COVID-19 не води до мъртво раждане или смърт на новороденото

Според ново проучване на екип от Лондонския колеж „Imperial“ инфекцията с коронавирус по време на бременност не е причина за мъртво раждане или ранна смърт на новороденото.
Учените проследяват бременността и раждането на 4000 жени със съмнения за коронавирус или с вече потвърдена диагноза. Макар рискът за живота на бебето да не е обвързан с COVID-19, резултатите показват, че бъдещите майки с положителен тест са по-застрашени от преждевременно раждане.
Научният труд е публикуван на страниците на списание „Ultrasound in Obstetrics and Gynecology“, като за целите си използва данни от Великобритания и САЩ.
От общо 4004-те включени в експеримента жени 1606 са от Великобритания, а медицинските им досиета се съхраняват в английския регистър PAN-COVID. Информацията за 2398-те американки в проучването е взета от базата данни SONPM на Американската академия по педиатрия.
Британският регистър PAN-COVID е финансиран от Съвета за медицински проучвания, Националния институт за изследвания върху здравето и кралския биомедицински изследователски център (NIHR). Всички бременни раждат в периода януари-август 2020 г.
В изследването няма смъртен случай на новородено в резултат на COVID-19
Заключенията на учените сочат, че при нито една от проследените бременности няма случай на новородено, починало в резултат на COVID-19. Не се наблюдава и повишен риск от мъртво раждане или раждане на недоносено бебе.
Въпреки отхвърлянето на тезата, че коронавирусната инфекция може да бъде фатална за новороденото, данните за двете страни разкриват, че патогенът увеличава риска от преждевременно раждане, за каквото се счита всяко раждане преди 37 г. с.
Регистърът на Великобритания сочи, че 12% от жените с потвърдена диагноза или съмнения за такава раждат преждевременно. Делът им е с 60% по-голям от средния ръст за страната, който е 7,5%.
15,7% от изследваните жени в САЩ също раждат преди термин, което е с 57% повече от средния ръст за страната – 10%.
Изследователите уточняват, че е възможно ражданията да са предизвикани от проследяващите лекари, които се притесняват от ефекта от коронавирусната инфекция както върху здравето на майката, така и върху това на детето й, тъй като случаите на естествени преждевременни раждания е дори по-нисък от очакваното.
Коронавирусната инфекция увеличава риска от преждевременно раждане
Кристоф Лийс, автор на проучването и професор в катедрата по метаболизъм, храносмилане и репродукция, заявява: „Фактът, че коронавирусната инфекция няма връзка с вероятността от мъртво раждане или смърт на новороденото носи известна утеха. Не бива обаче да се забравя, че тя се отразява на риска от преждевременно раждане, макар още да не знаем защо и как.“
Според д-р Ед Мулинс има смисъл във включването на бременните жени и онези, които планират да имат дете, в списъците за спешна ваксинация срещу коронавирус. Той вярва, че е важно да се спазват и предпазните мерки, с цел да се намалят случаите на преждевременни раждания.
В английското изследване 2% от бебетата, родени от майки с потвърдена диагноза COVID-19, по-късно дават положителна проба, а в американското - 1,8%. Повечето бременни жени не страдат от съпътстващи заболявания като диабет или астма.
Осем от жените, включени в британското изследване, умират. В САЩ броят им е 4.
Бъдещите майки не са по-застрашени от смърт вследствие на COVID-19
Според експертите макар броят смъртни случаи да е по-висок от очаквания при жени, на които предстои раждане, той е близък до този на починалите с коронавирусна инфекция възрастни хора. Оттук те стигат до заключението, че бъдещите майки не са по-застрашени от смърт в резултат на COVID-19 от жените, които не очакват бебе.
В британското проучване са включени бременни с различен произход: 66,5% с европейски или северноамерикански, 1,9% с близкоизточен, 1,1% със северноафрикански, 4,2% с карибски, 7,5% с индийски и 9,2% с югоизточно азиатски.
В американското проучване 37% са с европейски произход, 25% - с африкански, 4,1% - с азиатски и 0,4% - с американо-индиански.
Проф. Фиона Уат, председател на Съвета за медицински проучвания, споделя: „Изключително важно е да разберем как се отразява COVID-19 на различните групи в обществото. Проследихме здравословното състояние на значителен брой бременни жени и техните бебета и стигнахме до извода, че инфекцията няма връзка с вероятността от мъртво раждане или ранна смъртта на новороденото. Със сигурност предстои да се изследват всички възможни начини, по които заболяването би могло да повлияе на здравето на майката и риска от преждевременно раждане."
newswise.com/coronavirus/covid-19-infection-in-pregnancy-not-linked-with-still-birth-or-baby-death
Снимка: freepik.com
-
Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
-
Какво (не) научихме за COVID-19 и неговия причинител
-
Ваксината срещу коронавирус може да облекчи симптомите при дълго протичане на COVID-19
-
Неотложна необходимост от промяна в парадигмата за лечение на болните с COVID-19 и намаляване риска от тежки усложнения
Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА
ПАРТОШУЪР ТЕСТ ЗА ПРЕЖДЕВРЕМЕННО РАЖДАНЕ
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
НовПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към
- Бременност
- Антибиотици по време на бременност
- Установяване на бременност с домашни средства
- Лечение на хемороиди при бременност
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Изкуственият интелект може да помогне за по-бързото идентифициране на аномалии на плода
- Лечение при токсоплазмоза
- Фалшиво положителен тест за бременност
- Полезна или вредна е бирата по време на бременност
Коментари към COVID-19 не води до мъртво раждане или смърт на новороденото