добре.“ Когато става въпрос за вит. D това би следвало да означава, че не приемът му е от ключово значение, а начинът, по който тялото успява да го усвои.
Експериментът на Кадо и колегите й се базира на моментна снимка на микробиома и нивата на вит. D в кръвта и фецеса (изпражненията) на участниците. Възможно е измерените показатели да варират във времето, в зависимост от средата, в която живеят, хранителните им навици, съня, приема на медикаменти и много други. Според екипа са нужни още проучвания в тази посока, за да се определи ролята на чревните бактерии за метаболизма на вит. D и да се прецени дали намеса на микробиомно ниво би подпомогнала лечението на някои болести и би повлиява положително на здравината на човешките кости.
В научното изследване участват още Джон Адамс от Калифорнийския университет в Сан Диего, Жиан Шен и Гейл Акерман, Стефан Янсен от университета „Justus-Liebig“ в Гисен и други.
newswise.com/ University of California San Diego Health, "Nature Communications"
Снимка: freepik.com
Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА
РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30
НовЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
РЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30
НовПРОЛАКТ ДЕТОКС 300 г
Безплатна доставка за България!БИОТЕЧ ИМУН + БИОТИЯ капсули * 18 * 2
ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към
- „Вечните“ химикали влошават чревното здраве на младите хора
- Костилките от маслини прочистват червата
- Изследване на калпротектин
- Изследване на витамин Д
- Витамин D добавка - симптоми при недостиг, ползи, дозировка
- Витамин D може да играе важна роля в управлението и превенцията на диабет тип 2
- Витамин D (Калциферол) – хранителни източници, дневна необходимост и роля за организма
- Банан
- Лечение с билки при улцерозен колит
- Физиологично значение на витамин D
Коментари към Чревните бактерии играят важна роля за нивото на витамин D в организма